پیام رولا غنی، بانوی اول کشور به مناسبت روز جهانی همبسته‌گی زنان

خواهران عزیز و گران‌قدر!
هشتم مارچ (روز جهانی همبسته‌گی زنان) را از صمیم قلب به همه زنان افغان تهنیت می‌گویم. زنان افغان برای بازیافتن جایگاه‌شان در هر سکتور جامعه، از خود عزم و شجاعت نشان داده‌ و صبوری و ایستاده‌گی اختیار نموده‌اند که به دستاوردهای اخیرشان انجامیده است. این مؤفقیت را به آنان تهنیت و تبریک می‌گویم.
زنان افغانستان، قهرمانان واقعی استند. آنان باوجود چندین دهه جنگ و ویرانی که نقش‌شان را در جامعه زیر تأثیر برده بود؛ اکنون بار دیگر برخاسته‌اند تا مسؤولیت‌های خویش را منحیث شهروند به‌جا آورند.
در این‌جا می‌خواهم، به زنانی که راه‌های متعددی را برای مقاومت در برابر انزوای زنان در دهه‌های اخیر قرن بیستم طی کرده‌اند، سلام‌ و احترامات خود را تقدیم کنم. آنان بر سدها و مشکلات پیروز شدند و نگذاشتند که شعله‌های عزم راسخ و اراده قوی در قلب‌شان، خاموش شود. با این حال، آ‌ن‌چه امروز شاهد آن استیم، صعود نسل جدید زنان و دختران جوان است که در ۱۷ سال گذشته، رشد سریعی کرده‌اند و از یک محیط مثبت بهره‌مند شده‌اند. آرزوی این نسل جدید، گسترش افق نو، آموزش و آزمایش توانایی‌های‌شان است.

رولا غنی، بانوی اول

با گذشت زمان، حضور زنان افغان در سطح جامعه، محیط‌های کاری و تعلیمی و در بخش‌های مختلف دولتی بیشتر مشهود است. چهره‌های نو بسیاری در حال ظهور استند. من از ملاقات گروه‌های جدید زنان فعال که به دیدارم می‌آیند، متحیر می‌شوم. به همین ترتیب، زمانی‌که از پیشرفت‌های گروه‌هایی که در گذشته ملاقات کرده بودم، اطلاع حاصل می‌کنم، خوشحال می‌شوم.
من نشانه‌هایی از مشارکت و مؤفقیت بالقوه‌ی آن‌ها را در اطرافم می‌بینم. هنگامی‌که زنان افغان تصمیم می‌گیرند که افراد جامعه را کمک کنند، به گونه‌ی معمول بامشکلات و چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌شوند ولی مبارزه‌ی خود را همچنان ادامه می‌دهند تا همه بتوانند از کمک‌های یکدیگر مستفید شوند. به‌طور مثال با دو خواهر جوان از ننگرهار برخوردم که با بزرگان محلی صحبت کرده بودند تا قناعت‌شان دهند که دختران تا ختم دوره تحصیلی‌شان در مکتب بمانند. هم‌چنین مدیر یک لیسه‌ی دخترانه در جلال‌آباد سعی و تلاش‌زیادی کرد و روش‌های مختلف را به کار گرفت تا ۹۵% شاگردانش صنف دوازدهم را تکمیل کنند.
به همین ترتیب به گروهی از دختران دانشجوی پوهنتون هرات بنگرید که چطور با داشتن امکانات محدود، یک مرکز را که شامل کمپیوترها، کتابخانه‌ها و تخته‌های شطرنج است برای دیگر دختران دانشجو تهیه کرده‌اند. همچنان چند دختر دانشجو در هرات که در بخش پروگرام‌نویسی کمپیوتری (Coding) مهارت دارند یک بازی «ویدیویی» را برای مبارزه با مواد مخدر ساخته‌اند. بدون شک مؤفقیت و شهرت دختران رباتیک هراتی را فراموش نمی‌کنیم.
شبکه‌های متعددی از زنان و دختران در هر مرحله، در حال رشد استند و زنان متوجه این نکته شده‌اند که باید به پشتیبانی و کمک یکدیگر بپردازند. چندروز قبل گروهی از دختران جوان به دیدن من آمده بودند که ۳۵ نفرشان زیر سن ۳۰ سال بودند و انجمن‌شان «زنان توانمند» نامیده می‌شد. هر یک از این‌ها در ساحات مختلفی از بازسازی کشور برای جامعه‌ی سالم و متداوم فعال بودند که نمونه‌ای از مؤفقیت و دست‌آوردشان می‌باشد. آنان به خود تکیه کرده بودند و به افتخار اعلام می‌کردند که به جز کمک‌هایی که به یکدیگر می‌کنند، به دنبال هیچ کمک دیگری نیستند.
در بالا ذکری از شبکه‌ها شد. اتاق مستقل تجارت و صنایع زنان افغان که این اواخر افتتاح شد، نتیجه‌ی چند سال تلاش گروهی زنان کارآفرین است. سه ماه قبل آن‌ها را در کنفرانس ریکا در ترکمنستان همراهی می‌کردم، این زنان بسیار عالی عمل کردند. رییس یک سازمان بین‌المللی تجارت برایم گفت که در تمام سال‌های کار و تجربه‌اش در کشورهای در حال توسعه، با این گونه کارآفرینان روشن و سخت‌کوش مواجه نشده بود. من از شنیدن این سخن، مانند یک مادرکلان احساس افتخار کردم.
ناگفته نباید گذاشت که تعداد زنانی که به عرصه‌های سیاسی روی آورده‌اند، در حال افزایش است. در حال حاضر بسیاری از چهره‌های جدید در بحث‌های میزگرد تلویزیون‌ها اشتراک و از افکار خود دفاع می‌کنند. بسیاری از زنان جوان در پست‌های تصمیم‌گیری وزارت‌ها و نهادهای مختلف دولتی ایفای وظیفه می‌کنند.
چنان‌که قسمتی از تاپی، از بزرگ‌ترین دست‌آوردهای دولت افغانستان، تحت نظارت وزارت معادن افغانستان که درحال حاضر اجراات آن را یک خانم رهبری می‌کند، اجرا می‌شود. دوماه قبل یک اتفاق خوب برایم رخ داد. اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک مأموریت حقیقت‌یابی به کابل سفر کردند و دفتر من مسؤول ارایه‌ی سخنرانی در مورد «توانمندسازی زنان افغان» بود. در طی دو روز آماده‌ی معرفی ۵۰ تن از خانم‌ها بودیم ولی چون فضای سالن گردهمایی کوچک بود، ما تنها به ۱۷ خانم که در این محفل اشتراک ورزیدند، اکتفا کردیم. این خانم‌ها چنان لیاقت، اعتماد به نفس و شجاعت از خود نشان دادند که اعضای شورای امنیت از دیدن شان متعجب شدند و با کف زدن‌ها به پا ایستاده، ایشان را تشویق کردند. همچنان با وجود کمبود وقت با این گروه از زنان افغان تصویر یادگاری گرفتند.

خواهران عزیز افغان!
مؤفقیت‌ها و دست‌آوردهای شما در مدتی که من با شما از نزدیک دیدار داشته‌ام، مایه‌ی افتخار می‌باشد. از درگاه خداوند بزرگ تمنا دارم تا شما در راستای مسؤولیت‌ها و فعالیت‌های‌تان همیشه مؤفق باشید. با یقین کامل گفته می‌توانم که شما امروز احترام جامعه افغانستان را کسب کرده‌اید.

مورخ: ۸ حوت ۱۳۹۶ – ۲۷ فبروری ۲۰۱۸

اشتراک گذاري با دوستان :