چهار ولایت افغانستان خبرنگار زن ندارد

۸صبح، کابل: مسئولان مرکز حمایت از زنان ژورنالیست افغانستان به ‌مناسبت اولین سالگرد تأسیس این نهاد، روی بیش از ۲۲۵ رسانه‌ی سراسری و محلی و چهار نهاد حمایت از خبرنگاران، تحقیقی انجام داده و به این نتیجه رسیده‌اند که در ولایت‌های ارزگان، نیمروز، نورستان و کنر هیچ خبرنگار زنی حضور ندارد. همچنان نتایج این تحقیق نشان داده است که در ولایت‌های خوست و غور زنان به‌گونه‌ی غیر حضوری در رسانه‌ها فعالیت دارند.
فریده نیکزاد، مسئول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست افغانستان می‌گوید که تعداد زنان در رسانه‌های افغانستان به ۱۶۹۶ تن می‌رسد و از این میان، ۷۶۴ تن آن‌ها خبرنگاران مسلکی ‌اند.
به گفته‌ی خانم نیکزاد، بیشتر خبرنگاران زن در کابل، بلخ و هرات فعالیت دارند. هرات که پیش از این، بعد از کابل بیشترین خبرنگار زن در آن فعالیت داشت، در سه ماه اخیر به‌دلیل مشکل‌های اجتماعی و سنت‌های حاکم بر فضای کار، دچار نقص و شکست شده و شماری از زنان، شغل رسانه‌ای ‌شان را ترک کرده‌ اند. برعکس حضور خبرنگاران زن در بلخ، پررنگ‌تر شده است.
بر اساس یافته‌های تکمیلی این نهاد، حضور خبرنگاران زن در رسانه‌های کشور و به‌ خصوص ولایات کاهش یافته است. گسترش جنگ و افزایش ناامنی از مهم‌ترین عامل‌های این کاهش خوانده می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :