تبلیغات پر مصرف و غیرضروری برای تاپی

- فردوس

تبلیغات پر مصرف ارگ برای تاپی ادامه دارد. شاید یک‌عده در ریاست جمهوری به این نتیجه رسیده‌اند که تسخیر افکار عمومی و اتصال عاطفی با توده‌ها با به کارگیری برخی از روش‌های تبلیغاتی دست‌یافتنی است. به نظر می‌آید که آدم‌های حرفه‌ای تابلوهای تبلیغاتی تاپی را تهیه کرده‌ و در آن مزایای تاپی را برای مردم افغانستان شرح داده‌اند. انتخاب واژه‌ها، رنگ و طراحی تابلوها نشان می‌دهد که یک دسته‌ی حرفه‌ای پشت سر این تبلیغات است. اما روایتی که حکومت می‌خواهد با این تبلیغات بفروشد زیاد جالب و واقع‌بینانه نیست.
کسی در این تردیدی ندارد که افغانستان باید به بازار جهانی سرمایه و مصرف وصل شود. افغانستان در اقتصاد جهانی هیچ نقشی ندارد. کشور ما جزیره‌ای است که هیچ بخش آن به اقتصاد جهانی وصل نیست، نه ما در بازار جهانی چیزی برای عرضه داریم و نه اقتصاد جهانی متوجه موقعیت ما شده است. این وضعیت سبب شده است که اقتصاد مدرن، پویا و درآمدزا در کشور ما شکل نگیرد. نبود اقتصادی مشروع، ملی و درآمدزا یکی از عوامل بحران شکل‌گیری دولت مدرن در افغانستان است. بدون تفنگ و پول خارجی دولت مدرن در این جغرافیا بقا ندارد.
برای تغییر این وضعیت نیاز است که افغانستان به اقتصاد جهانی و منطقه‌ای وصل شود. پروژه‌هایی مثل تاپی، افغانستان را به اقتصاد دنیا وصل می‌کند. چین و هند، دو اقتصاد نو ظهور دنیا در نزدیکی افغانستان موقعیت دارند. آسیای میانه سرشار از انرژی و جنوب آسیا تشنه‌ی انرژی از طریق افغانستان به هم‌دیگر وصل می‌شوند. افغانستان می‌تواند نقطه‌ی وصل اقتصادهای نوظهور آسیا باشد. وقتی قلمرو افغانستان مجرای انتقال انرژی به اقتصادهای نیرومندی مثل هند باشد، در اقتصاد جهانی صاحب جایگاهی هرچند کوچک می‌شود. یکی از عوامل شکست پروژه‌های مدرنیزاسیون در کشورها، نبود منابع مالی لازم بوده است. بدل شدن افغانستان به نقطه‌ی اتصال آسیا می‌تواند منابع لازم را برای مدرن‌سازی کشور فراهم کند.
این‌ها جزو مسلمات است و هیچ‌کسی با آن مخالف نیست، اما واقعیت مهم دیگر این است که قدرت‌های منطقه‌ای همیشه منافع اقتصادی خود را فدای اهداف استراتیژیک و امنیتی کرده‌اند. چین کشوری است که سیاست خارجی اقتصادمحور دارد. این کشور تلاش می‌کند برای بیشتر از یک میلیارد انسان غذا، لباس و سرپناه تهیه کند. به همین دلیل است که پروژه‌هایی مثل کمربند یک راه، یا دهلیز اقتصادی چین و پاکستان را طراحی کرده است و خواستار وصل افغانستان به این پروژه‌ها است. اما پاکستان این سیاست را ندارد.
سیاست خارجی و امنیتی پاکستان اهداف دیگری را دنبال می‌کند. ارتش و استخبارات پاکستان یک‌سری اهداف نظامی و امنیتی دارند که فکر می‌کنند برای بقای کشورشان اهمیت دارد. آنان فکر می‌کنند که نیرومند شدن هند سبب می‌شود که دهلی نو صاحب نفوذ هژمونیک در منطقه شود و پاکستان را تجزیه کند. قشر استراتیژیک امنیتی پاکستان فکر می‌کند که اگر در افغانستان متحدان مسلح اسلام‌گرای جهادیست نداشته باشد و این جهادیست‌ها حد اقل بخشی از قلمرو افغانستان را کنترول نکنند «نفوذ هژمونیک» هند گسترش می‌یابد.
استراتیژیست‌های پاکستانی فکر می‌کنند که تا کابل در اختیار یک گروه طرف‌دار آنان قرار نگیرد، هر حکومتی در قلمرو افغانستان روی کار بیاید، دولت نیابتی هند است. روشن است که آنان هیچ‌گاهی بخاطر تاپی دست از پی‌گیری اهداف استراتیژیک خود نمی‌کشند. واقعیت دیگر این است که پاکستان به هیچ وجه به نیرومند شدن اقتصاد هند کمک نمی‌کند. آنان نخواهند گذاشت که چرخ‌های صنایع هند با انرژی‌ای که از قلمرو پاکستان عبور می‌کند، بگردد. در سال ۲۰۱۰ این بحث خیلی داغ بود که پاکستان با کمبود انرژی روبه‌رو است. کارخانه‌ها و خانه‌های پاکستانی‌ها برق ندارد، شهرهای پاکستان ساعت‌ها تاریک می‌ماند و امنیتش خراب است. به همین دلیل ارتش پاکستان در سیاست امنیتی و منطقه‌ای‌اش در قبال افغانستان تغییر می‌آورد.
حکومت وحدت ملی هم بر مبنای همین محاسبه‌ها در سال ۲۰۱۵ تلاش کرد تا با پاکستان تعامل کند، اما نتیجه نداد. علت آن این است که ارتش پاکستان برای خودش یک‌سری اهداف استراتژیک در منطقه تعیین کرده است که به خاطر تاپی از آن نمی‌گذرد. هند هم همین ملاحظات را دارد؛ هند مایل نیست انرژی مورد نیازش از قلمرو دشمن تأمین شود. آنان راه‌های مطمین‌تری برای تأمین انرژی خود جستجو خواهند کرد. هند با کرویدور اقتصادی چین و پاکستان هم مخالف است، به دلیل این‌که بخشی از این دهلیز از مناطقی عبور می‌کند که هند و پاکستان روی مالکیت آن اختلاف دارند. هند اقتصاد بزرگ منطقه است که به افغانستان هم کمک می‌کند و این کمک‌ها تأثیرات قابل ملاحظه‌ای روی سیاست افغانستان دارد. هر حکومتی که در کابل روی کار باشد، بدون مشوره با هند، در کوریدور اقتصادی چین و پاکستان داخل نمی‌شود.
واقعیت تراژیک دیگر این است که چین و روسیه فکر می‌کنند که بین ظهور داعش و حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان یک رابطه وجود دارد. تلاش‌های کابل و واشنگتن موجب قناعت آنان نشده است. مسکو و پکن هرچند در حضور ایالات متحده در افغانستان منافع امنیتی دارند، با آن‌هم این حضور را با ظهور داعش پیوند می‌دهند و تلاش می‌کنند که با طالبان تماس داشته باشند. تهران هم در همین مسیر حرکت می‌کند. تهران با آن‌که چابهار را به نقطه‌ی وصل افغانستان، هند و آسیای میانه بدل کرده است، اما در کنار آن برخی از رهبران طالبان را میزبانی می‌کند و گزارش‌هایی وجود دارد که در اختیار این گروه پول هم قرار می‌دهد. انفجارهای اخیر در مسیر تاپی هم نشان داد که تا تطبیق تاپی و تحقق آرزوی اتصال آسیای میانه و جنوب آسیا راه درازی در پیش است.
تبلیغات گسترده در مورد تاپی انتظار مردم عام را بیش‌تر می‌سازد و بعد سبب سرخورده‌گی عمومی می‌شود. این تجربه بارها تکرار شده است. بارها انتظارات مردم بلند برده شده که در پایان نتیجه‌ای جز سرخورده‌گی نداشته است. سرخورده‌گی بیش‌تر جامعه مشروعیت کارکردی نهادها را از بین می‌برد.

اشتراک گذاري با دوستان :