کانون اندیشکده‌ی آزادی: بیشترین خشونت علیه زنان در خانواده‌ها انجام می‌شود

- فاطمه فرامرز

کانون اندیشکده‌ی آزادی می‌گوید بیشترین آمار خشونت علیه زنان افغانستان در خانواده‌ها انجام می‌شود.
کانون اندیشکده‌ی آزادی در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی زن، نتیجه‌ی یک پژوهش زیر عنوان «آسیب‌شناسی جایگاه بانوان افغانستان در خانواده و اجتماع» ارائه کرد. بر اساس این گزارش زن‌های افغانستان در خانواده‌ها بیشتر مورد آسیب‌پذیری است و بلندترین آمار خشونت علیه آنان در خانواده‌ها اعمال می‌شود.
این پژوهش به صورت آنلاین صورت گرفته و ۳۵۲ زن در آن اشتراک کرده است.
از میان اشتراک‌کننده‌گان حدود ۵۵٫۱ درصد لیسانس و ۵٫۱ درصد فوق لیسانس، ۳۴٫۱ درصد فارغ صنف دوازده و فقط ۵٫۷ در صد اشترک‌کننده‌گان، کسانی اند که تنها تعلیمات ابتدایی را فراگرفته‌اند.
گزارش نشان می‌دهد که ۵۷٫۷ درصد بانوان با اعمال خشونت‌آمیز در خانواده مواجه شده‌اند. ۲۸٫۴ درصد خشونت‌ها از طرف برادران، ۹٫۳ درصد از سوی پدران، ۴٫۶ درصد از سوی شوهران و ۱۵٫۴ درصد از طرف بقیه‌ی اعضای خانواده‌ی خشونت‌دیده‌گان اعمال شده است.
در گزارش کانوان اندیشکده‌ی آزادی آمده است که برای ۴۴ درصد بانوان حق انتخاب همسر از طرف خانواده‌ها داده می‌شود، به ۳۵٫۲ درصد حق انتخاب داده داده نمی‌شود و ۲۰٫۸ درصد خودشان نخواسته‌اند در این زمینه اختیاری داشته باشند.
بر مبنای گزارش این کانون از مجموع کسانی که در این پژوهش اشتراک کرده‌اند، حدود ۴۸٫۲ درصد بانوان حق اظهار نظر در مورد تربیه‌ی اولادهای‌شان را دارند، ۳۱٫۸ درصد به ندرت این حق را دارند و ۲۰ درصد گفته‌اند که حق اظهار نظر ندارند.
مسئولان کانون اندیشکده‌ی آزادی گفته‌اند که بر اساس نتیجه‌ی پژوهش آنان، رضایت بانوان از رفتار و طرز سلوک خانواده‌های‌شان ۴۱٫۸ درصد بوده است، در حالی که ۳۳ درصد تا حدودی از رفتار خانواده‌های‌شان در برابر خود راضی اند و ۱۸٫۶ درصد از رفتار اعضای خانواده در برابر خود راضی نیستند. ۶٫۶ درصد اشتراک‌کننده‌گان به این پرسش، پاسخی نداده‌اند.
مطابق گزارش نشر شده توسط کانون اندیشکده‌ی آزادی، زنان افغانستان در صورت مواجه شدن به مشکلات ۴۳٫۸ درصد به مادران‌شان، ۱۴٫۷ درصد به پدران، ۴٫۶ درصد به برادران، ۱۹ درصد به بقیه‌ی اعضای خانواده مراجعه می‌کنند و تنها ۱۷٫۹ درصد به خودشان متکی هستند.
از جمله‌ی اشتراک‌کننده‌گان در این پژوهش حدود ۴۶٫۵ درصد از بانوان شغل مناسب دارند، ۳۵٫۸ درصد بیکار هستند، ۱۷٫۷ درصد شغل مناسب یا شغل دایمی ندارند.
در خصوص خشونت در بیرون از خانواده و خانواده ۳۴٫۷ درصد اشتراک‌کننده‌گان گفته‌اند که با خشونت مکرر از سوی مردان در اجتماع مواجه شده‌اند و ۵۶٫۴ درصد گفته‌اند که خشونت‌ها در اجتماع به صورت مکرر نبوده است و ۸٫۹ درصد هم به این سوال جواب نداده‌اند.
بر مبنای نتیجه‌ی این پژوهش حدود ۳٫۱ درصد بانوان به خاطر به دست آوردن شغل به خواست یک مرد تن داده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :