روایت سنگ‌پشت شدن

- صحرا مانی، فلم‌ساز

شناس‌نامه‌ی کتاب
عنوان: بگذار برایت بنویسم
نویسنده: ناهید مهرگان
دسته‌بندی: ادبیات داستانی | رمان
ناشر: نشر نبشت
قالب کتاب: الکترونیک/ چاپی
طراحی جلد: عزیز حکیمی
طرح جلد و خطاطی: اسراییل رویا
تاریخ انتشار: دسامبر ۲۰۱۷
«بگذار برایت بنویسم» نامه‌ی بلندبالای زن به همسر دوست‌داشتنی‌ای است که در هامبورگ رها شده، نه به دلیل دوست‌نداشتن یا بدی‌هایی که بر وی روا داشته بل‌که به خاطر خوبی‌های ناآشنایی که در او وجود دارد، چرا که ذهن زن قادر نیست زنده‌گی را این قدر خوب و آرام ببیند. داستان در آغاز شاید به قصه‌ی ازدواج، طلاق، فرار و یا هر چیز دیگری که ما بارها دیده و شنیده‌ایم، مشابه باشد. اما تفاوت آن از جایی شروع می‌شود که شخصیت اصلی برمی‌گردد به گذشته‌ی خود و الناز و کودکی‌های شیرین و تلخ‌شان. زنده‌گی کودکانه‌ی دو دختر پیش از حضور طالبان. بعد ناگهان طالبان شهر را به چنگ می‌آورند، مکتب‌ها را می‌بندند و زن‌ها را زیر چادری می‌کنند. داستان به نظر من از همین‌‌جا آغاز می‌شود، از نقطه‌ای که آدم‌های قصه را ناگزیر می‌کند زیر سایه‌ی شوم سیاست دینی بزرگ شوند و ناخواسته پوست بیندازند.
زنده‌گی در جنگ و بزرگ‌شدن در آن آسان نیست. جنگ که می‌آید همه‌چیز را ویران می‌کند و با خود می‌برد. به استثنای خاطره. خاطره آفریننده است، البته اگر در بستر مناسبی قرار بگیرد. گواه‌های زیادی دال بر اثبات این ادعا می‌توان یافت: کافی است به ادبیات کلاسیک جنگ جهانی دوم نظری بیندازیم یا حتا به ادبیات معاصر شماری از کشورها، همچنان که به شعر، موسیقی، نقاشی و سینما. کسی که آشنایی اندکی با سینمای جدی داشته باشد، حتمی شاهکاری به نام «پیانیست» را می‌شناسد. فیلمی که ویرانی‌ها و وحشت جنگ جهانی دوم، و همچنان تولد دوباره‌ی زنده‌گی را از طریق موسیقی، به زیباترین شکل ممکن نشان می‌دهد. درد شر است، در این شکی نیست، اما آن‌چه را در ذهن هنرمند خلق می‌کند، واکاوی آن است. راهی برای رهایی از آن.
در این نوشته قصد من این نیست که به ادبیات و رمان‌های جنگ و تاریخ آن بپردازم، فقط می‌خواهم اثر جنگ بر روابط خانواده‌گی و اجتماعی شخصیت‌های اصلی «بگذار برایت بنویسم»، به ویژه زنده‌گی سه نوجوان اصلی قصه را بررسی کنم.
به طور معمول رسم بر این بوده که راویان قصه‌های جنگ مردان باشند. هم به دلیل حضور ملموس‌ترشان در جنگ و هم به دلیل خصلت‌هایی که مناسبات اجتماعی متفاوت به آن‌ها بخشیده است. در این حال، زنانی که راوی جنگ اند، استثناهای یک قاعده اند، و به همین دلیل، راویان متفاوت. به کتاب خاطرات آنه فرانک فکر کنیم، به نویسنده‌ای که اکنون خود به نمادی از قربانیان هولوکاست بدل شده است. «بگذار برایت بنویسم» برای من بیش از هر چیزی یادآور این کتاب و فلم‌های ساخته‌شده از آن است.
«آنه فرانک» خاطرات روزانه‌ی دختری نوجوان به همین نام است که در یکی از محله‌های آمستردام، در خانه‌ای به صورت مخفی همراه با خانواده و چند تن از اقوام نزدیکش برای دو سال به سر می‌برد تا این‌که گشتاپو محل زنده‌گی آن‌ها را کشف می‌کند. آن‌ها به اردوگاه کار اجباری فرستاده می‌شوند، جایی که او و خواهرش بر اثر بیماری چند روز قبل از پایان جنگ جان می‌بازند، و تنها کسی که از آن زنده برمی‌گردد پدر خانواده است، ناشر خاطرات آنه.
شخصیت‌های دو کتاب با توجه به زمان و مکان، وضعیت زنده‌گی و حتا نوع رنج‌شان تفاوت‌های زیادی دارند، به ویژه در این نکته که آنه فرانک از میان فاجعه می‌نویسد، از زمانی که فاجعه به خاطره بدل نشده است و راوی «بگذار برایت بنویسم» از خاطره‌ی فاجعه. با این حال، شخصیت‌های اصلی هر دو کتاب دختران جوانی استند که برای فرار از سیاهی‌های جنگ دنبال مخاطبی می‌گردند که برایش همان سیاهی‌ها را با زبانی ساده و شیوا بیان کنند.
آنه فرانک از یک خانواده‌ی روشنفکر یهودی می‌آید با پدر و مادری حمایت‌گر در حالی‌ که شخصیت‌های «بگذارت برایت بنویسم» نه تنها قربانی بیرون که قربانی درون نیز استند، قربانی خانواده.
شاید یکی دیگر از ویژه‌گی‌های هر دو کتاب و یا یکی از شباهت‌های بارز آن‌ها این است که شخصیت‌های خردسال هر دو قصه به سرعت و با اکراه وارد دنیای بزرگ‌سالان شده، با دنیای خشن بزرگ‌سالی دست و پنجه نرم می‌کنند.
زنده‌گی شخصیت اصلی «بگذار برایت بنویسم»، که در ظاهر نامی ندارد و الناز نمادی است از ویرانی دوران جنگ و اثر آن بر روان زنان و دخترانی که آن ویرانی اکنون تجربه‌ی زیسته‌ی‌شان شده است. پدر و کاکا نمونه‌هایی از مردان خشن که با جنگ خشن‌تر شده‌اند و مادر و خاله نمونه‌هایی از زنانی عامی در جوامع زن‌ستیز: مطیع، سربه‌زیر و پناه‌برده به نوستالژی.
آدم‌های ناچار و درمانده‌ی قصه محکوم اند تا تمام فلاکت و حقارت دورانی را که بر آن‌ها سپری شده با خود حمل کنند. باری همیشه‌گی. برای همین است که داستان از شبی آغاز می‌شود که شخصیت اصلی قرار است با همسرش برای جشن سال نو کنار رودخانه‌ی الستر برود، اما او دلش نمی‌خواهد: می‌خواهد کنار شوفاژ خانه زیر لحاف دراز بکشد و احمدظاهر گوش کند. این‌جا دیگر مسئله‌ی اصلی نوستالژی نیست، مسئله امتناع ذهن است و گسست با اکنون. او نمی‌تواند با باری که بر پشت دارد کنار رودخانه‌‌ی الستر برود، زک بنوشد و بخندد و لذت ببرد، نمی‌تواند منتظر باشد برای روزهایی که قرار است بیایند و برایش خوشی بیاورند.
«بگذار برایت بنویسم» تنها قصه‌ی دو دختر جوان و یا چهار زنی که به نوعی اسیر زن‌ستیزی مردان خانه استند و در زندانی به نام خانه و جامعه گیر مانده‌اند، نیست. «بگذار برایت بنویسم» قصه‌ی انحلال یک نسل است، قصه‌ی زخم‌های جنگ، قصه‌ی «سنگ‌پشت» شدن آدم‌ها. این‌جا زن همان اندازه زجر می‌کشد که مرد، مردی که خود قربانی خشونت خویش است. اصل ماجرا این است: الناز می‌سوزد، پیمان هم می‌سوزد؛ کاکا برباد می‌شود، زن کاکا هم برباد می‌شود. استثنایی وجود ندارد: همه قربانی اند، و به همین دلیل مسئول.
از چیره‌دستی‌های نویسنده‌ی «بگذار برایت بنویسم»
یکی هم این است که با وجود روایت تراژیدی، خود در دام تراژیدی نمی‌افتد: به همین دلیل رگه‌ی تلخی از طنز در سراسر کتاب دیده می‌شود، رگه‌ای که خواننده را تا آخر نگه می‌دارد، گاهی با خرده‌روایت‌های شیرینی همراهش می‌کند (عشق حمید و الناز و عشق شخصیت اصلی و همسر هامبورگی‌اش)، گاهی به او وعده می‌دهد که روزهای بهتری فرا می‌رسند (عروسی الناز). پایان قصه‌ی الناز همان شاکی است که پایان خاطرات آنه فرانک بر خواننده وارد می‌کند: این‌که دیگر دیر است، این‌که همیشه دیر است.
شاید برای بسیاری خواننده‌گان این کتاب، اوج رمان لحظه‌ای است که الناز زیر درختان بید و انار می‌سوزد. برای من اما نقطه‌ی اوج کتاب لحظه‌ای است که پیمان دیر به خانه می‌رسد و پدر با زور شلوارش را می‌کشد تا او را به زشت‌ترین شکل ممکن تحقیر کند: می‌گوید «شلوارت را می‌کشم تا ببینم کونت کرده‌اند یا نه». این نقطه نقطه‌ی فروپاشی است، آغاز سقوط کامل. پیمان برای فرار از این حقارت به طالبان می‌پیوندد و دیگر هیچ رد پایی از خود به جا نمی‌گذارد، در همان حالی که الناز و النازهای بسیاری زیر درختان بید و انار یا در پستوهای خانه برای همیشه شعله‌ور می‌مانند.
من بیش‌تر از داستان، متن و تشبیهات سینمایی آن را دوست دارم. به گونه‌ای که حس می‌کنم بیش‌تر ازخواندن کتاب، به تماشای فیلمی در ذهنم مشغول بودم. بارها برگشتم و بعضی صحنه‌ها را دوباره تماشا کردم. بخش‌های سینمایی زیاد و بی‌نظیری در کتاب وجود دارد که همه قابل بحث اند. من این‌جا فقط دو نمونه می‌آورم.

توهم دیدار دوباره‌ی الناز و شخصیت داستان در زیر درختان انار و بید:

«موهایش یک تار بعد از دیگری دهان باز می‌کنند و در چشم‌ برهم زدنی تبدیل به هزاران مارماهی کوچک می‌شوند که هر یک هوس فرار از مغزش را دارند…»
و روز عروسی الناز، آن‌گاه که شهر را بمباران می‌کنند و الناز می‌گوید آیت‌الکرسی را بخوان:
«الله لا اله الا، و چند خورشید همزمان پشت کلکین‌ها طلوع کردند. هوالحی القیوم، و روشنی، سایه‌های پر ترس ما را روی دیوار نقاشی کرد. لا تاخذه سنته و لانوم، و چند جرعه نفس نفس، نفس… و تسبیح کاکایم لای انگشتانش مانده بود و باروت مثل روحی که خبر فرزندان وامانده‌اش را بگیرد در اتاق پخش شد، و هوالعلی العظیم، و صدای الله اکبر از لادسپیکرهای مسجد جامع شهر بلند شد. پدرم به طرف بام دوید…»

سطر آخر کتاب تمامی کتاب است، تصویری درخشان:

«عزیزم، من و الناز از ناتوانی و ترس بود که درون بادگیر می‌رفتیم و مثل یک سنگ‌پشت سر و گردن خود را لای دو سنگ فرو می‌بردیم تا هیچ‌کس و هیچ‌چیز نتواند به ما آسیب برساند. اما او توانست سنگ‌ها را ترک کند و من یک سنگ‌پشت حقیر و زشت باقی ماندم.»
در پایان باید بگویم که من این کتاب را به خاطر زیبایی، شاعرانه‌گی و تصویرهای سینمای بی‌نظیرش دوست دارم. خوشحالم که ناهید مهرگان می‌نویسد و بسیار خوب می‌نویسد.

اشتراک گذاري با دوستان :