حزب نواز شریف کنترول سنای پاکستان را به دست گرفت

رسانه‌های محلی گزارش دادند که حزب حاکم پاکستان در رأی‌گیری محرمانه توانست کنترول سنای این کشور را به دست گیرد.
این پیروزی انگیزه‌ای برای حزب مسلم لیگ شاخه‌ی نواز در آستانه‌ی انتخابات پارلمانی در تابستان است.
نتایج مذکور ممکن است به احیای جایگاه سیاسی محمدنواز شریف، نخست‌وزیر برکنار شده‌ی پاکستان بینجامد که از جولای گذشته با قوه‌ی قضائیه‌ی پاکستان درگیر است، چرا که آن زمان دادگاه عالی پاکستان با صدور حکمی به پایان رهبری او رأی داد و بابت دارایی‌های اعلام نشده رد صلاحیتش کرد.
به نقل از رویترز، مریم نواز شریف، دختر نخست‌وزیر پیشین پاکستان که از او به عنوان وارث مسلم‌لیگ یاد می‌شود، در پیامی تویتری نوشت: «مسلم لیگ نواز اکنون بزرگ‌ترین حزب سناست. ماشاالله.»
شبکه‌ی تلویزیونی جئو و سایر رسانه‌ها گزارش دادند، نامزدهای مورد حمایت حزب مسلم لیگ شاخه‌ی نواز پاکستان (PML-N) پانزده کرسی از ۵۲ کرسی را به دست آوردند و بر کرسی‌های حزب مردم پاکستان (PPP) به عنوان بزرگ‌ترین گروه در سنا غلبه کردند.
نامزدهای حزب مردم پاکستان به ۱۲ کرسی رسیدند.
مسلم لیگ با همکاری با سایر احزاب متحدش در سنا می‌تواند به شکل دوفاکتوی کنترول مجلس سنا با ۱۰۴ کرسی را به دست بگیرد.
قانون‌گذارانی از چهار مجلس استانی و پارلمان فدرال برای انتخاب سناتورهای جدید رأی‌گیری محرمانه برگزار کردند و نماینده‌گان منتخب برای یک دوره‌ی شش ساله تعیین می‌شوند. قانون‌گذاران بر خلاف آخرین انتخابات سنای پاکستان در ۲۰۱۵ حتا اجازه نداشتند تلفن همراه داشته باشند.
با به دست گرفتن کنترل سنا، حزب مسلم لیگ نواز می‌تواند قانون اساسی را به نحوی تغییر دهد تا نواز شریف قادر باشد دوباره در انتخابات سراسری آتی که امسال برگزار می‌شود، شرکت کند و روی کار بیاید.
این حزب هنوز حرفی از اصلاح قانون اساسی به میان نیاورده است اما از زمانی که دادگاه عالی، شریف را از قدرت کنار گذاشت، یک دوره تنش آغاز شد. ماه گذشته دادگاه عالی، شریف را از ریاست حزب مسلم لیگ کنار گذاشت و به عبارتی او را دوباره رد صلاحیت کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :