به بهانه آواره‌گی دیا سنگ انجان شهروند سیک افغانستان

- رنگین دادفر سپنتا

در این روز‌ها بحثی را درباره تشکیل حکومت ائتلافی میان احزاب کلان آلمان، اتحادیه دموکرات مسیحی، اتحادیه سوسیال مسیحی و حزب سوسیال دموکرات، دنبال می‌کردم. در پی توافق رهبران این احزاب که در اصول می‌توانند گفتگو‌‌های‌شان روی ایجاد دوباره ائتلاف بزرگ متشکل از این حزب‌ها را آغاز کنند، نماینده‌گان احزاب برون از این ائتلاف، حزب سبزها، حزب «چپ» و حزب راست افراطی «بدیل برای آلمان» خطوط کلی این توافق اولی را مورد انتقاد قرار دادند. شگفتی‌آور بود که از جانب حزب سبز‌ها آقای جم اوزدمیرCem Özdemir)) و از جانب حزب چپ خانم سویم داغدلن (Sevim Dağdelen) به انتقاد از توافقات اولیه احزاب یاد شده در پیوند با ایجاد ائتلاف جدید پرداختند.
آقای اوزدمیر فرزند یک مادر و پدر ترک است که والدینش به منظور یافتن کار به آلمان مهاجرت کرده بودند. وی در آلمان بزرگ شده و از سال ۲۰۰۸ تا امروز یکی از دو رییس حزب سبز‌ها و عضو شورای ملی آلمان است. خانم داغدلن از فعالان برجسته‌ی حزب «چپ»، عضو شورای، ملی این کشور نیز از پدر و مادر کرد، که از ترکیه به منظور یافتن کار به آلمان آمده بودند، تولد و در آلمان بزرگ شده است. این دو شخصیت سیاسی بنا بر دیدگاه‌ها و باور‌‌های‌شان، از این که با آغاز دور جدیدی از ائتلاف احزاب کلان آلمانی که دارای اکثریت بزرگ در مجلس ملی این کشور می‌باشند عملاً دموکراسی آلمانی فاقد یک اپوزسیون نیرومند شده و دموکراسی خلاقیت و روان انتقادی خود را از دست خواهد داد، این توافق را آغاز یک دوران ایستایی دیگر و تقویت یک روند پر از افسرده‌گی و بی‌جانی سیاسی تعبیر کردند. در پاسخ به این‌ها یکی از کسانی که از حزب سوسیال دموکرات آلمان اعلام موضع کرد، خانم یاسمین فهیمی بود. خانم فهیمی قبلاً منشی عمومی حزب سوسیال دموکرات آلمان بود که حالا به حیث وزیر دولت در وزارت کار و امور اجتماعی حکومت فدرال کار می‌کند. این بانو از پدر ایرانی و مادر آلمانی به دنیا آمده و در این کشور بزرگ شده و در سازمان‌های کارگری فعالیت داشته است. هر سه تن اینان خود را شهروند جمهوری فدرال آلمان می‌دانند و از همین موضع نیز در فعالیت‌های سیاسی در کشورشان شرکت می‌کنند. با این که جمهوری فدرال آلمان در رابطه با پذیرش افراد دارای ریشه‌های مهاجر در مقایسه با برخی از دموکراسی‌های شمال اروپا کاستی‌هایی دارد، اما حضور این افراد و تعداد دیگری از فعالان سیاسی، علمی و فرهنگی در این کشور از جانب اکثریت شهروندان آن پذیرفته شده است. –این سخن به معنای نفی و انکار از موجودیت تبعیض و حتا نژادگرایی نگران کننده در این کشور نیست ـ اما جامعه‌ی آلمانی در این راستا یک پروسه تحول را می‌گذرانَد که محصول مبارزه دموکراتیک و عدالت‌خواهانه مهاجران و شهروندان ترقی‌خواه این کشور است.
روزی در معاینه‌خانه داکتر در شهر آخن نشسته بودم و همان طور که در این روز‌ها مد شده است از طریق تلفون در انترنت دنبال مطلبی برای مطالعه می‌گشتم که ناگهان متوجه شدم از یک هم‌وطن که دستار سیک‌ها را به سر داشت، پیامی رسیده است. پیام او چهار پاره‌ی میهنی به زبان پشتو بود. عکس و نام فرستنده آشنا می‌نمود. اما دقیقاً نمی‌دانستم که او را از کجا می‌شناسم. شعر او را به چند تن از دوستانم فرستادم. نجیب روشن تلفون کرد و گفت که «دیا سنگ انجان‌‌ همان نطاق زبان پشتوی رادیو تلویزیون ملی است که در دوران مأموریت من در رادیو و تلویزیون ملی افغانستان، برای چند شب سرویس خبری مرکزی را ارایه کرد.» نخست شعر ارسالی انجان را در این‌جا نقل می‌کنم و بعداً به ارایه آن‌چه که گذشت و در اخیر به مطلوب خود از این حکایت‌های بی‌ارتباط می‌پردازم.
وشوی مودی چه درنه پاتی غرنی وطن دی
د محبت لویه دنیا او میرنی وطن دی
راحه چکر د گردیز شار در کرم انجانه یاره
او هسی نه چه درنه هیر شی پلرنی وطن دی
به یادم آمد، زمانی که انجان خبر‌های پشتوی رادیو تلویزیون ملی را در برنامه شبانه ارایه می‌کرد، اغلب سخنش را با «گرانو وطنوالو» آغاز می‌کرد و با سخن «‌تر بیا» به پایان می‌برد. این شهروند مغرور و با عزت افغانستان که می‌خواست از حقوق قانونی شهروندی خود مبنی بر «برابری همه شهروندان افغانستان» بهره گیرد و به وطنش خدمت کند، به زودی مورد بی‌مهری‌ای که ریشه در ساختارها و باورهای حاکم در سرزمین ما دارد و به گونه‌ی تاریخی پیوسته تداوم یافته است، قرار گرفت. در‌‌ همان روز‌های آغازین ظهور سیمای او بر صفحه تلویزیون فریاد اعتراض بلند شد. جمعی اعتراض داشتند که در کشوری که این همه مسلمان در راه اسلام شهید شده‌اند، خبرخوانی یک سیک با سیما و دستار آن‌چنانی پیام نامطلوبی را تداعی می‌کند. فشارها چنان گسترده بودند که سیما و صدای انجان پس از پخش چند برنامه‌ی خبری سانسور شد. بار دیگر نام انجان در دفتر کارم در وزارت امور خارجه کشور مطرح شد. هیأتی از ارباب رسانه‌های کشور ما به منظور اشتراک در یک کنفرانس بین‌المللی احتمالاً در سال ۱۳۸۶ در منطقه زیارت بلوچستان عازم پاکستان بودند. نگهبانان پاکستانی در چمن این شهروند افغانستان را به اتهام این که وی «جاسوس هند» است بازداشت کرده بودند. وزارت خارجه در رهایی او با تمام نیرو تلاش کرد. سفیر پاکستان به مقر وزارت خارجه احضار شد و من شخصاً با وزیر خارجه پاکستان در این باره از طریق تلفون صحبت کردم. انجان از اسارت آزاد گردید و در کابل برای نخستین بار او را از نزدیک دیدم. اما صدای انجان دیگر از مایکروفون‌های رسانه‌های کشور که زادگاه پدری او بود به گوش‌ها نرسید. گویی که او قطره‌ای شده بود و در زمین لب خشک افغانستان فرو رفته بود.
ستم و بی‌رحمی در برابر انجان و هندوهای افغانستان، حکایت دردناکی است. فرزندان آن‌ها در مکاتب ما توهین می‌شوند، مال و ملک آن‌ها به فراوانی غصب و تاراج شدند و بسیاری از این شهروندان ناگزیر به ترک دیار و سرزمین پدری خود شدند. با این که بی‌شمار شهروندان مسلمان کشور ما نیز در سال‌های پسین آواره شده‌اند اما در پیوند با مهاجرت سیک‌ها و هندوهای کشور ما تعلق آن‌ها به باور دیگری دلیل مضاعف آوار‌ه‌گی آن‌ها شده است. من در پاسخ به انجان نوشتم: با خواندن این شعر یک بار دیگر صحنه‌های ستم‌کاری‌های‌ای که در طول تاریخ بر برخی از هم‌میهنان ما روا داشته شده است در خاطرم زنده شدند. امیدوارم ما روزی صاحب کشوری شویم که در آن همه شهروندان، جدا از تفاوت‌های دینی، زبانی، جنسیتی و غیره بتوانند در برابری و عدالت با هم زنده‌گی کنند. تشکر که شعر زیبای خود را به من هم فرستادید. در پاسخ این پیام، انجان به من نوشته بود که او‌‌ همان کسی است که مرزبانان پاکستانی او را بازداشت کرده بودند.
در نهم جنوری امسال به منظور مشارکت در یک کنفرانس به ویانا پایتخت اتریش سفری داشتم. آقای شام لال بهتیجا مشاور ارشد رییس جمهور پیشین حامد کرزی در امور اقتصادی نیز آمده بود. شام لال بهتیجا در اواخر حکومت رییس جمهور کرزی به حیث سفیر افغانستان در کانادا مقرر شد و پس از هشت ماه کار در این مقام در دوران حکومت وحدت ملی برکنار و به بازنشسته‌گی سوق داده شد. آقای بهتیجا از هندوهای قندهاری افغانستان است. فاصله میان این دیدار و خواندن شعر انجان بسیار اندک بود. به یادم آمد که بهتیجا روزی که کارش را به حیث مشاور ارشد رییس جمهور آغاز کرد، سخنرانی‌ای به زبان پشتو نوشته بود و در آن به افتخار از نیاکانش که در راه استقلال افغانستان در برابر استعمار بریتانیا جان‌بازی کرده بودند و یکی از آن‌ها کشته شده بود و دیگری از جانب مسلمانان و مجاهدان میوند لقب غازی را یافته بود، یاد کرد. در این دیدار اخیر از آقای بهتیجا در این باره پرسیدم. او گفت: «در جنگ میوند پسر کاکای بزرگ پدری‌ام به نام اغو بهتیجا در پیکار با انگلیس‌ها کشته شد و مامای بزرگم، شیوا غازی که از جنگ زنده برگشته بود تا سال‌های اخیر زنده‌گی‌اش از جانب مردم در بازار کابل قندهار به نام غازی یاد می‌شد.»
در سال ۱۸۸۰ جان‌بازان و دلیران هراتی همراه با سردار محمدایوب خان در مقام میوند بر سپاهیان بریتانیایی هجوم بردند و قندهار را از اشغال آن‌ها آزاد کردند. این مصاف در تاریخ کشور ما جایگاه خاصی یافت تا جایی که حتا افسانه‌های میهن‌پرستانه نیز درباره این مصاف پخش و نشر شدند. تجربه و یادمان این پیکار در مبارزات ملت‌های مستعمره برای استقلال و آزادی جایگاه ویژه‌ای دارد. جایگاهی که در ادبیات کشور ما و حتا بریتانیا بازتاب یافته و مایه‌ی الهام بسیاری از منظرهای متفاوت شده است. در برخی از بنا‌های انگلیسی و تاریخ‌نگاری این کشور نیز اشاره‌هایی در این رابطه وجود دارند. در سال ۱۹۸۶ وقتی که از شهر ریدینگ (Reading) انگلستان به دعوت شهید انجنیر نور اکبری دیدن کردم در یکی از پارک‌های آن شهر ستون یادبودی برای کشته‌گان انگلیس در میوند ساخته بودند. ستونی که در بالای آن تندیس یک شیر قرار داشت و بر ستون آن نام‌های آن عده از کسانی که در آن شهر ‌زاده شده و در میوند کشته شده بودند، حک شده بود. روزی که از اکادمی نظامی سنت هرس (Royal Military Academy Sandhurs) در بریتانیا دیدن کردم متوجه شدم که بر دیوار آن اکادمی تاریخ پیروزی‌ها و شکست‌های نیرو‌های نظامی امپراتوری انگلیس را با عکس‌ها و چارت به تصویر کشیده بودند که در آن میان جنگ میوند نیز نشان داده شده بود.
در گذشته‌ی دور و نزدیک و هم‌چنین امروز کشور ما، باشنده‌گان این جغرافیا برای آزادی و استقلال جان‌بازی‌ها کرده‌اند. با همه خوبی‌ها و زشتی‌ها، افغانستان امروز محصول فرایند تاریخی‌ای است که در آن همه باشنده‌گان آن سهیم بوده‌اند. اما این تاریخ در عین زمان تاریخ تداوم نابرابری‌ها و بی‌عدالتی‌ها بوده است. آن‌چه که امروز بیش‌تر از گذشته مایه‌ی نگرانی است برخورد گزینشی به عدالت و آزادی و گسترده‌گی سیاست حذف و انحصار قدرت با میل به اعمال یک سیاست نژادی سرشار از تعصب است. درست است که موج حاکم در سیاست نولیبرالی جهانی معطوف به هویت‌ها و پندار‌های هویتی و ایدیولژیزه کردن روز افزون هویت‌های متنوّع جنستیی، بیولوژیک و تباری است اما از جانب دیگر یک واقعیت تلخ و بی‌رحم نیز در همه‌ی کشور‌های جهان به درجه‌های گوناگون وجود دارد. و آن واقعیت بی‌عدالتی اجتماعی است که نمی‌توان آن را با تحریک حسیات بیولوژیک و اوهام نژادی حل کرد. حتا بی‌عدالتی‌های نژادی نیز مضمون و پی‌آمد اجتماعی دارند. سیاهان، مهاجران و آنانی که اقلیت‌اند و یا این که با توسل به ایدیولوژی حاکم و قدرت سیاسی اقلیت پنداشته می‌شوند یا به اقلیت تقلیل داده می‌شوند، عملاً در بافت اجتماعی به مقام فرودستان قرار می‌گیرند. در حالی که در دموکراسی حتا در نوع مصدوم آن، لیبرال دموکراسی، اکثریت و اقلیت در فرایند‌های تبلور، تبیین و اعمال قدرت سیاسی و مشارکت در قدرت به مقتضای برخاستگاه سیاسی‌شان تعریف می‌شوند. در پندار و کردار جوامع دموکراسی‌گریز و رویکردهای نژادباورانه اقلیت و اکثریت یک مفهوم بیولوژیک و یا فرهنگی است. در چنین باوری است که حاکمیت از آن شهروندان دارای حقوق برابر بدون توجه به نژاد، دین، جنسیت، رنگ و زبان تلقی نمی‌شود. بلکه جایگاه انسان‌ها در مناسبات قدرت بر حسب بیولوژی مفروض و یا حقیقی و باور آن‌ها به دینی و یا تعلق انسان به جنسیتی و یا داشتن رنگی تعیین می‌شود. چنین باوری موجب حذف، نارواداری اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و تهی‌سازی جامعه و انسان از باور به اصل همبسته‌گی و خواهری و برادری می‌شود. و در ‌‌نهایت انسان‌های مانند دیا سنگ انجان از سرزمین آبایی‌شان آواره می‌شوند و به‌سان ریگ بیابان در گذار باد‌های بی‌رحم بدون ریشه و کنده شده از متن‌های فرهنگی‌شان محکوم به حسرت و عزلت می‌شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :