پاکستان همکاری نمی‌کند

نماینده‌ی پاکستان در سازمان ملل متحد گفته است که اگر امریکا دست به عملیات نظامی در مناطق زیر کنترول طالبان در افغانستان بزند، تلاش‌های سیاسی برای پایان جنگ افغانستان صدمه می‌بیند. این نوع موضع‌گیری خود می‌رساند که پاکستان تلاش‌های سیاسی برای پایان جنگ افغانستان را با قاطعیت آنطوری که لازم است، حمایت نمی‌کند. اگر پاکستان به واقع می‌خواهد که تلاش‌های سیاسی برای ختم جنگ افغانستان نتیجه بدهد، بهتر است که خود پا پیش بگذارد و رهبران طالبان را زیر فشار بگیرد تا به جای توجه روی جنگ، به تلاش‌های سیاسی برای مذاکره تمرکز کنند.
اما تمام نشانه‌ها حاکی از آن است که پاکستان در پی اعمال فشار بر رهبران طالبان برای کمک به تلاش‌های سیاسی نیست. دیروز رسانه‌ها گزارش دادند که اسلام‌آباد مولوی احمدالله مطیع، یکی از رهبران طالبان را از زندان رها کرده است. این شخص عضو شورای کویته بود و سال گذشته پاکستان به دلایل نامعلوم او را بازداشت کرده بود. این شخص مسئول جلب و جذب نیرو برای طالبان بود. انتظار می‌رفت که پاکستان با اعلام طرح صلح از سوی افغانستان، پا پیش بگذارد و فشارهای بیشتری بر رهبران طالبان اعمال کند تا آنان به جای جنگ به تلاش‌های سیاسی فکر کنند. اما رهایی مسئول جلب و جذب طالبان از زندان نشان می‌دهد که ارتش پاکستان نه تنها اینکه بر رهبران طالبان اعمال فشار نکرده است، بلکه آنان را بیشتر از گذشته به تداوم جنگ و رد پیشنهاد صلح کابل تشویق می‌کند.
پاکستان تلاش می‌کند که برای طالبان انگیزه و ابزار خلق کند تا آنان بیشتر از پیش به جنگ فکر کنند. ارتش پاکستان، افغانستانی را که در آن جنگ نباشد، دوست ندارد. روزی که طرح صلح رییس جمهور افغانستان اعلام شد، رسانه‌ها و سیاست‌مداران مطرح پاکستان از جمله عمران‌خان از آن حمایت کردند. وزارت خارجه‌ی پاکستان هم اعلام کرد که با این طرح صلح همکاری می‌کند. موضع رسمی دولت پاکستان این بود که طرح صلح کابل بسیار جامع است. اما در عمل دیده می‌شود که ارتش پاکستان نمی‌خواهد طالبان به جای جنگ راه مذاکره را انتخاب کنند. به همین دلیل است که بر آنان فشار اعمال نمی‌کند، رهبران زندانی‌شان را آزاد می‌کند و از طریق پرپاگند منظم علیه افغانستان، تلاش می‌کند که برای گروه طالبان انگیزه‌ی بیشتر برای جنگ خلق کند.
کابل منتظر است که پاکستان در نشست تاشکند موقفش را با تفصیل بیشتر اعلام کند. واشنگتن و کشورهای غربی هم تلاش می‌کنند که اسلام‌آباد را به همکاری با افغانستان وادار کنند. اما به نظر نمی‌رسد که دستگاه اصلی قدرت در پاکستان با کابل در تلاش‌های سیاسی برای پایان جنگ همکاری کند. اگر آنان تلاش‌های سیاسی برای جنگ را به واقع حمایت می‌کردند، امروز شاهد رهایی رهبران طالبان از زندان و خلق انگیزه‌ی جنگ برای آنان نمی‌بودیم. هیچ نشانه‌ای دال بر همکاری پاکستان با تلاش‌های سیاسی برای پایان جنگ، دیده نمی‌شود.
فشارهای جهانی باید به پاکستان ادامه یابد. ایالات متحده باید تحریم‌های بیشتری بر پاکستان وضع کند. جنرال‌های پاکستانی باید فشار را احساس کنند، اگر آنان زیر فشار نباشند، هیچ نوع همکاری‌ای برای پایان جنگ نمی‌کنند. برای آنان دوام جنگ در افغانستان وضعیت مطلوب است.

اشتراک گذاري با دوستان :