روزنامه هشت صبح

۰۷ام فرو
جمعه
  • جستجو
اندازه ی متن
  • افزایش اندازه ی فونت
  • اندازهه ی فونت پیش فرض
  • کاهش اندازه یفونت
Home


چیستی گازهای گلخانه يی و پیامد آن بر زندگی انسان

نامه الکترونیک چاپ PDF

شاید این مقوله را اکثریت ما شنیده باشیم که گفته اند "برای به دست آوردن هر ارزشی باید بهایی داد". راستی انسان برای رسیدن به تمدن و مدنیت امروزی چه بهایی را پرداخته است؛ صنعت، تکنولوژی، مدنیت رفتاری و احترام به ارزش های انسانی از عمده ترین شاخصه های تمدن امروزی است که انسان به آن رسیده است. حالا با توجه به مقوله اي که در جملات بالایي ذکر شد سوال این است که این ارزش ها در بدل چه قیمت و بها به دست آمده است؟ آیا با به دست آمدن صنعت و تکنولوژی به عنوان ابزار اصلی ماشین تمدن امروزی زندگی انسان در بخش ها و عرصه های دیگر آسیب پذیر شده است و یا دست کم با خطر آسیب پذیری مواجه شده است؟ آیا دست یافتن انسان به صنعت و تکنولوژی تحول کاملا مثبت بوده است یا پیامدهای منفی را نیز برای انسان به ارمغان آورده است؟
پیامد مثبت دست یافتن انسان به صنعت و تکنولوژی امروزی را همه مان تا حدودی می دانیم و در زندگی خصوصی خود تجربه کرده ایم؛ به عنوان مثال موترهای که هر روز سوار می شویم، تلویزیوني که هرشب پنجره رو به جهان را در خانه های مان باز می کند و کامپیوتر و انترنت و هزار نوع ماشین و دستگاه دیگر که دیده ایم و در موردش شنیده ایم.
راستی، فهم و درك ما از پیامد های منفی ناشی از صنعت و تکنولوژی در چه سطح است. آیا تا هنوز در مورد گازهای گلخانه ای چیزی می دانیم؟ اگر نمی دانیم بیايید بدانیم و اگر می دانیم آن را یک بار دیگر مرور کنیم تا باشد که زندگی خود را از تهدیدات ناشی از آن مصوون تر بسازیم.
گازهای گلخانه اي از چهار نوع گاز تشکيل شده است که در برگیرنده کاربن، میتان، کاربن مونو اوکساید و فلويوروکاربن‌ها می باشد. این ها گازهای هستند که به صورت طبیعی در طبیعت و محیط مربوط به زمین وجود دارد. اما فعالیت کارخانه های بزرگ صنعتی سبب می شود که این گازها بیش از میزان طبیعی آن در هوای زمین آزاد شود و یک لایه عمومی را برای خودشان در فضای زمین تشکل می دهند. وقتی لایه مصنوعی ناشی از گازهای گلخانه ای در فضای زمین شکل گرفت، دمای هوا یا حرارت زمین نمی تواند بالا برود و در زیر این لایه مصنوعی تجمع می کند که در نتیجه سبب گرمایش غیر طبیعی هوای زمین می شود. این عملیه را به خاطری گاز گلخانه ای نامیده اند که این چهار نوع گاز به صورت طبیعی بیشترین میزان را در فضا های بسته گلخانه ها دارد. گلخانه های که در زمستان معمولا سطح آن را با پلاستیک می پوشانند تا این گازها ذخیره شود و هوای درون گلخانه گرم تر از هوای بیرون باشد و گل ها در زمستان نیز تازه بماند.
غلام حیدر حیدری، مسوول بخش محيط زیست در وزارت زراعت کشور می گوید:
"عمده ترین پیامد تولید گازهای گلخانه ای این است که درجه حرارت زمین بیش از حد معمول بالا می رود. با بلند رفتن درجه حرارت زمین، یخ های قطب شمال با سرعت غیر طبیعی آب می شود و منجر به بالا آمدن سطح آب در زمین می شود، چیزی که از سال 1992 یعنی نخستین کنفرانس بین المللی در مورد محیط زیست تا هنوز به عنوان یک هشدار جدی برای زندگی انسان در زمین مطرح بوده است. هر چند پیمان کیوتو که در سال 1997 منعقد شد، تمام کشورهای بزرگ صنعتی جهان را ملزم به کاهش تولید گازهای گلخانه ای می داند اما به صورت عملی تاهنوز گام های جدی در این راستا برداشته نشده است".
همان گونه که آقای حیدری می گوید، پیمان کیوتو پیمانی است بین‌الملی به منظور کاهش صدور گازهای گل‌خانه‌ای، که عامل اصلی گرمایش زمین در دهه‌های اخیر محسوب می‌شوند. این پیمان‌ که پیمان‌نامه ریو (1992) را تکمیل و ترمیم می‌کند در چارچوب سازمان ملل متحد شکل گرفت. طی سال های اخیر با افزایش گازهای گلخانه‌ای نظیر ميتان، كاربن داي اكسايد، بخار آب و اکسید نیتروژن در جو زمین، دمای کره در حال افزایش می‌باشد که این امر باعث ایجاد تغییرات ناخوشایند در محیط زیست خواهد شد. کشور های بزرگ صنعتی در همان سال طی پیمان کیوتو، متعهد شدند که ظرف ده سال آینده میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را ۵ درصد كاهش دهند و به کشورهای در حال توسعه کمک‌های مالی برای افزایش ضریب نفوذ استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر نظیر انرژی خورشیدی و بادی، اعطا کنند اما واقعیت این است که تاهنوز به بخش های زیادی از این پیمان عمل نشده است و برای همین امروزه نیز تولید گازهای گلخانه ای یکی از نگرانی های اصلی بشر در روی زمین است.
به باور آقای حیدری، یکی از پیامد های منفی تولید گازهای گلخانه ای شکاف شدن لایه ازون در فضای زمین است. لایه اي که مانع از تابش تشعشات مضره نور خورشید بر سطح زمین می شود و همزمان با آن نمی گذارد هوا و گازات موجود در فضای زمین از مدار و محیط مربوط به زمین خارج شود.
اما در مورد اثرات منفی گازهاي گلخانه ای امروزه این اجماع نظر وجود دارد که تولید این گازها منجر به تغییرات اقلیمی در زمین می شود. تغییراتي که در بخش و عرصه های متفاوتی سلامت زندگی انسان را آسیب پذیر می کند.

Addthis
 

فصلنامه زمین

سومین شماره فصلنامه زمین را از اینجا دریافت نمایید.

آرشیو فصلنامه

متن کامل موافقتنامه همکاریهای درازمدت استراتژیک میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و ایالات متحده امریکا را میتوانید از اینجا دانلود کنید.

گزارش بحران کابل بانک

متن گزارش بحران کابل بانک که از سوی کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری به نشر رسیده است را می توانید به زبان دری و پشتو دانلود کنید.