وزارت خارجه‌ی ایران، سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرد

این احضار که از طرف مدیر کل اروپای وزارت امور خارجه‌ی ایران صورت گرفته در واکنش به حمله‌ی روز جمعه ۱۸ حوت به سفارت ایران در لندن بوده است.
به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران گفته است: «در این احضار مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به سفیر انگلیس ابلاغ شد».
در این احضار، وزارت خارجه‌ی ایران از دولت بریتانیا خواسته از دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک ایران در آن کشور محافظت کند. مقام‌های ایرانی می‌گویند پولیس لندن در برخورد با مهاجمان به سفارت ایران در بریتانیا، با «چند ساعت» تأخیر وارد عمل شده و در این زمینه قوانین بین‌المللی رعایت نشده است.
عصر جمعه چهار نفر وارد سفارت ایران در لندن شدند و با پایین کشیدن پرچم ایران، پرچمی با عنوان «خدام المهدی» را بالا بردند. این افراد پس از حدود سه ساعت بازداشت شدند.
این افراد از هواداران آیت‌الله صادق شیرازی، مرجع تقلید شیعه منتقد حکومت ایران بوده‌اند.
پولیس لندن می‌گوید مهاجمان مسلح نبوده و ظرف دو ساعت و ۴۰ دقیقه بازداشت شدند. دو نفر از آن‌ها زیر ۱۸ سال سن دارند.
محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران، گفته است: «بر اساس آنچه تا این لحظه گزارش شده پولیس انگلیس پس از گذشت چند ساعت از حمله افراد مهاجم به سفارتخانه وارد عمل شده و با آن‌ها برخورد کرده است».
آقای نوبخت گفته است که «پیشاپیش مشخص است که در این خصوص قواعد بین‌المللی رعایت نشده و جمهوری اسلامی قطعاً در برابر این اتفاق واکنش قاطع خواهد داشت».
پولیس لندن به بی‌بی‌سی فارسی گفت گزارش حمله ساعت ۱۶:۲۰ (به وقت محلی) داده شد و پس از اعزام مأموران هر چهار نفر تا ساعت ۱۸:۴۰ بازداشت شدند.
بنا به اعلام پولیس لندن این افراد ۲۹، ۱۸، ۱۷ و ۱۶ ساله بوده و به تخریب اموال و ورود غیر قانونی به محل دیپلماتیک متهم شده‌اند و تحقیقات درباره اقدام آنان ادامه دارد.
پولیس می‌گوید این افراد وارد ساختمان اصلی سفارت نشده و هیچ یک از آن‌ها مسلح نبوده‌اند. این در حالی است که روز جمعه حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن گفت مهاجمان قمه همراه داشتند.
علاالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، گفته است: «ورود این افراد به بالکن سفارت و تعرض به نماینده‌گی جمهوری اسلامی ایران در لندن نمی‌تواند بدون موافقت یا چشم‌پوشی نیروهای امنیتی و پلیس انگلیس صورت گرفته باشد».
او گفته تأمین امنیت سفارت به عهده‌ی دولت بریتانیا بوده و بنابراین باید وزارت خارجه سفیر بریتانیا را احضار کند.
جمعه شب سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت عباس عراقچی «اعتراض شدید» ایران را به سفیر بریتانیا منتقل کرده است و سفیر بریتانیا در ایران، به خاطر این حادثه «عذرخواهی رسمی» کرده است.
حمله‌ی هواداران آیت‌الله شیرازی به سفارت ایران در لندن چند روز پس از بازداشت حسین شیرازی، پسر صادق شیرازی انجام گرفت.
حسین شیرازی در یک سخنرانی گستره قدرت ولی فقیه را «عجیب‌تر از حرف‌های فرعون» خواند.

اشتراک گذاري با دوستان :