فرزانه کمک می‌کند مادران فرزندان سالم به دنیا بیاورند

- رضا مرادی

فرزانه حسینی، قابله است. او در شفاخانه‌ی احمدشاه بابا در یکی از حومه‌های شهر کابل کار می‌کند و به مادران افغان کمک می‌کند تا فرزندان سالم به دنیا بیاورند. این قابله اکثر خبرهای خوش به پایواز‌های مریضان این شفاخانه دارد.
فرزانه حسینی از سال ۲۰۱۲ میلادی در شفاخانه احمدشاه بابا که توسط نهاد بین‌المللی «داکتران بدون مرز» حمایت می‌شود، به عنوان قابله کار می‌کند. خانم حسینی تمام مشکلات مادران حامله را می‌داند و به آن‌ها توصیه‌های خوب می‌دهد.
خانم حسینی که لباس سپید برتن دارد، در بار‌ه‌ی این که چرا رشته‌ی قابله‌گی را انتخاب کرد، می‌گوید: «قابله‌گی یکی از رشته‌های مورد علاقه‌ام است. تمام اعضای خانواده و به خصوص مادرم زیاد علاقه داشت این رشته را بخوانم. چون خودم یک زن و مادرم، درد دل یک مادر را بیشتر درک کرده می‌توانم. فکر کردم در این رشته می‌توانم به زنان همکاری و خدمت بیشتری انجام بدهم. چون خانم‌ها در زمینه ولادت، حمل و مراقبت ضرورت بیشتر برای رهنمایی و کمک دارند.»

فرزانه حسینی، قابله

در شفاخانه‌ی ناحیوی احمدشاه بابا در منطقه‌‌ی ارزان قیمت شهر کابل در طول یک شبانه روز نزدیک به ۷۰ ولادت صورت می‌گیرد. داکتران، پرستاران و قابله‌ها به طور ۲۴ ساعته در این شفاخانه فعالیت دارند. آن‌ها به مادرانی که حامله استند، رهنمایی، توصیه و کمک می‌کنند. نهاد داکتران بدون مرز، یکی از نهادهای بین‌المللی در جهان است که در بخش صحت در کشورهای مختلف فعالیت دارد. این نهاد (ام‌اس‌اف) درسال ۱۹۸۱ در افغانستان به فعالیت آغاز کرد. اکنون نهاد داکتران بی‌مرز در برخی از ولایت‌های افغانستان فعالیت و نیز نزدیک به ۲۱۰۰ کارمند افغان و ۹۰ کارمند خارجی دارد.
فرزانه حسینی که شب گذشته نوکری‌اش را انجام داده است. در باره‌ی دلیل مرگ‌ومیر مادران هنگام ولادت در افغانستان گفت: «نبود اگاهی‌دهی صحی به اندازه‌ی کافی، یا آگاهی نداشتن مادرن یکی از دلایل اصلی مرگ‌ومیر مادران است. چون موضوعاتی را که در شبعه حامله‌داران برای خانم‌هایی که به شفاخانه مراجعه می‌کنند، بیان می‌کنیم، می‌گویند که داکتر صاحب خوب شد این گپ را گفتی، خبر نداشتم.»
ولادت برای مادران در افغانستان سخت‌تر دیگر کشورها است. برخی از خانواده‌ها به خاطر عقاید، فرهنگ و رسم و رواج شان قبل از ولادت به داکتر مراجعه نمی‌کنند. برخی از آن‌ها وقتی برای تعیین جنسیت طفل معاینات تلویزیونی انجام می‌دهند، اگر بعد از معاینه بفهمند که فرزندشان دختر است، به گونه‌ای ناراحت می‌شوند و حتا با مادری که حمل دارد، با خشونت رفتار می‌شود. برخی از زنان تا ماه هفتم برای کودکی که در شکم دارند، لباس تهیه نمی‌کنند.
فرزانه حسنی در این باره افزود: «مسئولیت ما در برابر فامیل‌ها این است که مریض‌های‌مان را بفهمانیم. سطح آگاهی مریضان را بالا ببریم. اول باید به عقاید آن‌ها احترام داشته باشیم. در کنار آن، بتوانیم یگان چیزها را به آن اضافه بکنیم. البته که آن‌ها گپ‌های‌ما را گوش می‌دهند. وقتی‌که آگاهی خانم‌ها بلند رفت، در خانه با اعضای خانواده یا با خشوی‌شان در میان می‌گذارند که این موضوع را امروز داکتر به من گفت.»
وقتی‌مادران حامله به این شفاخانه مراجعه می‌کنند فرزانه و همکارانش آن‌ها را طی مراحل کرده، تمام امکانات و سهولت‌های قبل از ولادت را برای خانم‌ها مهیا می‌کنند. به‌طور نمونه دیابت‌، فشار و دیگر نکات را بررسی می‌کنند. بر اساس گفته‌های این قابله یکی از علت‌های مرگ‌و‌میر مادران هنگام تولد کودک‌شان، خون‌ریزی پس از زایمان است.
فرزانه حسینی در سال ۱۳۸۷ خورشیدی از انستیتوت علوم صحی غضنفر فارغ‌التحصیل شده و بیش از هفت سال است که در شفاخانه احمدشاه بابا کار می‌کند. او دو دختر و یک پسر نیز دارد. فرزانه درباره‌ی داشتن فرزند زیاد گفت: «در شرایط افغانستان اگر فرزند کم داشته باشی، بهتر است. مادری که فرزند کم داشته باشد با یک مادری که فرزند زیاد به دنیا آورده باشد، قابل قیاس نیست. مادری که کم طفل بیارد، از صحت بهتر برخوردار است. حداقل باید بین هر ولادت سه سال وقفه باشد.»
این قابله از کارش خاطرات زیاد دارد، یکی از خاطراتش را تعریف می‌کند: «در سال ۲۰۱۳ بود، یک مریض از ولایت خوست به شفاخانه آمده بود. زن کاکا و خواهرش همراه‌اش بود. پایواز مردانه در بیرون ایستاد بود. ما پیش از این‌که ناف طفل بسته شود، او را سر بطن مادر می‌مانیم، به مادر نشان می‌دهیم که طفلت چیست؟ برای مریض طفل را نشان دادم، گفتم طفلت دختر است، مادر چپ ماند و بعد ناراحت گفت من که زیاد معاینه تلویزیونی کردم، گفتند که بچه است. چطو این طفل دختر است؟ بعد آن ناف طفل را بسته نکردیم، به خاطری که در بعضی حالات دچار مشکلات می‌شویم… زن کاکایش را به اتاق ولادت خواستیم، وقتی‌که دید طفل دختر است و نافش جدا نشده است، بسیار زیاد گریه کرد. او گفت توقع این را نداشتیم، من خودم یک بچه دارم، این طفل هم باید بچه می‌بود، یک مرد اینقدر دختر را چه کنم. مادر و زن کاکا هر دو زیاد گریه کردند، من دلداری دادم و گفتم که هر چه قسمت باشد. اما در آن حالت بسیار سخت است که یک مادر را دلداری بدهی. بالاخره وقتی قانعش کردم، توانستم که ناف طفل را ببرم و از این کارم خوشحال شدم.»

اشتراک گذاري با دوستان :