گشایش اتاق تجارت و صنایع زنان در هرات

- سید حسن حسینی

نماینده‌گی اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان امروز با مشارکت بیش از ۸۰ زن تاجر و کارآفرین به‌منظور توسعه‌ی تجارت داخلی و روستایی در ولایت هرات گشایش یافت.
این اتاق با هیئت رئیسه‌ی ۵ نفره، در تلاش فراهم آوری تسهیلات برای پشتیبانی اقتصادی و حقوقی از بانوان تجارت پیشه هرات آغاز به کار کرده است.
منیژه وافق، رئیس اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که راه‌اندازی اتاق تجارت و صنایع زنان در ولایت هرات به رشد کیفی تجارت زنان ولایت‌های غربی افغانستان کمک می‌کند.
خانم وافق به این نظر است که با راه‌اندازی این اتاق، زنان می‌توانند با «اعتمادبه‌نفس» بیشتری وارد عرصه‌ی تجارت شوند و در ساختن آینده افغانستان نقش مهم‌تری ایفا کنند.
این بخش در کنار اتاق تجارت و صنایع افغانستان راه‌اندازی شده است. خانم وافق می‌افزاید که دلایل گوناگونی وجود دارد که زنان اتاق جداگانه‌ای داشته باشند.
او می‌افزاید: «تجارت خانم‌ها نسبت به مردان کوچک‌تر است و بنا بر مشکلات زنان، نیاز بود که یک اتاق برای رسیده‌گی به مشکلاتشان راه‌اندازی شود.»
خانم وافق همچنین تصریح کرد: «ما زنان می‌خواهیم که خود ما در روند اقتصادی سهیم باشیم و خود ما آن را رهبری کنیم.»
بر اساس آمار بانک‌ اطلاعاتی ریاست اتاق تجارت هرات، هم اکنون بیش از ۸۰ زن تجارت پیشه در این ولایت مشغول به کار و تجارت استند.
این اتاق در حالی راه‌اندازی می‌شود که باگذشت سالیان زیاد از آغاز کار مرکز خریدوفروش زنان خدیجه الکبری، هنوز رونقی در این مرکز دیده نشده است. شمار زیادی از بانوان تجارت پیشه، سرمایه‌گذار و کارآفرین در هرات به این نظرند که بدون کمک دولتی و ایجاد بازارهای بهتر، امکان پیشبرد تجارت برای‌شان میسر نیست.
صدیقه تمسکی، یکی از بانوان کارآفرین هرات، ایجاد اتاق تجارت را به فال نیک گرفته و امیدوار است که نقش زنان تجارت پیشه در اقتصاد کشور پررنگ‌تر شود.
از سوی دیگر محمد آصف رحیمی، والی هرات که در محفل گشایش اتاق تجارت و صنایع زنان حضور داشت، به این نظر است که رشد سکتور خصوصی در کنار اداره‌های دولتی، سهم زنان را در خودکفایی افغانستان بیشتر کرده و از واردات کالاهای تولیدی مشابه از خارج به داخل کشور جلوگیری می‌کند.
بنا بر آمار، نرخ واردات کالا از کشورهای خارجی به افغانستان در سال جاری به ارزش بیش از ۷ میلیارد دالر آمریکایی می‌رسد. این در حالی است که رقم صادرات کالا از افغانستان کمی بیشتر ۷۰۰ میلیون دالر تخمین زده می‌شود.
والی هرات با تأکید بر اهمیت تجارت زنان می‌گوید که دولت به‌تنهایی قادر به فراهم آوری تسهیلات تجاری به زنان سرمایه‌گذار و تجارت پیشه نیست. به گفته‌ی والی هرات، توانمندسازی زنان تجارت پیشه در تولید بیشتر می‌تواند کمک مؤثری به بازوهای اقتصادی کشور باشد.
آقای رحیمی همچنان وعده داد که برای پشتیبانی بیشتر، در شورای اقتصادی این ولایت یک صندلی برای نماینده‌ی اتاق تجارت و صنایع زنان هرات در نظر گرفته شود.
رولا غنی، بانوی نخست کشور با فرستادن ویدیوی‌ پیام تبریکی، گشایش اتاق تجارت و صنایع هرات را قوت بزرگی برای متحد سازی و استقلال اقتصادی زنان عنوان کرد.
به باور بانوی نخست کشور، افغانستان زمانی به خودکفایی اقتصادی دست می‌یابد که زنان دوشادوش مردان در حوزه‌های متفاوت کار کنند.
این اواخر زنان افغانستان در عرصه‌های مختلف ازجمله رستورانت ‌داری، شرکت‌های گردشگری، کارگاه‌های لباس ‌دوزی، صنایع‌دستی، ایجاد مؤسسات کوچک آموزشی و حتا دانشگاه‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید شرکت‌های تجارتی که مدیران و مالکان آن زنان‌اند، رونق یافته حالا نزدیک به چهار هزار زن در این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
اتاق تجارت و صنایع زنان پیش از این در کابل گشایش یافته بود و قرار است که در ۵ ولایت مهم افغانستان که مرکزیت زون‌ها را دارند، اتاق‌های جداگانه‌ی تجارت و صنایع زنان آغاز به کار کند.
اتاق تجارت بین‌المللی افغانستان در مراسم افتتاحیه اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان در کابل، گفته بود که اتاق تجارت و صنایع زنان عضویت نهادهای بین‌المللی فعال در عرصه بازرگانی و صنایع، ازجمله اتاق تجارت بین‌المللی و فدراسیون جهانی اتاق‌های تجارت را هم به دست خواهد آورد.
بر اساس ارقام دولتی؛ در افغانستان ۲۹ درصد از نیروی ۸.۵ میلیونی کار را زنان تشکیل می‌دهند، از این رقم ۶۶ درصد در بخش زراعت و ۲۴ درصد دیگر در بخش صنعت مشغول‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :