اصلاح اساس‌نامه‌ی حزب کمونیست چین شی جین ‌پینگ هم‌تراز مائو شد

- منبع: یورونیوز

حزب حاکم کمونیست چین روز سه‌شنبه اصلاحیه‌ای بر قانون اساسی این کشور تصویب کرد که طی آن نام شی جین پینگ رییس جمهوری چین و ایدیولوژی او تحت عنوان «عصر جدیدی از سوسیالیسم با مشخصه‌های ویژه» در اساس‌نامه‌ی حزب کمونیست ذکر می شود.
در این اساس‌نامه آمده که هیچ رهبر دیگری بجز مائو تسه تونگ، تیوریسین مارکسیسم و بنیان‌گذار چین مدرن که از ۱۹۴۹ تا هنگام مرگش در سال ۱۹۷۶ بر سر کار بود تا کنون این حق را نداشته که در زمان زنده بودنش نامش در اساس‌نامه‌ی حزب کمونیست ذکر شود. نام دنگ شیائوپینگ از آخرین رهبران بزرگ چین تنها بعد از مرگش در سال ۱۹۹۷ در این سند ذکر شد.
تحلیل‌گران می‌گویند که تصویب ثبت نام شی جین پینگ در اساس‌نامه‌ی حزب کمونیست چین به او اجازه می‌دهد که به طور نامحدود در قدرت باقی بماند.
با این حال رسانه‌های ایالات متحده نوشته‌اند که دونالد ترمپ در یک مهمانی خصوصی در جمع حامیان مالی حزب جمهوری‌خواه، اقدام شی جین پینگ، رییس جمهور چین و حزب حاکم کمونیست این کشور برای برداشتن محدودیت دو دوره ریاست جمهوری را ستایش کرده و به امتحان کردن این روش در امریکا نیز تمایل نشان داده است.
دونالد ترمپ پس از اقدام برای حذف محدودیت قانونی دو دوره‌ی ریاست جمهوری چین توسط حزب کمونیست این کشور، «مادام‌العمر شدن» ریاست جمهوری شی جین پینگ را ستایش کرده و گفته است که شاید ایالات متحده نیز روزی همین روش را امتحان کند.
بر اساس فایل صوتی منتشر شده توسط شبکه خبری سی‌ان‌ان، آقای ترمپ در مهمانی خصوصی حامیان مالی جمهوری‌خواهان گفته است: «او (شی جین پینگ) حالا دیگر رییس جمهور مادام‌العمر است و کارش هم خوب است. او توانایی این کار را داشت و من فکر می‌کنم که این خیلی خوب است. شاید ما هم یک روز همین کار را امتحان کردیم.» در این فایل صوتی پس از اظهارات دونالد ترمپ صدای تشویق حضار شنیده می‌شود.
در ساعات پایانی روز شنبه کاخ سفید واکنشی در باره‌ی این گزارش نشان نداد و مشخص نیست که منظور رییس جمهور ۷۱ ساله‌ی ایالات متحده از «شاید ما هم این کار را امتحان کردیم» چه بوده است.
یک نماینده‌ی دموکرات مجلس نماینده‌گان کنگره‌ی امریکا در این باره در تویتر خود نوشت: «این حرف شوخی باشد یا نه، صحبت کردن از رییس جمهور مادام‌العمر بودن مانند شی جین پینگ، غیر امریکایی‌ترین احساسی است که یک رییس جمهور امریکا تا کنون نشان داده است. تن جورج واشنگتن در گور لرزیده است.»

اشتراک گذاري با دوستان :