وزیر جنگ امریکا: به دنبال «پیروزی سیاسی» در افغانستان هستیم

۸صبح، کابل: وزیر جنگ ایالات متحده‌ی امریکا می‌گوید که پیروزی در جنگ افغانستان هنوز ممکن است. به باور آقای جیمز متیس این پیروزی می‌تواند از راه تسهیل مذاکرات دولت افغانستان با طالبان اتفاق بیفتد.
محمداشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در دومین نشست پروسه‌ی کابل اعلام کرد که دولت افغانستان آماده است بدون هیچ پیش‌شرطی با طالبان گفت‌وگو کند.
جیمز متیس، وزیر جنگ امریکا که روز گذشته در یک سفر غیر منتظره وارد کابل شد، در راه سفر به کابل گفت که تا رسیدن به یک «آتش‌بس تمام» راه درازی در پیش است، اما گروه‌های کوچکی از طالبان به گفت‌وگوهای صلح ابراز علاقه کرده‌اند.
وزیر جنگ امریکا گفت: «ما به دنبال پیروزی در جنگ افغانستان هستیم. یک پیروزی نظامی نه، پیروزی می‌تواند مصالحه‌ی سیاسی باشد.»
بر بنیاد یک اعلامیه‌ی ارگ ریاست جمهوری، وزیر جنگ ایالات متحده‌ی امریکا در دیدار با رییس جمهور غنی و داکتر عبدالله رییس اجرایی بر سر مبارزه با هراس‌افگنی در افغانستان و منطقه، مبارزه با مواد مخدر، به‌ ویژه کارخانه‌های تولید آن، و امنیت انتخابات‌های آینده گفت‌وگو کرده‌ است.
وزیر جنگ امریکا در این دیدار از طرح صلح جدید رییس جمهور غنی اعلام پشتی‌بانی کرده است.
رییس جمهور به متیس گفته است که راهبرد ایالات متحده‌ی امریکا در قبال آسیای جنوبی و افغانستان ماحول را تغییر داده و فرصت را مساعد ساخته است تا روی پروسه‌ی صلح تمرکز بیشتر صورت گیرد.
آقای غنی افزوده است: «همان‌گونه که حکومت تعهد برای موفقیت پروسه‌ی صلح دارد، نیروهای امنیتی و دفاعی ما به خاطر دفاع از وطن و مردم به مبارزه‌ی‌شان ادامه می‌دهند.»

اشتراک گذاري با دوستان :