پیشنهادهای نشست کابل و لزوم اجماع سیاسی

در نشست کابل حکومت افغانستان از طالبان برای مذاکره دعوت کرد. حکومت استراتژی جدیدی برای مذاکره با طالبان اعلام کرد که به اساس آن، کابل آماده‌ی گفتگوی بدون قید و شرط با طالبان است. این طرح تازه نشان می‌دهد که جامعه‌ی جهانی و حکومت افغانستان اراده‌ی جدی برای مذاکره و ختم جنگ از طریق یک توافق سیاسی دارند.
حکومت در کنار مذاکره با طالبان، پیشنهاد مذاکره با پاکستان را هم مطرح کرد. این اولین بار نیست که حکومت افغانستان طالبان را به مذاکره دعوت می‌کند، اما این بار حکومت یک استراتژی برای مذاکره و رسیدن به یک توافق سیاسی اعلام کرده است. قبلاً چنین سندی در اختیار حکومت افغانستان نبود.
جامعه‌ی جهانی و برخی از کشورهای منطقه همیشه این انتقاد را مطرح می‌کردند که کابل طرح جامع و مکتوب برای مذاکره و رسیدن به یک توافق سیاسی ندارد. پاکستانی‌ها هم بارها نبود یک استراتژی مکتوب را بهانه قرار می‌دادند و از همکاری با تلاش‌های سیاسی افغانستان برای ختم جنگ امتناع می‌کردند. این بار اما طرح جامع برای مذاکره اعلام شده است و دیگر چنین بهانه‌ای وجود ندارد.
افغانستان برای اولین بار پذیرفته است که حاضر به آتش‌بس و گفتگو با طالبان است و می‌خواهد دفتر سیاسی این گروه را به رسمیت بشناسند. افغانستان پذیرفته است که مشکل کنونی راه حل نظامی ندارد. این موضع را قبلاً نیز افغانستان و جامعه‌ی جهانی اعلام کرده بودند. امریکایی‌ها در دور دوم حکومت انتخابی حامد کرزی، با طالبان مذاکره هم کردند، ولی در پایان کار گروه طالبان طبق توافق عمل نکردند و لوحه و پرچم امارت مخلوع ملامحمد عمر را به نمایش گذاشتند. این امر مذاکره‌ی امریکا و طالبان را به وادی شکست سوق داد. این امر نشان داد که طالبان انعطاف‌پذیری ندارند و به آرمان‌های ایدیولوژیک‌شان تأکید می‌کنند.
فراخوان افغانستان برای مذاکره با طالبان از سوی جامعه‌ی جهانی، کشورهای منطقه و سازمان‌های بین‌المللی استقبال شده است. اما نیاز است که افغانستان و جامعه‌ی جهانی یک طرح انترناتیف هم داشته باشند. طالبان تا حال به طرح افغانستان و پیشنهادهای نشست کابل، پاسخ نداده‌اند، اگر آنان این طرح را رد کنند، باید النرناتیف مشخص باشد. باید افغانستان و جامعه‌ی جهانی اعلام کنند که در صورتی که پیشنهاد مذاکره از سوی طالبان و حامیان‌شان رد شود، موضع جامعه‌ی جهانی چه باید باشد؟
افغانستان به یک سری تلاش‌های دیگر هم نیاز دارد. طالبان جنگ را توجیه ایدیولوژیک می‌کنند. ضروری است که افغانستان با مراجع مشروع و معتبر مذهبی در خاورمیانه و جنوب آسیا در تماس شود و از آنان بخواهد که در مورد ادامه‌ی درگیری و خشونت در افغانستان موضع بگیرند. باید تمام مراجع مذهبی مثل الازهر، زیتونه، دیوبند و دارالافتای عربستان در مورد جنگ افغانستان موضع بگیرند و قفل سکوت را بشکنند. رییس جمهور غنی در نشست کابل به این موضوع به نحوی اشاره کرد که باید با جدیت تمام پی‌گیری شود.
در کنار این، نیاز به ایجاد اجماع سیاسی در کابل هم است. وزیر خارجه‌ی همین حکومت از نبود اجماع قومی و سیاسی در داخل حکومت می‌گوید. این پراکنده‌گی سیاسی باید از بین برود. زمانی افغانستان در موضع قوی‌تر ظاهر می‌شود که اجماع سیاسی در مورد پیشنهادهایی که در نشست کابل مطرح شد، شکل بگیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :