روی جنایت رنگ می‌پاشند

- عزیز منصف

حمیده برمکی یکی از صدها هزار قربانی گروه‌‌‌های نظامی و افراطی در افغانستان است، قربانیانی که در جریان جنگ و حملات تروریستی جان خود را از دست داده‌اند. حمید برمکی و خانواده‌اش، در فروشگاه فاینست شهر کابل در حمله‌ی انتحاری‌ای که از سوی حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار صورت گرفت، جان خود را از دست دادند. گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، مسئولیت حمله را به دوش گرفت، ولی شهادت برمکی و خانواده‌اش را به گردن فرد انتحارکننده انداخت. او مجبور شد که با خانواده‌ی برمکی ابراز همدردی کند، ولی هرگز از این حمله ابراز ندامت و پشیمانی نکرده است.
حکمتیار حملات انتحاری را برای اهداف سیاسی مشروع می‌پندارد. در عین حال به این سوال بسیار ساده پاسخ نمی‌دهد که حمله‌ی انتحاری در میدان جنگ شاید کار متهورانه و در یک جنگ میهن پرستانه اوج فداکاری باشد، ولی دستور و اجرای عملیات انتحاری در میان مردم ملکی مصداق جنایت جنگی است. با توجه به خسارات مالی و انسانی جلیقه‌‌‌های انتحاری، حزب اسلامی به خوبی می‌دانست که هدف‌گیری فردی خارجی در فروشگاهی که مردم ملکی نیز آنجا حضور دارند، تلفات ملکی را در پی دارد. با آن هم، طراحان حمله چنین تلفاتی را به خاطر رسیدن به هدف سیاسی و نظامی خود نادیده گرفته و مجوز حمله را صادر کردند. انداختن مسئولیت قتل خانواده‌ی برمکی به دوش فرد انتحاری و مبرا دانستن حزب اسلامی، حرفی غیرمسئولانه و سنگدلانه است.
غم‌انگیز است که آن‌ها نه به کشتن حمیده برمکی و خانواده‌اش اذعان می‌کنند و نه رنج و درد بازمانده‌گانش را ارج می‌نهند. به صورت رسمی قتل او و کودکانش را به عهده می‌گیرند، ولی با نگاه تحقیرآمیز و خونسرد از همدردی و ابراز پشیمانی، یا دست‌کم محکومیت ضمنی حمله‌ی انتحاری، طفره می‌روند. دلیل آن چیزی جز اعتقاد گروه‌‌‌های افراطی چون حزب اسلامی به حمله‌ی انتحاری نیست. آن‌ها حتا نگران تلفات ملکی نیز نیستند.

رنگ نفرت بر روی قربانی

گلبدین حکمتیار در مصاحبه‌اش با تلویزیون طلوع از یک طرف می‌خواست نشان دهد که طرفدار کشتار مردم ملکی نیست و از جانب دیگر از محکوم کردن حمله‌ی انتحاری ابا ورزید. واضح است که این دو چیز قابل جمع نیستند و حتا می‌توان گفت که ابراز همدردی ایشان خیلی میان تهی بود. این روزها، گروه هنرسالار به خاطر گرامی‌داشت از یاد و خاطره‌ی حمیده برمکی به مناسبت هشت مارچ، تصویر بزرگ او را در نزدیک مقر رهبر اسلامی به تصویر کشید. افراد طرفدار این حزب روز بعد برای پاک کردن تصویر، بر چهره‌ی برمکی رنگ پاشیدند تا تصویر مظلوم و معصوم او برای همیشه محو شود. این کار را کردند تا چشم آقای حکمتیار زمانی که از خانه‌اش بیرون می‌شود، به تصویر قربانی حمله‌ی انتحاری‌اش نیفتد.
آشکار است که چرا حزب اسلامی تصویر برمکی را در مقابل مقر رهبر خود نمی‌خواهد. آن‌ها قربانیان خود را انکار کرده، با بازمانده‌گان شان ابراز همدردی نمی‌کنند و از پیامد‌های سیاسی و اجتماعی زنده نگهداشتن یاد و خاطره‌ی قربانیان جنایات جنگی می‌هراسند. آن‌ها از دیدن نقاشی چهره‌ی زیبا و معصوم برمکی عصبانی اند و با خشم رویش رنگ می‌پاشند.
با این همه، مردم هرگز ظلم و ستمی را که بر آن‌ها می‌رود فراموش نخواهند کرد. شاید مصالح سیاسی به تحمل واقعیت‌ها مجبورشان کند، ولی مردم خوب می‌دانند که چه کسی در برابر قربانیان جنگی و حملات تروریستی مسئولیت اخلاقی و حقوقی دارد.
رنگ پاشیدن بر تصویر برمکی معنای سمبولیک دیگری هم دارد: شاید جریان‌های نظامی‌ـ‌ سیاسی‌ای که در کشتار مردم ملکی دخیل اند، زیر فشار افکار عامه به نوعی قتل مردم عامه را درست ندانند و این کار را تنها به خاطر مصالح سیاسی خود انجام دهند. آن‌ها نه قربانیان خود را می‌پذیرند و نه از درد و رنج شان یاد می‌کنند. آن‌ها نمی‌خواهند به مردم بگویند که دیگر مرتکب چنین کاری نخواهند شد و از نظر شان خشونت و قتل مردم ملکی به هر دلیل و بهانه‌ای محکوم است. آن‌ها پاسخگویی به افکار عامه را در مورد اعمال خشونت‌بار دون شأن خود دانسته و انگار توهینی به عزت و مقام خود می‌دانند.
بی‌دلیل نیست که فرهنگ معافیت و رسیده‌گی به جنایات جنگی در افغانستان ریشه‌‌های محکم دارد. گروه‌های سیاسی و نظامی که مرتکب قتل، شکنجه و آزار و اذیت مردم ملکی شده‌اند، در مقاطع مختلف بخشی از نظام سیاسی شده و معافیت خود را از واقعیت‌ها و مجبوریت‌‌های تلخ دولت و مردم افغانستان به دست می‌آورند. آخرین مورد، چشم‌پوشی از جنایات طالبان است که حکومت به خاطر موفقیت طرح صلحش حاضر است که این گروه را به رسمیت شناخته و سهم کلانی به آن در حکومت بدهد. از این پس، بازمانده‌گان قربانیان حملات نظامی و انتحاری طالبان حق و فرصت دادخواهی را از دست می‌دهند. حزب اسلامی و سایر گروه‌‌های نظامی دیگر پیش از این چنین معافیتی به دست آورده‌ و برخی از آن‌ها محبوبیت قومی بی‌نظیری نیز کسب کرده‌اند.

هرگز فراموش نمی‌کنیم

رنگ‌پاشی بر تصویر حمیده برمکی نشان داد که قرار نیست در افغانستان موضوع پرداختن به قربانیان جنگی از سوی گروه‌‌های سیاسی و نظامی جدی گرفته شود. دولت و جریان‌‌‌های سیاسی اولویت‌ها و برنامه‌‌‌های خود را دارند. بخشی از این گروه‌ها به خاطر رسیدن به مقاصد سیاسی، مذهبی و نظامی خود، مردم را کشته اند و دولت نیز زیر نام صلح عفو عمومی غیر رسمی را اعلام کرده است. ولی شهروندان افغانستان، به خصوص نهاد‌‌های مدنی و رسانه‌ها، قرار نیست که به این وضعیت تن دهند. باید قربانیان جنایات جنگی و رنج و درد بازمانده‌گان شان بخشی از حافظه‌ی جمعی ما شود. باید در گفتمان عمومی همیشه این پرسش مطرح باشد که چرا گروه‌‌‌های سیاسی و نظامی قتل مردم ملکی را توجیه می‌کنند و چطور نظام سیاسی و قضایی ما در برابر این حجم از جنایت بی‌تفاوت است.
برای این کار لازم است که نهاد‌‌های مدنی و شهروندان مسئول در برابر گروه‌های مذکور حرکت و واکنشی نشان دهند. نقاشی تصویر حمیده برمکی یک ابتکار عالی از سوی گروه هنرسالار بود. ابتکارات مشابه دیگر نیز باید روی دست گرفته شود. یاد قربانیانی چون برمکی و خانواده‌اش را با شب‌‌‌های شعر، با شمع‌افروزی‌ها، با نام‌گذاری بناها، با ساختن بنای یاد‌بود و مسما کردن جایزه‌ی مخصوص و اعطای آن به پاس فعالیت‌‌‌های چهره‌ها و سازمان‌‌‌های فعال در عرصه‌ی حقوق بشر و قربانیان جنگی گرامی بداریم. زیرا، آن‌ها باید بدانند که با رنگ پاشیدن بر چهره‌ی حمیده برمکی، او از یاد ما محو نمی‌شود. ما حمیده را همیشه به یاد خواهیم داشت، نه به خاطر انتقام‌گیری بلکه جلوگیری از تکرار چنین فجایعی.

اشتراک گذاري با دوستان :