ترور بودا

- فردوس

در ۱۱ مارچ سال ۲۰۰۱ بزرگ‌ترین جنایت فرهنگی شروع قرن بیست‌ و یک در بامیان رخ داد. بودای بامیان به فرمان ملا محمدعمر و به فتوای مفتی‌های دیوبندی پس از سه روز آتش‌باری، در یازده‌ی مارچ ۲۰۰۱ نابود شد. ملاعمر پیش از شروع ماه مارچ فرمان نابودی بودای بامیان را صادر کرده بود. پس صدور این فرمان، دسته‌های نظامی طالبان عملیات انتقال مواد انفجاری به بامیان را شروع کردند. روزها وقت گرفت تا مقدار کافی مواد انفجاری به بامیان منتقل شود. ۹مارچ فرماندهان نظامی گروه طالبان به فرمان ملا محمدعمر به روی بودا آتش گشودند و سه روز آتش‌باری بی‌رحمانه بر پیکره‌های عظیم و بی‌نظیر بودای بامیان که به روایتی در قرن چهار میلادی ساخته شده بودند، ادامه یافت. در روز سوم آتش‌باری پیکره‌های عظیم و بی‌نظیر بودا با خاک یکسان شدند.
در روزهایی که دسته‌های نظامی طالبان مشغول انتقال مواد انفجاری به بامیان بودند، جامعه‌ی جهانی فشارهای جدی به پاکستان و ملا محمدعمر اعمال کرد تا جلو این جنایت فرهنگی گرفته شود. یونسکو دست به دامان شیخ یوسف قرضاوی و برخی از فقیهان مصری دیگر شد تا نزد ملا محمدعمر بروند و او را از ارتکاب این جنایت بازدارند. شیخ قرضاوی و وزیر خارجه‌ی وقت قطر به قندهار رفتند و با مولوی نورالدین ثاقب، قاضی القضات ملا محمدعمر ملاقات کردند. آن ملاقات جایی را نگرفت. واقعیت این است که شیخ‌ قرضاوی و حکومت قطر نخواستند که فشار جدی اعمال کنند. آنان به طالبان گفتند که نابود کردن پیکره‌های عظیم بودا که بخشی از میراث فرهنگی دنیا بود، با احکام شرعی سازگاری دارد، اما ملا محمدعمر باید بر مبنای برخی از مصلحت‌ها از اجرای آن خود‌داری کند. روشن بود که گوش ملا محمدعمر به این استدلال‌ها بدهکار نبود. پس از نابودی پیکره‌های عظیم بودا، شیخ قرضاوی هیچ اعلامیه‌ای در نکوهش این جنایت صادر نکرد. او خاموشی اختیار کرد و با سکوتش بر جنایت طالبان مهر تأیید زد.
در آن زمان فشارهای جهانی به اسلام‌آباد هم بسیار زیاد بود. پرویز مشرف در کتاب خاطراتش نوشته است که بالاخره تسلیم فشارهای جهانی شد و معین‌الدین حیدر، وزیرداخله‌ی خود را نزد ملا محمدعمر فرستاد تا از تخریب پیکره‎‌های بودا منصرف شود. نفس فرستادن معین‌الدین حیدر نشان می‌داد که استبلشمنت پاکستان نمی‌خواست ملا محمدعمر را از تخریب پیکره‌های بودا باز دارد. مشرف صرف برای خنثا کردن فشارهای جهانی معین‌الدین حیدر را به قندهار فرستاد. معین‌الدین حیدر شیعه مذهب بود. او به دلیل شیعه بودنش از طالبان تا حدودی متنفر بود. طالبان هم می‌دانستند که معین‌الدین حیدر از استبلشمنت پاکستان نماینده‌گی نمی‌کند.
استبلشمنت پاکستان می‌خواست/ می‌خواهد افغانستان بنیادگرازده، بی‌تاریخ، بی‌دیدگاه و توسعه نیافته شکل بگیرد و بدل به عمق ایدیولوژیک و استراتژیک پاکستان شود. این امر وقتی تحقق می‌یابد که افغانستان از گذشته‌اش ببرد. به همه‌گان روشن است که جغرافیای افغانستان کنونی روزگاری بخشی از تمدن بودایی بود. روزگاری در همین کابل معابد زردشتی، بودایی و مندرهای هندوها در کنار هم حضور داشتند. کسی نمی‌تواند گذشته‌ی بودایی کابل، بامیان، جلال‌آباد و مناطق شمالی افغانستان کنونی را انکار کند. در تاریخ رسمی و دولتی افغانستان هم که خیلی منتقد دارد، این واقعیت انکار نمی‌شود. اما پاکستان گذشته‌ی تاریخی و فرهنگی‌اش را انکار می‌کند. پاکستان گذشته‌ی بودایی و هندویی مردمانش را انکار می‌کند. جنرال‌های پاکستانی تا جایی پیش می‌روند که برای خودشان ریشه‌های خراسانی و ترکی می‌تراشند. آنان با موج‌های مهاجم به هندوستان سده‌های میانه احساس همذات‌پنداری دارند. ارتش پاکستان اسم موشک‌هایش را غزنوی، غوری و ابدالی گذاشته است. غزنوی‌ها، غوری‌ها و ابدالی‌ها که از جغرافیای افغانستان کنونی برخاسته بودند، بخشی از موج‌های مهاجم به هندوستان سده‌های میانه بودند. این موج‌های مهاجم در هند دست به قتل عام، غارت و تخریب آثار فرهنگی زدند.
موج‌های مهاجم افغانستانی در جغرافیای پاکستان کنونی از جمله لاهور نیز دست به غارت وکشتار زده‌اند، اما در روایت رسمی دولت پاکستان از تاریخ، این موج‌ها قهرمان و قربانیان آنان ظالم و ستمگر تلقی می‌شوند. شاید هیچ دولتی با گذشته‌ی تاریخی جغرافیایی که بر آن حکومت می‌کند، این گونه برخورد نکرده است. استبلشمنت پاکستان همین وضعیت را برای افغانستان هم می‌خواهد. نابودی پیکره‌های عظیم بودا و ایجاد دشمنی میان مردم افغانستان و بودایی‌های جهان، هدفی بود که دستگاه‌های قدرت در پاکستان تعقیب می‌کردند. به همین دلیل بود که جنرال‌های پاکستانی و ملاهای مشهور آن کشور، در آن زمان هیچ فشار جدی به ملا محمدعمر وارد نکردند و معین‌الدین حیدر را به قندهار فرستادند تا به چشم جهانیان خاک بزنند.
نابودی پیکره‌های عظیم بودا در بامیان که جهان معاصر را از یکی از میراث‌های فرهنگی مهمش محروم کرد، جنایتی است که نباید فراموش مردم افغانستان شود.

اشتراک گذاري با دوستان :