روزنامه هشت صبح

۰۸ام اسف
جمعه
  • جستجو
اندازه ی متن
  • افزایش اندازه ی فونت
  • اندازهه ی فونت پیش فرض
  • کاهش اندازه یفونت
Home سياست سیاست آثار باستانی و آبدات تاریخی غزنی در خطراند


آثار باستانی و آبدات تاریخی غزنی در خطراند

نامه الکترونیک چاپ PDF

آثار باستانی و آبدات تاریخی در هر شهر، شناسنامه آن شهر به شمار می‌رود. هویت تاریخی غزنی را همان آثار باستانی و آبدات تاریخی آن تشکیل می‌دهد و اگر امروز غزنی در سال 2013 به عنوان مرکز فرهنگی پایتخت تمدن جهان اسلام شناخته شده است، به خاطر گذشته تاریخی این شهر می‌باشد.
آثار باستانی و آبده‌های تاریخی در غزنی زیاد است اما این گنج‌های گران‌بهای غزنی مدت‌ها است مورد بی‌توجهی و بی‌مهری مقامات کشور قرار دارند. سازمان کنفرانس اسلامی گرچند در سال 2007 غزنی را به افتخار قدامت تاریخیش به عنوان پایتخت فرهنگی تمدن جهان اسلام برای سال 2013 معرفی کرد، اما از این اعلام عنقریب چهار سال می‌گذرد، اما آهسته‌آهسته به جای ترمیم و بازسازی این آثار و آبده‌های تاریخی خبر فروریزی این سرمایه‌های ملی غزنی را می‌شنویم.
شهروندان غزنی با شنیدن خبر فروریختن برج بالابین که یکی از برج‌های تاریخی غزنی به شمار می‌رود اظهارات گوناگونی دارند. حبیب‌الله، یک تن از فرهنگیان غزنی می‌گوید: «برج بالابین غزنی یکی از برج‌های قدیمی غزنی است که در سالیان جنگ توجه به آن‌ها صورت نگرفته است. حالا در اثر باران‌ها و برف‌های زمستانی تخریب شده است. ما می‌گوییم حالا باید توجه جدی وزارت اطلاعات و فرهنگ و وزارت انکشاف شهری نسبت به آبدات تاریخی غزنی صورت گیرد وگرنه شاهد فروریزی یکی پس از دیگری این آثار تاریخی غزنی خواهیم بود. برای این‌که این گذشته‌های غزنی از غزنی گرفته نشود، باید مقامات مسوول توجه جدی نسبت به این هویت تاریخی غزنی داشته باشند.» 
قاضی صاحب‌شاه، وکیل شورای ولایتی غزنی می‌گوید: «متاسفانه شنیدیم که بخشی از برج بالاحصار که از آثار باستانی غزنی می‌باشد فروریخته است، مقامات عالی دولت که از مرکز می‌آیند برای باشندگان غزنی وعده می‌دهند که تا سال 2013 که غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی تمدن اسلامی شناخته شده است تمام آثار باستانی غزنی را که نیاز به مرمت‌کاری و بازسازی دارند تکمیل می‌کنند، اما با گذشت چهار سال از این وعده‌ها امروز این آثار باستانی رو به تخریب شدن پیش می‌روند و امروز با فروریختن  یک برج صدمه کلانی به فرهنگی بودن غزنی وارد شده است.»
این وکیل شورای ولایتی غزنی می‌گوید: «مقامات وعده داده‌اند که بند سلطان را نیز ترمیم می‌کنند، اما با این وضعیت شهروندان غزنی شاهد تخریب بند سلطان غزنی نیز خواهند بود. متاسفانه مقامات نسبت به غزنی تنها وعده می‌دهند و این وعده در حد شعار باقی می‌ماند و هیچ وقت جنبه عملی پیدا نمی‌کند. مسوولین وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز نسبت به غزنی توجه جدی ندارند، حتا در غزنی یک تیم قوی کاری و باتجربه وجود ندارد و با این وضعیت افتخارات عصر غزنویان زیر سوال خواهد رفت. تمام نام نیک غزنی از گذشته‌های تاریخی و باستانی غزنی است و اگر این گذشته‌ها از غزنی گرفته شود، چیزی برای غزنی باقی نمی‌ماند.»
اما امان‌الله کامرانی، معاون شورای ولایتی غزنی، اطلاعات و فرهنگ، ولایت و شهرداری غزنی را متهم به سهل‌الانگاری نسبت به آبده‌های تاریخی غزنی می‌کند. وی می‌گوید: «ریاست اطلاعات و فرهنگ و والی‌های گذشته و شاروالی غزنی در نگهداری این‌گونه آثار باستانی و آبدات تاریخی نقش مهمی دارند که در این‌باره یک گام هم برنداشته‌اند. حفظ این آثار باستانی ارتباط به کل مردم غزنی دارد، در صورتی که تخریب شوند تمام اقوام ساکن در غزنی متضرر می‌شوند. برج بالابین یکی از برج‌های مهم غزنی است که به تازگی فرو ریخته است.»
معروف ایوبی، سخن‌گوی والی غزنی می‌گوید:‌ «نگهداری از آبدات تاریخی مربوط پروژه شهرهای قدیم است و علت فروریختن برج بالابین غزنی بارندگی برف‌های زمستان است. پروژه شهرهای قدیم مسوولیت در قسمت حفاظت این آبدات تایخی دارد. تا جایی که ما اطلاع داریم آنها در ادارات مربوطه‌شان پیشنهاداتی داشته‌اند اما با این وجود هم ما شاهد فروریختن یکی از برج‌های مشهور غزنی به نام بالابین بودیم. ما در این قسمت توجه جدی وزارت انکشاف شهری و ریاست حفظ و مراقبت از آثار و آبدات تاریخی را می‌خواهیم.»
آقای حمیدالله سروری، رییس اطلاعات و فرهنگ غزنی می‌گوید:‌ «از جمله برج‌های 36 گانه غزنی برج بالابین است که مشهور به برج معارف و برج مکتب نیز می‌باشد. علت فروریختن این برج ایجادشدن خالی‌گاه‌ها در زیر برج بالابین است که با تاسف باید به موقع از فروریختن این برج جلوگیری صورت می‌گرفت. البته از طرف آمریت شهر قدیم، پروژه به طور کامل سروی شده و به وزارت انکشاف شهری پیشنهاد کرده بودند که با تاسف هیچ اقدامی صورت نگرفته است. علت فروریختن بی‌توجهی خود مسوولین است.» رییس اطلاعات و فرهنگ غزنی اضافه می‌کند: «ما به مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ بارها پیشنهاد کرده‌ایم که آثار باستانی و آبدات تاریخی غزنی وضعیت خوبی ندارند که باید کاری صورت گیرد و این آثار باستانی و آبدات تاریخی نیاز به بازسازی جدی دارند.»

Addthis
 

فصلنامه زمین

سومین شماره فصلنامه زمین را از اینجا دریافت نمایید.

آرشیو فصلنامه

متن کامل موافقتنامه همکاریهای درازمدت استراتژیک میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و ایالات متحده امریکا را میتوانید از اینجا دانلود کنید.

گزارش بحران کابل بانک

متن گزارش بحران کابل بانک که از سوی کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری به نشر رسیده است را می توانید به زبان دری و پشتو دانلود کنید.