صادق زیباکلام به ۱۸ ماه حبس محکوم شد

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران و تحلیلگر مسایل سیاسی به اتهام «تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذب» به ۱۸ ماه حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از فعالیت سیاسی و اجتماعی محکوم شده است. به نقل از بی بی سی، شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی این حکم را روز گذشته به او ابلاغ کرده است.
آقای زیباکلام در گفت‌وگو با سایت جماران گفته: «در حکم دادگاه نوشته شده است که او (متهم) به مدت ۲ سال حق سخنرانی، نوشتن مقاله، مصاحبه و حضور در فضای مجازی را ندارد.»
صادق زیباکلام پس از ابلاغ حکم در صفحه‌ی فیس‌بوک خود نوشت: «ماده‌ی ۵۰۰ مجازات اسلامی، حد اکثر مجازات برای تبلیغ علیه نظام را از سه ماه تا یک سال تعریف می‌کند، اما قاضی صلواتی ۶ ماه هم به ‌واسطه‌ی سوء سابقه‌ی بنده به اشد مجازات افزوده است.»
اتهام «تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذب» به مصاحبه‌ی آقای زیباکلام با بخش فارسی رادیو دویچه‌وله‌ی آلمان در مورد اعتراضات سراسری در ایران برمی‌گردد.
آقای زیباکلام در این مصاحبه به «خواست‌ها و مطالبات انباشته‌شده از سال‌های گذشته» به عنوان عامل اصلی اعتراضات سراسری در ایران اشاره کرده بود و گفته بود چنانچه در ایران رفراندومی برگزار شود، بیش از ۷۰ درصد مردم به جمهوری اسلامی «نه» خواهند گفت.
او از امروز ۲۰ روز فرصت دارد تا به رأی صادره اعتراض کند.

اشتراک گذاري با دوستان :