نود و نه طفل برای درمان به آلمان رفتند

- حسین حیدری

نود و نه طفلی که سوخته‌گی شدید و شکسته‌گی استخوان داشتند و زمینه‌ی تداوی‌‎شان در داخل کشور ممکن نبود، از سوی جمعیت هلال احمر افغانی به همکاری دهکده‌ی صلح آلمان امروز (چهارشنبه، ۲۵ دلو) به کشور جرمنی فرستاده شدند.
این هفتاد و هفتمین دور است که هلال احمر افغانی به همکاری این دهکده، اطفالی که زمینه‌ی تداوی امراض سوخته‌گی و شکسته‌گی استخوان شان در داخل کشور فراهم نیست را به خارج می‌فرستد. میرویس اکرم، معاون و سرپرست جمعیت هلال احمر می‌گوید که جمعیت هلال احمر ۳۰ سال پیش تفاهم‌نامه‌ی فرستادن اطفالی را که سوخته‌گی شدید و یا شکسته‌گی استخوان دارند، به امضا رسانده است. آقای اکرم افزود که از سال ۱۹۸۸ میلادی به این طرف بیشتر از چهار هزار طفل را با استفاده از همین تفاهم‌نامه برای تداوی به خارج فرستاده‌اند. او هم‌چنان گفت: «امراضی که اکنون در کشور زمینه‌تداوی‌اش مساعد نیست و اطفال به آن گرفتار است، با استفاده از همین برنامه ما کوشش می‌کنیم که آنان را به خارج از کشور بفرستیم، تا صحت‌یاب شوند و دوباره به کشور برگردند.»
در همین حال سلیم بهره‎مند، رییس خدمات صحی جمعیت هلال احمر گفت که از میان ۹۹ طفلی که به جرمنی فرستاده می‌شوند، ۳۲ تن‌شان دختر و ۶۷ تن دیگر پسر اند. آقای بهره‌مند افزود که اطفال زیاد در کشور سوخته‌گی و شکسته‌گی استخوان دارند، اما آنان سالانه بیش از صد تن را به کشور آلمان فرستاده نمی‌توانند. به قول رییس خدمات صحی هلال احمر، این صد طفل سالانه از سوی متخصصان طبی انتخاب و به آن کشور فرستاده می‌شوند.
از سوی دیگر شماری از خانواده‌های مریضان شکایت دارند که در انتخاب اطفال از واسطه و ارتباطات کار گرفته می‌شود، نه اولویت و نوبت. آنان می‌افزایند که اطفال مریض‌شان را به این مرکز برای تداوی نام‌نویسی کرده‌اند، اما تا حال برای‌شان نوبت نرسیده است.
رییس خدمات صحی در این رابطه گفت: «سالانه یک تعداد کم اطفال را برای تداوی به خارج می‌فرستیم، تعداد مریضان زیاد است، از سال ۲۰۰۸ به این طرف ما اطفالی را که مرض سوراخ قلبی دارند، هم به خارج می‌فرستیم، از آن زمان تا کنون حدود هفت هزار طفل را به خارج فرستاده‌ایم و هنوزهم حدود ۶ هزار طفل دیگر منتظر تداوی استند.»
سلیم بهره‌مند تصریح کرد، ۹۹ طفلی که امروز به خارج از کشور فرستاده می‌شوند، از ولایت‌های مختلف کشور اند. هلال احمر کشور در کنار فرستادن اطفالی که سوخته‌گی شدید و شکسته‌گی استخوان‌دارند، اطفالی که قلب‌شان سوراخ است، را نیز به خارج از کشور می‌فرستند.
سلیم بهره‌مند، رییس خدمات صحی هلال احمر می‌گوید که افراد مبتلا به این مرض در کشور رو به افزایش است. آقای بهره‌مند می‌افزاید که آنان سالانه بیش از یک هزار کودکی را که سوراخ قلب دارند به خارج می‌فرستند. این کودکان تا صحت‌یاب‌شدن در خارج می‌مانند.
مسوولان جمعیت هلال احمر می‌گویند، اطفالی که سوخته‌گی شدید و استخوان شکسته‌گی دارند برای ۶ ماه در کشور جرمنی زیر تداوی قرار می‌گیرند و در صورتی که صحت‌یاب نشوند، وقت بودن‌شان در آن کشور تا صحت‌یاب شدن تمدید می‌شود.
در عین حال احسان، پدر یکی از اطفالی که پسرش برای تداوی به خارج فرستاده شد، می‌گوید، برای این که پسرش صحت‌یاب شود، در داخل کشور تلاشی زیادی کرده، اما موفق نشده است. قرار است، پس از ۶ ماه پسر احسان صحت یاب شده، به کشور برگردد. برای احسان ۶ ماه دور بودن از فرزندش سخت است، اما او از این که پسرش صحت‌یاب می‌شود، درد دوری از فرزند را فراموش و لحظه شماری می‌کند که پسرش صحت‌مند به کشور برگردد.
گفتنی است که جمعیت هلال احمر افغانی در کشور در بخش‌های مختلف صحی فعالیت می‌کند. این نهاد در ولایت‌های مختلف حدود ۲۰ هزار افراد رضا کار دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :