دوازده زایر افغان در عربستان جان باخته‌اند

داعی‌الحق عابد، معین وزارت حج و اوقاف افغانستان می‌گوید که دوازده زایر افغان در عربستان سعودی جان باخته و سیزده تن دیگر زخمی شده‌اند.
او به خبرگزاری بخدی گفته است: «ده زایر افغانستانی به دلیل کهن‌سالی در عربستان سعودی جان باخته و دو زایر در اثر حادثه ترافیکی در این کشور کشته شده‌اند.»
آقای عابد افزوده که در اثر حادثه ترافیکی سیزده زایر دیگر زخمی شده که به گفته او، وضعیت صحی شش تن آنان وخیم است.
او می‌گوید، اکثر زایرانی‌ که در اثر حادثه ترافیکی در عربستان سعودی کشته و زخمی شده‌اند، کهن‌سال بوده‌اند.
همه‌ساله هزارها زایر از افغانستان برای ادای فریضه حج عازم عربستان می‌شود و به دلیل نبود برنامه درست برای زایران کشور، هر سال ده‌ها زایر در عربستان براثر حادثه ترافیکی و دیگر مشکلات جان می‌دهند.
امسال ۲۵ هزار زایر از افغانستان برای ادای فریضه حج به عربستان سعودی رفته‌اند.
در همین حال داعی‌الحق عابد، معین وزارت حج و اوقاف می‌گوید که روند بازگشت حاجیان افغان از عربستان سعودی آغاز شده است.

او به خبرگزاری بخدی گفت: «اولین پرواز افغانستان شام روز شنبه برای بازگشت حاجیان از میدان هوایی عربستان سعودی به کابل آغاز و تا یازده شب ۲۱۶ حاجی به کشور منتقل می‌شوند.»
آقای عابد تاکید کرد، برای بازگشت حاجیان افغان از عربستان سعودی به کشور، با سه شرکت هوایی کام‌ایر، صافی و آریانا قرارداد شده است.
او هم‌چنان گفت: «سر از فردا (امروز یک‌شنبه)، سه طیاره شرکت‌های هوایی صافی، آریانا و کام‌ایر حاجیان کشور را از عربستان سعودی، به کابل و ولایات مزار شریف و هرات انتقال می‌دهند.»
معین وزارت حج و اوقاف تاکید کرد در مدت ۲۴ روز، حاجیان افغانستان به صورت کامل از عربستان سعودی به کشور انتقال داده خواهند شد.
پیشتر مقامات وزارت حج و اوقاف در بازگشت حاجیان کشور از حکومت عربستان سعودی انتقاد کرده بودند.
آنان گفته بودند که حکومت عربستان سعودی در بازگشت حاجیان در پروازها، اولویت به کشورهای خیلج می‌دهد و این مساله بازگشت حاجیان افغان را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

 

اشتراک گذاري با دوستان :