صبریه محبوبی دختر فوتبالیست

- فهیمه رضایی

علاقه به فوتبال، صبریه محبوبی را به تیم ملی فوتبال بانوان کشور رساند. در چند سال اخیر بانوان زیادی علاقه‌مند حضور در میادین ورزشی هستند. صبریه یکی از آنان است. این بازیکن تیم ملی ۲۱ سال دارد و دانشجوی اقتصاد است.
صبریه فوتبال را از مکتب شروع کرد و از این طریق توانست در بازی‌های بیرون‌مرزی هم راه‌یابد. فعالیت او در این بازی‌ها توجه مربیان تیم ملی فوتبال را جلب کرد و باعث شد تا صبریه را به تیم ملی فوتبال دعوت کنند.
صبریه در مورد این‌که چگونه به تیم ملی بانوان راه یافته است، گفت: «من علاقه‌ی زیادی به ورزش و ویژه‌تر فوتبال داشتم. زمانی ‌که در مکتب تیم‌های فوتبال ایجاد شد. در یکی از این تیم‌ها اشتراک کردم تا این ‌که مسابقاتی در سطح معارف برگزار شد و از این طریق سفری به هند داشتیم، بعد از بازگشت‌ما، مسابقاتی از طرف فدراسیون فوتبال افغانستان برگزار شد که تیم معارف نیز اشتراک داشت. بعد از این مسابقات استادان تیم ملی از من دعوت کردند تا در تیم ملی بازی کنم. اکنون پنج سال است که در تیم ملی بازی می‌کنم.»
صبریه محبوبی در مرکز میدان بازی می‌کند و تا کنون در چهار مسابقه‌ی بیرون‌مرزی شرکت کرده است. آخرین بازی تیم ملی فوتبال زنان، مسابقات تدارکاتی این تیم در برابر تیم اردن بود. صبریه با یازده بازیکن از افغانستان و سیزده بازیکن مقیم خارج برای اشتراک در این بازی‌ها (۲ و ۴ فبروری ۲۰۱۷) راهی عمان، پایتخت اردن شدند. این اردوی تمرینی و دو مسابقه‌ی تدارکاتی برای شرکت تیم ملی فوتبال زنان افغانستان در رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۲۰ انجام شدند.
فوتبال در افغانستان یک ورزش مردانه به شمار می‌رود و از همین‌رو کمتر دخترانی به خود جرأت می‌دهند که وارد میدان فوتبال شوند. اما برای صبریه، فوتبال تنها یک ورزش مردانه نیست و او توانسته مرز میان مرد و زن در میدان ورزش را بشکند. تیم ملی فوتبال زنان در سال ۲۰۰۷ میلادی تشکیل شده است.
اعضای خانواده‌ی صبریه مانند هزاران خانواده‌دیگر، با پا گذاشتن دخترش به میدان فوتبال مخالفت داشتند. اما پا در میانی استادانش باعث شد تا آنان دست از مخالفت بکشند. صبریه افزود: «خوشبختانه بعد از این که استادان تیم ملی با خانواده‌ام صحبت کرده، اطمینان‌شان را فراهم کردند، آن‌ها دیگر ممانعتی نداشتند.»
صبریه از دشواری‌های پیش رویش نیز گفت: «هر ورزش سختی و مشکلات خود را دارد، یکی از سختی‌های فوتبال این است که فزیک و قدرت بدنی زیادی می‌خواهد.» او می‌گوید که نگاه مردم نسبت به ورزش زنان در چند سال آخر تغییر کرده و حال همه آنان را به عنوان عضوی از خانواده ورزشی افغانستان می‌پذیرند.
تیم ملی فوتبال زنان در این آواخر بازی تدارکاتی‌ای در برابر تیم اردن داشت که به خاطر پوشش دختران تیم ملی مسأله‌ساز شد. صبریه با اشاره به این جنجال‌ها تأکید می‌کند که نباید این مسایل ما را از اهداف‌مان در تیم دور کند. او پوشش آزاد بازی‌کنان افغان مقیم خارج را تحت تأثیر جامعه‌ای که در آن زنده‌گی می‌کنند، می‌داند و گفت: «این انتخاب خود بازی‌کنان بوده است.»
بازی‌کنان تیم ملی سه روز در هفته، روزانه دو ساعت تمرین می‌کنند و از طرف فدراسیون فوتبال برای بازی‌کنان مکان تمرین، لباس، آب در روزهای تمرین و ماهانه صد دالر حقوق داده می‌شود. صبریه از این وضع اظهار رضایت دارد و می‌افزاید که با توجه به شرایط جامعه‌ی ما، همین که فضا را برای فوتبال دختران مساعد کرده، قابل قدر است.
او به دخترانی که علاقه به ورزش دارد، گفت: «با گفتگو می‌شود رضایت خانواده‌های خود را به دست بیاوریم. در عین حال ورزش‌هایی است که می‌شود در خانه انجام داد، مثل یوگا. یا برای صحت‌مندی می‌توان پانزده دقیقه دوش صبح‌گاهی کرد.»

اشتراک گذاري با دوستان :