تولیدات وطنی در بازار کابل خریدار ندارد

- محمد رضایی

۸صبح، کابل: کبرا دستگیرزاده، در شرکتش مشغول کار با کارمندانش است. آن‌ها در شرکتش ترشی، مربا، پودر سوپ و سبد تولید می‌کنند. در چند سال اخیر زنان در شهر کابل و دیگر ولایت‌های افغانستان به تجارت‌های کوچک رو آورده‌اند.
خانم دستگیرزاده، در سال ۲۰۱۳ شرکتی را به نام «فرح فرحت فیضی» راه‌اندازی کرد. این شرکت هر هفته ده‌ها کیلو ترشی، مربا و پودر سوپ تولید کرده، این تولیدات را به بازارها عرضه می‌کند.
خانم دستگیرزاده گفت: «علاقه‌مندی به کار تولیدی باعث شد این شرکت را راه اندازی کنم. زمانی‌که این کار را شروع کردیم، دیدیم فایده‌اش زیادتر است، توانستیم رضایت مشتری را جلب کنیم. مشتریان از کار ما خوش اند و ما همچنان به کارما ادامه دادیم.»

کبرا دستگیرزاده، تاجر

کبرا دستگیرزاده در کنار این شرکت، مجتمع فرهنگی-ورزشی «خواهران» در حصه‌ی دوم خیرخانه‌ی شهر کابل را نیز اداره می‌کند. در این مجتمع دختران و زنان هنر خیاطی و سبدبافی را می‌آموزند و ورزش می‌کنند.
اکنون در شرکت فرح فرحت فیضی، ۶ خانم کار می‌کند. آن‌ها تمام مراحل تهیه‌ی ترشی، مربا و پودر سوپ را در این شرکت انجام می‌دهد. این شرکت روزانه ۲۰ کیلو پودر سوپ و هفته‌ی ۱۰۰ کیلو ترشی و ۱۰۰ کیلو مربا تولید می‌کند.
خانم دستگیرزاده، در روزهای اول ایجاد شرکت، به تنهایی به بازارهای کابل می‌رفت و تولیداتش را به دکان‌داران معرفی می‌کرد. اما اکنون بیشترین تولیداتش را توسط نمایشگاه‌هایی که برگزار می‌شود، می‌فروشد.
این تجارت‌پیشه مشکل اصلی‌شرکتش را نبود بازار خوب می‌داند، او می‌گوید: «مشکل کلان ما مشکل بازار است. چون بازار ما در دست کشورهای خارجی و همسایه‌گان مثل ایرانی‌ها و پاکستانی‌ها است. آن‌ها مواد را با قیمت بسیار ارزان به کشور وارد می‌کنند. وقتی حساب می‌کنیم از ما بالاتر تمام می‌شود. اما به این معنا نیست که ما در بازار فروشات نداشته باشیم، تا حالا هر چه تولید کردیم، فروش رفته است. بیشترین فروشات ما از طریق نمایشگاه‌ها انجام می‌شود. تولیدات ما را دکان‌داران کمتر می‌گیرند، چون آن‌ها به فایده‌ی خود فکر می‌کنند و زیاد به تولیدات وطنی علاقه‌مند نیستند.»
کبرا دستگیرزاده ۴۸ ساله است و ۴ فرزند دارد. او فارغ‌التحصیل از رشته علوم اجتماعی دانشگاه کابل است.
خانم دستگیرزاده تولیداتش را به طور عمده و پرچون می‌فروشد، قیمت محصولات شرکت مذکور از این قرار است: یک قوطی پودر سوپ ۳۰ افغانی، یک بوتل ترشی ۳۰ افغانی، یک قوطی یک کیلویی مربا ۱۰۰ افغانی و یک سبد ۱۰۰ تا ۵۰۰ افغانی است.
کبرا خوشحال است که با این کار کوچکش توانسته حداقل زمینه‌ی کار را برای ۶ خانم دیگر نیز فراهم کند. او به این باور است که هر کس هر کاری که بخواهد می‌تواند انجام بدهد.

اشتراک گذاري با دوستان :