جنگ سرد دوم

- ریچارد هانس، رییس شورای روابط خارجی امریکا - منبع: پروجیک سندیکت

یک ربع قرن بعد از ختم جنگ سرد، جهان به طور غیر منتظره‌ای با جنگ دوم سرد مواجه است. این وضعیت هرچند یک امر غیر قابل اجتناب بود، اما وضعیت طوری است که هر دو طرف خواهان گسترش و تعمیق تنش‌ها نیستند.
جنگ سرد چهار دهه طول کشید و در بسیاری جهات این جنگ از برلین آغاز و در همان‌جا به پایان رسید. خبر خوب این است که این جنگ سرد باقی ماند، چرا که برخوداری از سلاح اتومی وضعیتی را ایجاد کرده بود که در نتیجه‌ی آن قدرت‌های بزرگ نمی‌خواستند مانند اسلاف خود به رویارویی مستقیم با هم متوسل شوند. این جنگ با پیروزی امریکا و متحدان اروپایی و آسیایی این کشور به پایان رسید. اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی نتوانست از لحاظ سیاسی، ‌اقتصادی و نظامی از پس رقابت با غرب بر آید.
یک ربع قرن بعد از ختم جنگ سرد، جهان در حال حاضر با چیزی شبیه جنگ سرد دوم مواجه است. البته وضعیت امروز با دوران جنگ سرد شباهت‌ها و تفاوت‌‌هایی دارد. روسیه دیگر یک ابرقدرت نیست، بل‌که کشوری است با ۱۴۵ میلیون نفوس که اقتصادش به قیمت نفت و گاز وابسته است و در عین حال این کشور از ایدیولوژی سیاسی‌ای برخودار نیست تا آن را به جهان عرضه کند. با این وجود، هنوز یکی از قدرت‌‌های بزرگ اتومی به شمار می‌رود و صاحب کرسی دایمی در شورای امنیت مللل متحد است. افزون بر آن روسیه می‌خواهد از توانایی نظامی، انرژی و توانایی سایبری خود در حمایت متحدان و تضعیف همسایه‌گان و رقبایش استفاده کند.
وضعیت امروز یک امر اجتناب‌ناپذیر بود. پس از ختم جنگ سرد، تصور این بود که روسیه روابط دوستانه و نزدیکی را با اروپا و امریکا ایجاد می‌کند. تصور عمومی بر این بود که روسیه‌ی پساکمونیزم بر تقویت وضعیت اقتصادی و توسعه‌ی فضای سیاسی خویش متوسل می‌شود. همان بود که در سال‌های نخست روابط آن کشور با غرب بهتر بود. از آن جمله روسیه از ایالات متحده امریکا در برابر رژیم صدام حسین در عراق که از متحدان قدیمی آن کشور به شمار می‌رفت، حمایت کرد.
این وضعیت دیر دوام نیاورد و این سبب شد تا برخی پیش‌‌بینی‌های تاریخ‌نگاران در مورد ادامه‌ی روابط دوستانه‌ی غرب و روسیه درست ثابت شود. از آن جمله برخی ناظران رؤسای جمهوری امریکا را متهم می‌کنند و برخی دیگر عدم کمک‌های اقتصادی لازم به روسیه پس از کمونیسم را عامل عمده‌ی این سردی می‌دانند. افزون بر آن گسترش حوزه‌ی نفود ناتو در حوزه‌ی نفوذ روس‌ها نیز می‌تواند عامل دیگری به شمار آید.
درست است که امریکا در سال ۱۹۹۰ سخاوت‌مندی کافی برای ورود روسیه به بازارهای جهانی انجام نداد. از سوی دیگر، در ترتیبات امنیتی‌ای که برای اروپا در سایه‌ی ناتو مد نظر گرفته شد، روسیه از نظر انداخته شد یا شامل نگردید. با این وجود، ‌واضح است که بخش عمده‌ای از مسؤولیت جنگ سرد دوم به دوش کسی جز ولادیمیر پوتین نیست. او هم مانند بسیاری از اسلاف خود نظم جهانی تحت سلطه‌ی امریکا را خطری برای خودش و جایگاهی که وی برای کشورش در جهان می‌خواهد، می‌داند.
روسیه در طی سال‌های اخیر با استفاده از نیروی نظامی منطقه‌ی کریمیه را به خاک خود الحاق کرد، چیزی که خلاف تمامی مقررات بین‌المللی‌ای که می‌گوید سرحدات کشورها نباید به واسطه‌ی نیروی نظامی تغییر کند، است. افزون بر آن، روسیه با استفاده از اقدامات مخفیانه به بی‌ثباتی در شرق اواکراین، گرجستان و بخش‌هایی از منطقه، بالکان دامن می‌زند. استفاده از اقدامات نظامی خشن در سوریه به منظور دفاع از حاکمیت بشارالاسد نیز نمونه‌ی دیگری است.
علاوه بر آن، روس‌ها به قول رابرت مولر، بازرس خاص ایالات متحده‌ی امریکا، در انتخابات سال ۲۰۱۶ امریکا مداخله کرده و تلاش کردند تا روند دموکراتیک انتخابات را در امریکا بد نام سازند. این در حالی است که شماری از مقام‌های ارشد استخباراتی ایالات متحده هشدار داده‌اند که امریکا بایست منتظر یک چنین اقداماتی در آینده نیز باید باشد.
در حالی که روسیه در حال بدل شدن به یک کشور توسعه‌طلب است، به نظر می‌رسد که این کشور اندک‌اندک در صدد تغییر وضعیت موجود است. چنانچه با اقدامات نظامی‌ای که آن کشور در اواکراین انجام می‌دهد، امنیت اتحادیه‌ی اروپا به مخاطره افتیده است. حالا سوال این است که امریکا بایست چه اقداماتی را روی دست بگیرد که فراتر از کاهش آسیب‌پذیری سیستم انتخاباتی آن کشور باشد تا به این ترتیب از نفوذ و مداخله‌ی کشورهای خارجی در سیاست این کشور جلوگیری کند؟

گام نخست این است که امریکا باید بداند که دفاع به تنهایی کافی نیست. آنچه را که کنگره‌ی امریکا مبنی بر افزایش تحریم‌ها بیان کرده است، درست است و بی‌میلی رییس جمهور ترمپ مبنی بر اجرای این تحریم‌ها که از سوی کنگره‌ی امریکا تأیید شده است، درست نمی‌باشد.
دولت امریکا هم‌چنان باید صدای انتقاد خود را مبنی بر قتل‌ مخالفان سیاسی و خبرنگاران در روسیه بلند کند. حتا اگر ترمپ به هر دلیلی از این اقدامات حمایت نمی‌کند. بنابراین کنگره، مطبوعات، بنیادهای امریکایی و محققان این کشور باید به طور علنی در رابطه به فساد در حکومت رییس جمهور پوتین حرف بزنند. افزایش این گونه معلومات سبب افزایش مخالفت‌های داخلی علیه پوتین شده و سبب خواهد شد تا پوتین از هرگونه مداخله در سیاست‌های داخلی امریکا و اروپا در آینده اجتناب کند. این کار در دراز مدت می‌تواند باعث تقویت‌ نیروهای مسؤول در داخل روسیه نیز شود.
البته هدف از این کار نباید منجر به کاهش رابطه‌ی بیشتر با روسیه شود، زیرا همین اکنون روابط با روسیه در بدترین حالت خود پس از دوران جنگ سرد قرار دارد. به همین خاطر تا جایی که منافع امریکا حکم می‌کند، بایست روابط دیپلوماتیک با آن کشور حفظ شود. ممکن است روس‌ها از مداخله در مناطق شرقی اواکراین در بدیل برداشتن برخی از تحریم، دست بردارند، اما شرط آن‌ها ممکن است این باشد که روس‌های ساکن در آن مناطق نباید با نوعی انتقام‌جویی مواجه شوند. علاوه بر آن روس‌ها هیچ علاقه‌ای به گسترش حضور نظامی خویش در سوریه ندارند. زیرا این کار سبب افزایش قیمت حضور آن‌ها در این کشور خواهد شد.
فراموش نکنیم که ما به حمایت روسیه برای تحریم در برابر کوریای شمالی نیاز داریم. در کنار آن، تداوم توافقات موجود در رابطه به مسأله‌ی کنترول سلاح‌ها و جلوگیری از رقابت تسلیحاتی اتومی ضروری است.
البته در کنار این‌ها به یک رابطه‌ی دوام‌دار دیپلوماتیک، مبادلات دانشگاهی و فرهنگی و رفت‌ و آمد اعضای کنگره به آن کشور نیاز است. البته این یک درخواست از روسیه نیست، بل‌که باید به روسیه خاطرنشان شود که اکثریت امریکایی‌‌ها خواهان رابطه‌ی باز با آن کشور استند اگر روسیه رفتار بهتری از خودش نشان دهد. شکی نیست که امریکا و متحدانش منافعی زیادی در بازدارنده‌گی روسیه دارند، به ویژه تا زمانی که پوتین در آن کشور بر سر اقتدار است، زیرا طبیعی است که روسیه بعد از پوتین روسیه دیگری خواهد بود.

اشتراک گذاري با دوستان :