تناقض در کاخ‌ سفید بر سر دیدار ترمپ و کیم جونگ اون

در حالی که خبر دیدار دونالد ترمپ و کیم جونگ اون در صدر اخبار جهان قرار گرفته کاخ‌ سفید اکنون می‌گوید «دیداری شکل نخواهد گرفت مگر پیونگ‌یانگ ابتدا گامی جدی در جهت غیر اتمی شدن بردارد».
این در حالی است که از پیش هیچ شرطی خاصی برای برگزاری این دیدار گذاشته نشده بود. همزمان مایک پنس، معاون رییس ‌جمهور امریکا هم تأکید کرده با وجود قبول دیدار میان روسای جمهوری امریکا و کوریای ‌شمالی، «تمامی گزینه‌ها علیه پیونگ‌یانگ همچنان روی میز خواهد ماند». آقای پنس همچنین تأکید کرده که واشنگتن هیچ وعده و تضمینی به کوریای‌ شمالی نداده است.
آقای ترمپ هم روز جمعه در توییتر نوشت که از نظر او «توافق با کوریای شمالی در حال شکل گرفتن است و روی خواهد داد و اگر چنین شود جهان از آن سود خواهد برد». در این صورت ناظران مسایل امریکا، روز جمعه به رسانه‌های این کشور گفتند که به نظر می‌رسد تنها یک روز پس از اعلام این توافق، کاخ ‌سفید دچار «سردرگمی» شده و اکنون «مواضع متناقضی» اتخاذ می‌کند که می‌تواند ناشی «شتاب‌زده‌گی» دولت امریکا در پذیرش دعوت رهبر کوریای‌ شمالی باشد.
رکس تیلرسون، وزیرخارجه‌ی ایالات متحده هم که در شرایط فعلی در آفریقا به سر می‌برد در ضمن استقابل از این توافق ابراز کرده که فرآیند غیر اتمی شدن کوریای‌ شمالی بسیار طولانی و پیچیده خواهد بود و امریکا به هیچ‌چیز کمتر از توقف، عقب‌گرد و برچیده شدن برنامه هسته‌ای پیونگ‌یانگ رضایت نخواهد داد.
روز گذشته اعلام پذیرش این دعوت از سوی آقای ترمپ برای ناظران شگفتی‌انگیز بود. برای اینکه در چند ماه گذشته بالاگرفتن تنش‌های کلامی میان ترمپ و کیم جونگ اون بارها هراس از شکل‌گیری یک درگیری نظامی در شبه جزیره‌ی کوریای را بالا برده بود. آقای ترمپ ضمن استقبال از دعوت کیم جونگ اون این دیدار را «یک گام بزرگ» در حل بحران در شبه‌جزیره‌ی کوریای خواند اما تأکید کرد که تحریم‌های ایالات متحده تا زمان رسیدن به توافق غیر اتمی شدن پیونگ یانگ پابرجا خواهد ماند. با وجود این، تحلیل‌گران می‌گویند پیونگ‌یانگ برنامه‌ی هسته‌ای و موشکی خود را اکنون متوقف کرده و تا زمان برگزاری این دیدار به احتمال بسیار زیاد سراغ آن نخواهد رفت اما اگر کیم جونگ اون، رهبر جوان این کشور به اهداف مورد نظرش نرسد، احتمال آنکه نظیر گذشته، دوباره چنین آزمایش‌هایی را از سر بگیرد بسیار زیاد است. در این خصوص منتقدان ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که «ممکن است دولت امریکا در دام کوریای شمالی افتاده و بدون اینکه پیشرفت جدی‌ای از این مذاکرات عایدش شود به پیونگ‌یانگ امتیازاتی دهد».
همزمان گمانه‌زنی‌های بسیاری در باره‌ی مکان برگزاری این دیدار شکل گرفته است.
در حال حاظر امریکا روابط دیپلماتیک با کوریای شمالی ندارد و سفارت سوید در پیونگ یانگ حافظ منافع ایالات متحده در این کشور است.
پیش از هم در یک رشته جنگ کلامی، آقای ترمپ در توییتر کیم جونگ اون را مرد موشکی کوچک نامید و «دکمه‌ی هسته‌ای خود را بزرگ‌تر از دکمه‌ی هسته‌ای رهبر کوریای ‌شمالی» خوانده بود. او حتا در پاسخ به تهدید موشکی کوریای شمالی علیه گوام، کوریای ‌شمالی را به واکنشی آتشین تهدید کرده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :