خامنه‌ای: ایران دربار‌ه‌ی حضور خود در منطقه با غرب مذاکره نمی‌کند

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران می‌گوید که کشورش در باره‌ی حضور خود در منطقه با غرب مذاکره نخواهد کرد.
به نقل از VOA خامنه‌ای روز پنجشنبه با انتقاد تند از خواست مکرر امریکا و کشورهای اروپایی به خاطر محدود کردن نفوذ ایران در شرق میانه گفت: «کشورهای اروپایی می‌گویند که ما می‌خواهیم با ایران در مورد حضورش در منطقه مذاکره کنیم. به شما چه مربوط است؟ این منطقه‌ی ما است. شما در اینجا (منطقه) چه می‌کنید؟»
خامنه‌ای که حرف آخر را در ایران می‌زند همچنین گفت که کشورش در مورد حضور خود در منطقه تنها با کشورهای منطقه مذاکره خواهد کرد.
اظهارات رهبر ایران چند روز پس از سفر ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه‌ی فرانسه به تهران بیان می‌شود.
در ظاهر وزیر خارجه‌ی فرانسه به منظور نشان دادن تعهد مجدد کشورهای اروپایی به توافق‌نامه‌ی هسته‌ای ایران و بحث روی نگرانی‌های امریکا در مورد برنامه‌ی انکشاف میزایل ایران و نفوذ آن کشور در منطقه به تهران رفته بود.
سپاه پاسداران ایران به خاطر حمایت از حکومت بشارالاسد سلاح و هزاران سرباز به سوریه ارسال کرده است.
تهران همچنین از حکومت به رهبری شیعه‌ها در عراق در جنگ علیه داعش در آن کشور نیز حمایت می‌کند.
اسراییل ادعا دارد که ایران در صدد ایجاد حضور نظامی دایمی در سوریه است.
رهبر ایران حضور نظامی امریکا – نزدیک‌ترین متحد اسراییل – را در مناطق مختلف جهان «فتنه‌گرانه و مفسدانه» خواند و گفت ایران برای فعالیت در شرق میانه به اجازه امریکا نیاز ندارد.
خامنه‌ای افزود: «هر گاه خواستیم در امریکا حضور پیدا کنیم، با امریکا گفتگو خواهیم کرد.»
دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده هشدار داده است که اگر ایران حضور و نفوذ خود را در شرق میانه محدود نکند و از برنامه‌ی انکشاف میزایل بالستیک دست بردار نشود، واشنگتن از توافق‌نامه‌ی هسته‌ای ایران خارج خواهد شد.»
امانول مکرون، رییس جمهور فرانسه نیز مخالفت کشورش را با برنامه‌ی انکشاف میزایل ایران ابراز کرده و در مورد احتمال وضع تعزیرات بیشتر اقتصادی علیه ایران به خاطر این برنامه هشدار داده است.
ایران یکی از بزرگترین برنامه‌های انکشاف میزایل را در منطقه روی دست دارد و برخی میزایل‌های این کشور توانایی حمله بر اهداف را در اسراییل دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :