خلیلی: هرگز نمی‌خواهیم طالبان تسلیم شوند

- سیدحسن حسینی

کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در همایش مردمی تقویت پروسه‌ی صلح و تشریح دیدگاه شورای عالی صلح در هرات گفت که هرگز خواهان تسلیم شدن طالبان به دولت افغانستان نیست.

آقای خلیلی با اشاره به سرنوشت به قول او «بد» برخی از سران و فرماندهان شورشیان که به روند صلح پیوسته‌ اند، گفت: «هرگز نمی‌خواهیم عزت و شرافت آنانی که به پروسه‌ی صلح پیوسته ‌اند زیر پا شود.» رییس شورای عالی صلح افغانستان از سران دولت پرسید: «قوماندانی که به صلح پیوسته است، حکم اعدامش در زندان پل چرخی اجرا شده است. چطور بقیه طالبان اعتماد کنند؟»

آقای خلیلی افزود، طالبانی که به پروسه‌ی صلح می‌پیوندند، با «طعنه و سرزنش» همراهان خود مواجه می‌شوند و نباید دولت آنان را «خوار و ذلیل» کند.

او با اشاره به اجماع ملی مردمی افغانستان که چندی پیش در کابل برگزار شده بود، گفت که با در نظر داشتن نقش مردم، رسیدن به صلح در آینده‌ی نزدیک حتمی است.

آقای خلیلی از ۷ ماه به این سو به سمت ریاست شورای عالی صلح افغانستان تکیه زده است.

از سوی دیگر محمد آصف رحیمی، والی هرات صلح و امنیت را از جمله نیازهای «فطری بشر» خوانده، گفت: «دولت به طالبانی که از خشونت دست بردارند باورمند شده است.»

والی هرات امضای تفاهمنامه‌ی صلح را با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در یک سال پیش، سرآغازی برای تأمین امنیت خواند. آقای رحیمی افزود که دولت وحدت ملی افغانستان با پیشکش کردن بسته‌ی پیشنهادی صلح به طالبان، سعی در ایجاد اعتمادسازی انتقالی، فراهم‌آوری زمینه‌ی انتخابات فراگیر، رهایی زندانیان شورشی طالبان و حذف نام ‌شان از لیست تحریم‌ها و تأمین امنیت برای تمامی شهروندان کشور دارد.

قابل ذکر است که در سال جاری بیش از یک‌هزار نفر به پروسه‌ی صلح با دولت افغانستان پیوستند، اما گویا این ارقام نتوانسته است رضایت شورای ولایتی هرات را نسبت به کارکرد شورای عالی صلح افغانستان فراهم کند.

کامران علی‌زایی، رییس شورای ولایتی هرات روش‌ها و راهکارهای استفاده شده از سوی شورای عالی صلح افغانستان را برای راضی کردن شورشیان برای پیوستن به روند صلح، مورد انتقاد قرار داد. آقای علی‌زایی با تأکید بر انقضای تاریخ این روش‌ها گفت: «با ادامه‌ی این کار، راضی شدن مخالفان بعید به نظر می‌رسد.»

کامران علی‌زایی افزود، مخالفانی که به دولت پیوسته ‌اند، بارها به شورای ولایتی هرات شکایت کرده و گفته اند که هر بار با بهانه‌های مختلف به دروازه‌های دادستانی و دادگاه هرات خواسته می‌شوند. او با تأکید بر نگه‌داشتن «عزت» مردمی که به برنامه‌ی صلح پیوسته‌ اند، گفت که با ادامه‌ی روند موجود، آنانی که به پروسه‌ی صلح پیوسته‌ اند ناامید شده و دوباره به کوه‌ها خواهند رفت.

او تأکید کرد که با تداوم این روند، سایر «دوستانی» که در کوه‌ها به سر می‌برند، با پروسه‌ی صلح افغانستان و دولت وحدت ملی یکجا نخواهند شد.

فراهم‌آوری زمینه‌ی کار و جلوگیری از ترافیک مواد مخدر در غرب کشور، از موارد دیگری است که آقای علی‌زایی به آن اشاره کرد. او گفت: «با اسناد کتبی‌ می‌گویم که روزانه بالاتر از ۴ یا ۵ هزار تن مواد مخدر در افغانستان رد و بدل می‌شود.» او اضافه کرد: «باید منابع درآمدی شورشیان قطع شده و فشار بیشتری بر شورشیان و مخالفان دولت وارد شود.»

سکینه حسینی، یکی از نماینده‌گان مردم در شورای ولایتی هرات هم در سخنانی تأکید کرد که جامعه‌ی جهانی باید بر پشتیبانی صادقانه و همه جانبه از دولت افغانستان در مبارزه با افراط‌گرایی و محو تروریسم پافشاری کند.

با این که سال‌ها از تلاش حکومت افغانستان برای تأمین امنیت جانی و ایجاد فضای سالم برای ادغام شورشیان به دولت می‌گذرد، هنوز انتقادهای متعددی بر برخی از برنامه‌های دولتی وجود دارد. از جمله می‌شود به وجود مساجد غیرقانونی و مراکز دینی‌ای که زیر پوشش وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان نیست، اشاره کرد. سید عبدالرحمن مولوی‌زاده، عضو دارالعلوم جامع هرات به این باور است که با گذشت سالیان زیاد هنوز دولت هیچ کنترلی بر برخی مساجد و مراکز دینی ندارد. آقای مولوی‌زاده به این باور است که دراز مدت، این روند سبب ضربه زدن به تلاش‌های پروسه صلح و بازگشت دوباره‌ی مخالفان به کوه‌ها می‌شود. آقای مولوی‌زاده همچنان این گونه مساجد را جایگاه «اشاعه‌ی افکار تروریستی» خواند.

بنابر گزارش‌های دولتی هم‌اکنون بیش از ۱۶۰ هزار مسجد در سراسر کشور وجود دارد که از این میان، تنها ۳ هزار مسجد از سوی وزارت ارشاد، حج و اوقاف کشور جواز رسمی فعالیت دارند. از سرنوشت ۱۵۷ هزار مسجد دیگر هیچ اطلاعی در دست نیست.

هر چند سید محمد شیرزادی، رییس ارشاد، حج و اوقاف هرات به این نظر است که برای تأمین امنیت بهتر و رشد افکار صلح دوستانه‌ی مردم افغانستان، مساجد، مراکز دینی و مدارس باید زیر پوشش وزارت ارشاد، حج و اوقاف درآیند.

اشتراک گذاري با دوستان :