رییس اجرایی: بهره‌برداری از «تاپی» زمان‌بر خواهد بود

- ظفرشاه رویی

داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور اعلام کرده است که با توجه به وضعیت جاری و سیاست برخی از کشورها در قبال امنیت و ثبات منطقه، بهره‌برداری از پروژه‌ی «تاپی» زمان‌بر و درازمدت خواهد بود.
رییس اجرایی در باره‌ی سیاست این کشورها در قبال پروژه‌ی «تاپی» توضیح نداده است، اما در پیامی به مناسبت آغاز کار این پروژه‌ی بزرگ اقتصادی گفته است که افغانستان از تمامی کشورهای دخیل انتظار دارد تا در مسیر موفقیت و پیروزی پروژه‌ی «تاپی» و دیگر پروژه‌های عمرانی منطقه‌ای با صداقت گام بردارند.
داکتر عبدالله عبدالله می‌گوید: «البته با در نظر داشت وضعیت جاری و سیاست برخی کشورها در قبال امنیت و ثبات منطقه، بهره‌برداری از پروژه‌ی تاپی امری زمان‌بر و درازمدت خواهد بود. منفعت تاپی و پروژه‌های مشابه دیگر، به گونه‌ی مستقیم به رشد اقتصادی و رفاه همه‌ی ملت‌های منطقه تأثیرگذار است؛ به همین دلیل، جانب افغانستان از همه‌ی کشورهای ذی‌دخل آرزو دارد که در مسیر موفقیت و پیروزی تاپی و پروژه‌های عمرانی دیگر منطقه‌ای با صداقت گام بردارند.»
عبدالله عبدالله هم‌چنین تأکید کرده است که دولت افغانستان در سال‌های اخیر با استفاده از تمام ابزارها و امکانات تلاش کرد تا زمینه‌ی عملی‌سازی پروژه‌ی «تاپی» را فراهم کند. به گفته‌ی رییس اجرایی، شهروندان افغانستان «با تمام توان» در راستای تطبیق این پروژه‌ی مهم منطقوی تلاش خواهند کرد و به گروه‌هایی که مانع توسعه و پیشرفت منطقه استند، اجازه نمی‌دهند تا در برابر این پروژه‌ی عمرانی چالش و مشکلی ایجاد کنند.
سرور دانش، معاون دوم ریاست‌ جمهوری نیز از افتتاح کار اجرای پروژه‌ی «تاپی» در افغانستان به عنوان یک تحول امیدبخش یاد کرده، اما می‌گوید که «دشمنان» از داخل و خارج کشور نیز تلاش دارند تا جلو پیشرفت و توسعه‌ی افغانستان را بگیرند.
آقای دانش در پیامی گفته است: « دشمنان کشور تلاش مذبوحانه می‌کنند تا جلو پیشرفت و توسعه‌ی افغانستان را بگیرند و گروه‌هایی هم از خارج و داخل کشور سعی نامیمون دارند تا دست‌آوردهای بزرگ افغانستان را کم ارزش جلوه دهند، اما همه‌گان باید بدانند که دولت و مردم افغانستان تصمیم خویش را گرفته‌اند و مسیری که در پیش گرفته شده است، به عقب بر نمی‌گردد. سال‌های طولانی مردم ما را از کاروان پیشرفت و توسعه به عقب نگه داشتند. اما امروز با تلاش پی‌گیر رهبری حکومت و آگاهی مردم افغانستان، همه‌ی توطه‌ها برملا شده و این کاروان از نو به حرکت افتاده است.»
سرور دانش از آغاز کار پروژه‌ی «تاپی» به عنوان تحقق «رویای دیرین» شهروندان افغانستان یاد کرده می‌افزاید که انتظار می‌رود تا این پروژه، منجر به همگرایی منطقوی شود. معاون دوم ریاست ‌جمهوری گفته است: «این پروژه، علاوه بر این ‌که آینده‌ی روشنی را برای افغانستان نوید می‌دهد، سبب همگرایی، صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی نیز خواهد شد. تحقق پروژه‌ی تاپی به این معنی است که همه‌گی به این نتیجه رسیده‌اند که صلح و توسعه از مجرای دامن‌زدن به منازعات و حمایت از گروه‌های افراطی و تروریستی در منطقه به دست نمی‌آید، بل‌که سیاست‌های اقتصادمحور و تعامل و همگرایی منطقه‌ای بهترین وسیله برای تأمین منافع ملی همه‌ی کشورهای منطقه است. ما امیدواریم همگرایی‌ای که بین چهار کشور در این پروژه ایجاد شده، سرآغازی باشد برای همکاری‌های گسترده‌تر دیگر در عرصه‌های مختلف ترانزیتی و اقتصادی در جهت توسعه‌ی اقتصادی و رفاه مردمان این کشورها و برقراری صلح و امنیت پایدار.»
سرور دانش از شهروندان افغانستان به ویژه شهروندانی که در مسیر پروژه‌ی «تاپی» قرار دارند خواسته تا از تمامی امکانات‌شان برای تأمین امنیت این پروژه استفاده کنند. آقای دانش از گروه‌های مسلح مخالف دولت نیز خواسته تا شرایط افغانستان را درک کرده، بیش از این با منافع ملی و سرنوشت مردم بازی نکنند و اجازه دهند که افغانستان به سوی شگوفایی و ترقی گام بردارد.
پروژه‌ی «تاپی» که شامل انتقال پایپ‌لاین گاز، برق، فایبر نوری و خط آهن می‌شود، کارش روز جمعه به گونه‌ی رسمی در ولایت هرات با حضور مقام‌های ارشد کشورهای افغانستان، پاکستان، هند و ترکمنستان آغاز شد.
قرار است از طریق این پروژه، سالانه ۳۳ میلیارد مترمعکب گاز از ترکمنستان از راه افغانستان و پاکستان به هند منتقل شود. این پایپ‌لاین که بیش از یک‌هزار و هشت‌صد کیلومتر طول دارد، یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های اقتصادی منطقه‌ای است.
پایپ‌لاین گاز قرار است از ولایت هرات آغاز شده به ولایت‌های فراه، نیمروز، هلمند و کندهار و از این مسیر به پاکستان و در نتیجه به هند امتداد یابد. افغانستان افزون بر استفاده از گاز وارداتی ترکمنستان به هند، سالانه میلیون‌ها دالر نیز از این پروژه به‌ دست خواهد آورد.

اشتراک گذاري با دوستان :