رسانه‌های اجتماعی: داستان موفقیت هند

- نویسنده: وینیتا پاندی Vineeta Pandey- Senior Editor, The Pioneer  - برگردان: جمعه‌خان رهیاب

جهان راه‌های سریع و خشن برای برقراری ارتباطات را کشف کرده است و رسانه‌های اجتماعی در میان آن‌ها اولویت دارند. دولت هند نه تنها در برقراری ارتباط با مردم به سرعت با انقلاب تکنالوژیکی جدید کنار آمده، بلکه رهبری آن را نیز به عهده گرفته است و به همین دلیل پنج حساب کاربری هندی در میان ده حساب توییتری هستند که بیش‌ترین دنبال‌کننده را در سطح جهان دارند. این‌ها شامل نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند (@NarendraModi) و دفتر او (@PMOIndia)، وزیر امورخارجه هند، سوشما سواراج (@sushmaswaraj)، وزارت امور خارجه (@MEAIndia) و رییس جمهور هند (@Rashtrapatibvn) هستند. نارندرا مودی در میان پربیننده‌ترین حساب‌های توییتر سوم است و صفحه‌ی انستاگرام او رتبه نخست بیش‌ترین تعداد دنبال‌کننده را در سطح جهان دارا است. سواراج دارای بیش‌ترین دنبال‌کننده در میان تمام وزیران خارجه‌ی جهان است. وزارت امور خارجه هند دارای بیشترین دنبال کننده در میان ادارات دولتی در سطح جهان قرار دارد.
ارتباط برقرار کردن با مردم چه در حالات اضطرار، تسهیل اسناد و مدارک، ویزه، کمک کردن اتباع خارجی، و یا شیوه‌ای برای ارتباط با رهبران خارجی—دولت هند بیش‌ترین استفاده را از دیپلوماسی #هشتگ برده است. رهبران هند و دیپلومات‌ها به منظور از میان برداشتن شکاف میان دولت و مردم، هنر صحبت کردن در ۱۴۰ حرف (حالا ۲۸۰) در توییتر را خوب بلد شده‌اند. هند از انگشت‌شمار کشور‌هایی است که همه‌ی مأموریت‌ها و دیپلومات‌های بلندرتبه این کشور برای پخش اطلاعات و حمایت از هندی‌ها در خارج در توییتر به صورت جدی فعالیت می‌کنند.
در هند تغییرات انقلابی در دولت و دیپلوماسی نسبت رسانه‌های اجتماعی در می ۲۰۱۴ اتفاق افتاد، زمانی که دولت ائتلاف دموکراتیک ملی (NDA) تحت رهبری نارندرا مودی به قدرت رسید. نه تنها خود نخست‌وزیر مودی در شبکه‌های اجتماعی فعال است بلکه تمام دولت او در شبکه‌های مثل فیس‌بوک، توییتر، انستاگرام حضور گسترده‌ای دارند. نخست وزیر استفاده از رسانه‌های اجتماعی را تماس مستقیم (Direct Dialing) نام می‌برد که از این طریق به صورت مستقیم با شهروند در تماس بوده و واکنش‌های آن‌ها را دریافت می‌کند.
در دوره‌ی کوتاه سه سال، نخست وزیر مودی با داشتن ۳۲٫۱ میلیون دنبال‌کننده در میان رهبران رهبران جهان بعد از پاپ فرانسیس و دونالد ترامپ در رده‌ی سوم قرار گرفته است. به‌ اساس رده‌بندی تویپلماسی، مودی در میان رهبران آسیا در صدر قرار دارد. او هم‌چنان دارای بیش‌ترین دنبال‌کننده (۶٫۸ میلیون) و تأثیرگذارترین رهبر جهان در انستاگرام نیز هست، ترامپ با تفاوت اندک (۶٫۳ میلیون دنبال‌کننده) بعد از او در انستاگرام فعال است. هر پست مودی به صورت اوسط ۲۲۳ هزار کنش و واکنش در پی داشته است که این بلندترین آمار در میان کاربران انستاگرام می‌باشد. صفحه‌ی فیس‌بوک مودی ۴۲٫۱۱۹٫۴۵۱ دنبال‌کننده دارد. نخست وزیر برای اعلان سفر‌های خارجی خود از این شبکه به‌گونه مؤثر استفاده کرده و در مورد پلان‌هایش صحبت می‌کند. او از پیشنهادهای مردم در باره‌ی نگرانی‌های‌شان با پیشانی باز استقبال می‌کند.
در جریان گفت‌وگوهای او با مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیس‌بوک در ۲۰۱۵، مودی اهمیت شبکه‌های اجتماعی را برای دولتش توضیح داد که شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک راهنما هستند که از این طریق او می‌تواند از امور اطلاع حاصل پیدا کرده و این که چطور شبکه‌های اجتماعی می‌توانند حساب‌دهی را تأمین کنند و در زودترین وقت به نیاز‌های مردم پاسخ بدهند. مودی اضافه کرد که شبکه‌های اجتماعی می‌توانند دولت را به‌صورت مستقیم با مردم وصل کنند و از نظریات و واکنش‌های مردم به طور دوام‌دار آگاه شود.
دیپلوماسی هند که به صورت سنتی همیشه محافظه‌کارانه بوده، خالا خودش را متحول ساخته و حالا فعال‌ترین و تعاملی‌ترین دیپلوماسی است. از وزیر امور خارجه سواراج شروع تا تمام مأموریت‌ها و سفارت‌خانه‌های هند به صورت فعال در شبکه‌های اجتماعی فعالانه حضور دارند.
سواراج وزیر امور خارجه هند با داشتن ۸٫۷۵ میلیون دنبال‌کننده، دارای بیش‌ترین تعداد دنبال‌کننده در میان وزیران خارجه در سطح جهان است، در حالی که خود وزارت امور خارجه با داشتن ۱٫۳۹ میلیون دنبال‌کننده در رده‌ی سوم در میان وزارت‌های خارجه در سطح جهان قرار دارد. سواراج در فیس‌بوک ۲٫۸۵۳٫۸۵۲ و وزارت امور خارجه ۲٫۰۳۰٫۴۸۰ دنبال‌کننده دارند. توییتر بخش پاسپورت وزارت امور خارجه (@passportsevamea) و (@CPVIndia) که مربوط مقامات بلندپایه بخش پاسپورت هستند یکی دیگر از موفقیت‌هایی است که مردم از آن طریق تأخیرها و دیگر موضوعات مرتبط با اسناد سفرشان را حل می‌کنند. برعلاوه، دو تن از وزیران ایالتی هند «وی کی سینگهـ» و «ام جی اکبر» نیز در توییتر بسیار فعال و محبوب‌اند که هر کدام به ترتیب یک میلیون و ۹۰٫۰۰۰ دنبال کننده دارند.
به طور مشخص وزارت امور خارجه میکانیزمی را ایجاد کرده است که در ظرف ۲۴ ساعت به تمام نارضایتی‌ها پاسخ می‌دهد و مشکلات معمولاً در ظرف چند ساعت حل می‌شود. تمام پیام‌ها به صورت عاجل تشخیص شده و مورد رسیده‌گی قرار می‌گیرند. این نه تنها باعت بلند رفتن اعتماد میان شهروندان شده، بلکه فضایی را برای حکومت‌داری مؤثر، مردم توان‌مند، از بین بردن تشریفات اداری مفرط، و روند رسیده‌گی به نارضایتی‌ها را نیز سرعت بخشیده است. علاوه بر آن، این پیام به صورت واضح به همه رسیده است که یک تبعه هندی گیرمانده در قلمرو خارج از هندوستان یا یک هندی‌ای که نیازمند کمک باشد، در پناه خدا واگذاشته نمی‌شود.
«دیپلوماسی در عصر رسانه‌های اجتماعی کم‌کم از محدوده لایه‌ی اوزون خودش و از حفاظ گذشته‌ی بیرون می‌شود و به سمت پیش می‌رود که تعامل بیش‌تر می‌طلبد، شبکه‌ای‌تر عمل می‌کند و مردم‌مدارتر و مردمی‌تر می‌شود. نیرومپاما رائو وزیر خارجه پیشین هند در سخنرانی‌ای که در یونسکو در پاریس ایراد کرد گفت که در حال حاضر سفارت‌خانه‌ها و مأموریت‌های دیپلوماتیک هند در سراسر دنیا در فیس‌بوک، یوتیوب و توییتر فعال‌اند و چیزی که تا همین چند سال قبل برای مقامات هندی خط سرخ پنداشته می‌شد حالا به یک امر الزامی بدل شده است.
حساب کاربری سواراج در توییتر به صورت ۲۴ ساعت در هفته فعال بوده که فعالیت‌های زیادی در آن اجرا می‌شود. او از توییتر به صورت مؤثری برای کمک کردن به هندی‌ها و اتباع خارجی که به کمک نیاز دارند، استفاده می‌کند. مجموعه‌ای عظیمی از درخواست‌ها برای ویزه، پاسپورت، تماس‌ها برای نجات نه تنها از سوی هندی‌ها که گاهی از سوی اتباع خارجی نیز سرازیر می‌شوند. وزیر تجربه پاسخ دادن به پرسش‌ها را به صورت آنی و بدون تأخیر و گاهی در زمان‌های غیرمعمول مثل ساعت ۲ و یا ۴ صبح نیز در گذشته‌اش دارد. از توبیخ کردن آمازون برای جلوگیری از فرمایش‌های چرخ فلک‌ها و فرش‌های جلو دریا کفش‌پاک‌کن که با عکس‌های مهاتما گاندی مزین بوده‌اند، گرفته تا صادر کردن پاسپورت برای یک زوج برای ماه عسل‌شان در دقیقه نود—هندوستان یک موج اف. ام فعال دارد.
به همین دلیل است که برخی‌ها از توییتر استفاده می‌کنند تا مشکلات خانواده‌گی‌شان را نیز حل کنند. شخصی برای سواراج توییت کرد که او را برای تعمیر یک یخچال خراب کمک کند. سواراج جواب داد: «برادر من نمی‌توانم شما را در مورد یخچال کمک کنم. من با انسان‌هایی که در شرایط دشوار گیر مانده و مشکلات دارند بسیار مصروف هستم.» یکی دیگری شوخی کرده بود: «من در مریخ گیر کرده‌ام. غذایی که توسط منگلایان ۹۸۷ روز قبل فرستاده شده بود در حال تمام شدن است، چی وقت منگلایان ۲ فرستاده می‌شود؟» سواراج در جواب گفته بود: «حتا اگر شما در مریخ گیر کرده باشید، سفارت هند در آن‌جا شما را کمک می‌کند» که حالا در دیپلوماسی هند به یک تکیه‌کلام بدل شده است.
سواراج هم‌چنان از این شبکه‌ها برای انتقال پیام‌های سیاسی به کشور‌های دیگر نیز استفاده می‌کند، گاهی دست دوستی دراز کردن و گاهی سرزنش کردن آن‌ها، مثلی که اخیراً سرتاج عزیز مشاور امور خارجی پاکستان را مورد سرزنش قرار داد.
داستان موفقیت هند نه تنها در ازیاد تعداد دنبال‌کننده‌گان که در تعداد قضایایی که به صورت مؤثر و به سرعت از این طریق مورد رسیده‌گی قرار گرفتند مشهود است. شبکه‌های اجتماعی مؤثرترین راه برای رسیدن به دولت بوده، از عملیات نجات وسیع در یمن گرفته، تا نجات دادن دریانوردان هندی که در امارات متحده عربی گیر مانده بودند، عملیات نجات علیه دزدان دریایی، برگرداندن هندی‌های ربوده شده، واکنش نشان دادن به زلزله در نیپال و تا کمک کردن هندی‌های درمانده، همه و همه از تأثیرات رسانه‌های اجتماعی بوده‌اند.
دولت هند هم‌چنان از طریق رسانه‌های اجتماعی درباره‌ی روابط خارجی این کشور نیز به مردم اطلاع‌رسانی می‌کند. از فرستادن نیروی دریایی به مالدیف گرفته تا واکنش سریع در جریان زلزله در نیپال، حمایت از افغانستان در توسعه و بازسازی این کشور، مطرح کردن نگرانی‌های هند در مجامع دیپلوماتیک و غیره.
رسانه‌های اجتماعی هم‌چنان یک راه تازه و شکستاندن پروتوکل‌های معمول برای وصل شدن با رهبران دنیا است. نخست وزیر مودی برای ارتباط برقرار کردن به صورت مستقیم با دیگر هم‌تایان خارجی‌اش بیش‌تر به صورت غیر رسمی از این شبکه‌ها استفاده می‌کند. مودی با چین شی جین پینگ رییس جمهور چین از طریق Weibo صحبت کرد. او به زبان جاپانی توییت کرد تا با رهبر این کشور شینزو آبه وصل شود. او به بنیامین نتانیاهو به زبان عبری تبریک گفت و پاسخش را به زبان هندی دریافت کرد. برعلاوه، او سلفی‌هایی را با نخست وزیر آسترالیا مالکوم ترنبول در متروی دهلی، نخست وزیر چین، لی که چیانگ، و نخست وزیر فیجی، فرانک باینیماراما در شبکه‌های اجتماعی در میان گذاشت که زبان پیچیده دیپلوماتیک را برای یک شخص عادی قابل فهم‌تر ساخت. تشکر از شبکه‌های اجتماعی، دیپلوماسی عمومی، چهره‌ی جدید دیپلوماسی است.

اشتراک گذاري با دوستان :