۱۷۳ مکتب در پروان تعمیر ندارد

ریاست معارف ولایت پروان می‌گوید، در حال حاضر ۱۷۳ باب مکتب در این ولایت فاقد تعمیر است. این ریاست انتظار دارد که از طریق برنامه‌ی ملی میثاق شهروندی این مشکل برطرف شود.
نظام‌الدین رحیمی، معاون مالی و اداری ریاست معارف ولایت پروان در پاسخ به این‌که در حال حاضر چند مکتب در ولایت پروان تعمیر ندارد، گفت: «ما در مجموع ۴۴۴ باب مکتب در تعلیمات عمومی در سراسر ولایت پروان داریم، ازجمله ۴۴۴ باب مکتب، ۱۷۳ باب آن تعمیر ندارد. از مکاتبی که ما ارقام می‌دهیم یک تعداد آن از ده سال قبل اعمار شده و تا حدودی معیاری نبوده است. به‌طور مثال یک‌نهاد اجتماعی آمده یک تعمیر جور کرده که نه احاطه دارد، نه لابراتوار و نه هم کتاب‌خانه. مشکلات در این بخش‌ها زیاد است.»
وزارت معارف کشور یکی از سهم داران برنامه‌ی ملی میثاق شهروندی است.
آقای رحیمی در مورد این‌که کدام پروژه‌های این ریاست را شامل برنامه ملی میثاق شهروندی خواهند ساخت، می‌گوید: «همان‌طور که سالانه پیشنهاد‌ها پروژه‌های انکشافی ما به وزارت معارف است، بعدازاین به اساس تفاهم‌نامه‌ای که بین میثاق شهروندی و ریاست معارف عقد شده است، ریاست معارف هم خود را مسئول می‌داند تا پروژه‌هایی را که در معارف ولایت پروان ضرورت است به بخش میثاق شهروندی پیشنهاد بکند. امیدوار استیم بتوانیم از طریق میثاق شهروندی ممد و کمکی به معارف شویم.»
معاون مالی و اداری ریاست معارف ولایت پروان در مورد برنامه‌ی ملی میثاق شهروندی ابراز خوش‌بینی می‌کند.
او در پاسخ به این‌که میثاق شهروندی خواهد توانست که مشکلات معارف را از رهگذر ساختمان‌های مکاتب حل بکند یا خیر، گفت: «میثاق شهروندی گام بسیار نیکی است، نوید خوبی است به مردم افغانستان. به خاطر این‌که این برنامه شامل چهار سکتور است و تمام مردم افغانستان از این برنامه مستفید می‌شوند. ما امیدوار استیم که بخشی از مشکلات معارف از طریق این برنامه حل شود.»

جعفر نیازی

اشتراک گذاري با دوستان :