روزنامه هشت صبح

۰۷ام فرو
جمعه
  • جستجو
اندازه ی متن
  • افزایش اندازه ی فونت
  • اندازهه ی فونت پیش فرض
  • کاهش اندازه یفونت
Home


افشای رازهایی که چندان پنهان هم نبود

نامه الکترونیک چاپ PDF

با وجود آن‌که افشای بیشتر از نود هزار سند ـ که توسط یک نهاد غیردولتی امریکایی در اختیار برخی از رسانه‌های معتبر بین‌المللی قرار داده شده است ـ غوغا و هیاهوی زیادی را موجب شده است و واکنش‌های زیاد و بعضا متعارضی را به وجود آورده است، به مشکل می‌توان نکات و موضوع تازه‌ای را در آن یافت که قبل بر این، از آن بی‌خبر بوده باشیم. حمایت جدی و فعال پاکستان از طالبان و گروه‌های تروریست  و هراس‌افگن در افغانستان، دست یافتن طالبان به سلاح‌های پیشرفته، شرکت نمایندگان شبکه استخباراتی پاکستان در جلسات به ظاهر مخفی طالبان، امداد نظامی و غیرنظامی پاکستان به گروه حقانی، کشتار غیرنظامیان بی‌تقصیر و نظایر آن، موضوعاتی نیستند که برای اولین بار برملاشده باشند و یا حتا مقامات پاکستانی کوششی جدی در جهت پنهان کردن آن کرده باشند. عنوان متحد استراتژیک و مطمین جامعه‌ی جهانی در جنگ علیه تروریزم، پرده‌ی ساتری بود و هست که مقامات پاکستان را قادر می‌ساخت در پوشش آن نیات، مقاصد، اهداف و برنامه‌های مداخله‌گرانه خویش را مخفی نگاه دارد.  افشای این‌که پاکستان حدود 1000 موتورسایکل در اختیار گروه مولوی حقانی قرار داده است، می‌تواند این واقعیت را که طراحی و برنامه‌ریزی عملیات ویران‌گرانه و آدم‌کشانه‌ی این گروه تروریستی توسط افسران استخباراتی پاکستان صورت می‌گیرد و نه گروه معاش‌گیر و اجیری که از سال‌ها به این‌سو خود را در اختیار پاکستان قرار داده است. این که گفته شود، پاکستان با حمایت مخفیانه از طالبان، امریکا را فریب داده است، تصور و پندار ابلهانه‌ای است که به هیچ وجه، ثابت نمی‌شود. زیرا بعید به نظر می‌رسد مقامات پاکستانی، توان فریب امریکاییان را داشته باشند. در این شکی نیست که افشای این اسناد تا حد زیادی می‌تواند بر پاکستان فشار سیاسی وارد آرد و شک و تردیدهایی را در مورد نیات و مقاصد اصلی او در میان اعضای جبهه‌ی ضدتروریزم دامن زند، اما آیا به آسانی می‌توان باور کرد که سایر اعضای جامعه‌ی جهانی که سال‌ها و به ویژه در طول جهاد مردم افغانستان، همکاری و همراهی نظامی و استخباراتی داشتند و پاکستان را وکیل گرفته بودند تا از طریق آن جنگ علیه شوروی را در افغانستان به پیش برند، یکسره از همه چیز بی‌خبر هستند؟! پاکستان با قدرت‌نمایی‌های محیلانه توانسته است، به غرب بباوراند که بدون ملاحظه‌ی وی و رعایت پاره‌ای از مصالح سیاسی وی، نباید اقدامی علیه وی صورت گیرد.  از همین رو جامعه‌ی جهانی و در راس همه، امریکا با تذبذب و سیاست دوگانه در برابر پاکستان رفتار کرده است. ترس از این که پاکستان می‌تواند امنیت ملی آنان را از طریق شبکه‌های تروریستی مرتبط، بر هم زند، همیشه موجبی برای تداوم این سیاست دوگانه بوده است. هم اکنون همه‌ی دنیا می‌دانند که پاکستان، مکان و مامن القاعده و طالبان و لشکر طیبه و ده‌ها شبکه‌ی تروریستی دیگر هست و از  همین‌جاست که عملیات تروریستی را سازماندهی و هدایت می‌کنند،  اما نشانه‌ای از عزم آنان برای درهم کوبیدن این لانه‌ی شرارت و فساد دیده نمی‌شود.

Addthis
 

فصلنامه زمین

سومین شماره فصلنامه زمین را از اینجا دریافت نمایید.

آرشیو فصلنامه

متن کامل موافقتنامه همکاریهای درازمدت استراتژیک میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و ایالات متحده امریکا را میتوانید از اینجا دانلود کنید.

گزارش بحران کابل بانک

متن گزارش بحران کابل بانک که از سوی کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری به نشر رسیده است را می توانید به زبان دری و پشتو دانلود کنید.