روزنامه هشت صبح

۱۳ام اسف
چهارشنبه
  • جستجو
اندازه ی متن
  • افزایش اندازه ی فونت
  • اندازهه ی فونت پیش فرض
  • کاهش اندازه یفونت
Home


خبرهای از جهان سینما

نامه الکترونیک چاپ PDF

بازيگر محبوب سينماي روسيه درگذشت
آقای «آلگ يانكوفسكي» بازيگر مطرح سينماي روسيه درگذشت. اين بازيگر كه براي چند دهه يكي از محبوب ترين هنرمندان سينماي روسيه بود، هنگام مرگ 65 سال داشت.  به گزارش خبرگزاري های روسی، يانكوفسكي از مدتي قبل به بيماري سرطان دچار شده بود و پس از يك مبارزه طولاني با آن، در شفاخانه دولتي روسيه در شهر مسكو درگذشت. هنگام مرگ اين بازيگر، همكاران سينمايي و تیاتري وي، در شفاخانه حضور داشتند.

يانكوفسكي كه از بازيگران ثابت «تیاتر مسكو» بود، پنج دهه قبل بازي در فلم‌هاي سينمايي را نيز شروع كرد.
ايفاي نقش نخست تعدادي از فلم‌هاي مطرح و موفق سينماي شوروي (سابق) و روسيه، باعث شد تا ميليون‌ها طرفدار در جمهوري‌هاي مختلف كشور شوروري سابق پيدا كند. با آن كه يانكوفسكي در سرزمين مادري خود يكي از معروفترين بازيگران سينما بود، ولي در جهان غرب و كشورهاي ديگر چندان شناخته شده نبود.
دوستداران جدي سينما، وي را به خاطر بازي در چند فلم «آندري تاركوفسكي» هم چون‌ «آينه» و «نوستالژيا» به خاطر مي‌آورند.  در «آينه» وي در نقش همسر كاراكتر اصلي فلم در چند صحنه ظاهر شد و در «نوستالژيا» نقش شاعري روسي را بازي كرد كه هنگام سفر به كشور ايتاليا با بحران هويت رو به رو مي‌شود.  يكي از آخرين نقش‌هاي سينمايي يانكوفسكي در فلم «تزار» ساخته «پاول لويگين» است كه در آن نقش يك رهبر مذهبي را در دوران حكومت «ايوان مخوف» بازي كرده است. اين فلم در يكي از بخش‌هاي جشنواره كن حضور دارد.
يانكوفسكي در چند نمايش تیاتري دوست قديمي‌اش «مارك زاخاروف» بازي كرد. زاخاروف كه اين بازيگر را در چند فلم سينمايي هم كارگرداني كرد، مي‌گويد حضور يانكوفسكي در فلم‌هاي سينمايي باعث رونق گرفتن تیاتر در مسكو و ديگر شهرهاي بزرگ روسيه شد. منتقدان سينمايي روسيه از يانكوفسكي به عنوان يك پديده ي سينمايي اسم مي‌برند.
فلم‌سازان و بازيگران جوان سينماي روسيه، احترام ويژه‌اي په اين بازيگر قايل بودند و خبر مرگ وي، تيتر اول رسانه‌اي در روسيه شد. شبكه‌هاي مختلف تلويزيوني بلافاصله پس از مرگ يانكوفسكي، برنامه‌هايي را به تجليل از وي اختصاص دادند. يانكوفسكي در كنار جوايز متعدد سينمايي كه دريافت كرد، موفق شد لقب پرافتخار «هنرمند مردمي» كشور را نيز از آن خود كند.

 

فستيوال كن نوار سفيد هانکه تازه‌ترين مدعي نخل طلايي
روايت سرد و صريح ميشاييل هانکه از يک دهکده آلماني پروتستان‌نشين در آستانه ي جنگ جهاني اول در فلم سياه و سفيد «نوار سفيد» به جدي ترين مدعي کسب جايزه نخل طلايي جشنواره فلم کن تبديل شد.
خبرگزاري فرانسه اعلام کرد 20 فلم از برترين فلم سازان سراسر دنيا براي بردن نخل طلايي بهترين فلم شصت و دومين جشنواره بين‌المللي فلم کن در سواحل اين شهر فرانسه گرد هم آمده‌اند و فردا شب در مراسمي پرزرق و برق برنده اصلي بزرگترين رويداد سينمايي جهان معرفي مي‌شود. در اين ميان «نوار سفيد» فلم ساز اتريشي به عنوان شانزدهمين فلم به نمايش درآمده در بخش مسابقه رسمي جشنواره امسال کن به خاطر روايت دقيق ارزش‌هاي اخلاقي و قدرت‌طلبي اروپاي اوايل قرن بيستم از نگاه کودکان با استقبال گرم تماشاگران و منتقدان حاضر در کن مواجه شد.
تا امروز و در آستانه ي پايان جشنواره کن 2009، غير از «نوار سفيد» هانکه، فلم سينمايي «يک پيشگو» به کارگرداني ژاک اوديار فرانسوي ديگر رقيب سرسخت کسب نخل طلايي کن امسال است. گروه منتقدان خارجي نشريه اسکرين هم تا به حال «آغوش‌هاي شکسته» پدرو آلمودوار، «ستاره درخشان» جين کمپيون و «در جستجوي اريک» را هم پسنديده‌اند.
تصويري که هانکه از آلمان پيش از ظهور نازيسم در «نوار سفيد» ارايه مي‌دهد، تمام منتقدان و تماشاگران را بر چوكي‌هاي شان ميخکوب مي‌کند. اين فلم با زماني بيش از دو ساعت نسلي را نشان مي‌دهد که در کمتر از 20 سال آينده موجودي به نام هيتلر را بر راس قدرت مي‌بينند. فلم ساز اتريشي خالق آثاري چون «پنهان» و «معلم پيانو» تازه‌ترين ساخته خود را داستاني جهانشمول مي‌داند که فقط در يک مکان و زمان خاص اتفاق نمي‌افتد. او مي‌گويد: تمام آنچه در «نوار سفيد» مي‌بينيد، اتفاق افتاده و من چيزي را از خودم اختراع نکرده‌ام.

 

مشخص شد تاريخ اکران تازه‌ترين مستند مايكل مور
 مستند فعلا بدون نام مايکل مور درباره ي بحران اقتصادي ايالات متحده امريکا روز دوم اکتبر 2009 در سينماهاي اين کشور به نمايش درمي‌آيد. فلم ساز برنده اسکار که پيش از اين در مستندهاي تحسين‌شده «بولينگ براي کلمباين»، «فارنهايت 911» و «سيکو» به ترتيب موضوع‌هاي استفاده مردم امريکا از سلاح‌هاي گرم، سياست‌هاي دولت بوش و نظام معيوب سلامت امريکا را نشانه رفته بود، در مستند تازه ي خود به مساله بحران اقتصادي مي‌پردازد. مور 55 ساله پيش از اين يک بار در سال 1989 در فلم «راجر و من» ماجراي تاثير بحران مالي و اقتصادي شرکت جنرال موتورز را بر ساکنان شهر فلينت ايالت ميشيگان به تصوير کشيده بود. آخرين مستندي که از وي در سينماهاي امريکا به نمايش درآمد «سيکو» بود که سال 2007 مبلغي حدود 25 ميليون دالر در اکران عمومي فروش یافت. مايکل مور سال 2003 براي کارگرداني «بولينگ براي کلمباين» جايزه اسکار بهترين مستند را برد و سال بعد از آن با مستند «فارنهايت 911» دولت امريکا و رييس جمهوري وقت اين کشور يعني جورج دبليو بوش را به چالش کشيد. اين فلم در اکران عمومي 120 ميليون دالر فروش داشت که براي يک فلم مستند رکورد محسوب مي‌شود.

Addthis
 

فصلنامه زمین

سومین شماره فصلنامه زمین را از اینجا دریافت نمایید.

آرشیو فصلنامه

متن کامل موافقتنامه همکاریهای درازمدت استراتژیک میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و ایالات متحده امریکا را میتوانید از اینجا دانلود کنید.

گزارش بحران کابل بانک

متن گزارش بحران کابل بانک که از سوی کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری به نشر رسیده است را می توانید به زبان دری و پشتو دانلود کنید.