تاپی؛ نماد همگرایی منطقه‌ای

- نثاراحمد فیضی غوریانی

این روزها چهره‌ی هرات، این شهر باستانی کشور به شدت تغییر کرده است. هرات چهره‌ی جشنی و مناسبتی به خود گرفته و همه جای آن پاک و تمیز به نظر می‌رسد. به‌راستی در این روزها به این شهر خوب رسیده‌گی شده است. در همه‌جا می‌توان حضور سربازان ارتش و پولیس را به صورت کم‌سابقه‌ای مشاهده کرد. باشنده‌‌گان هرات نیز این روزها خوشحال‌تر و شاد‌تر از دیگر روزها به نظر می‌رسند. گاهی اگر فرصتی دست دهد، بدشان نمی‌آید دور هم جمع شوند و در هوای ملایم هرات، پایکوبی کنند. لوحه‌های بزرگی که روی آن‌ها «تاپی» نوشته شده است، در همه جا دیده می‌شود. بیرق کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هندوستان در کنار هم همه‌جا جلوه نمایی دارد. شهر چراغان است و این نخستین نماد استقبال از یکی از مهم‌ترین پروژه‌های کلان اقتصادی در کشور است. این پروژه جمعه، ۲۳ فبروری در این شهر با حضور مقام‌های بلند پایه چهار کشور عضو تاپی افتتاح شد. پروژه‌ی تاپی تنها یک پروژه‌ی اقتصادی نیست، تاپی در کنار خط لوله گاز که گاز ترکمنستان را از راه افغانستان و پاکستان به هندستان انتقال می‌دهد سه شاخه دیگر نیز دارد. تاپ، که برق ترکمنستان را از همین مسیر به پاکستان انتقال می‌دهد، راه ‌آهنی که ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند وصل می‌کند و فایبرنوری. این‌ها در کنار هم اهمیت تاپی را برای منطقه و افغانستان نشان می‌دهند، ولی در کنار آن نمی‌توان انکار کرد که تاپی می‌تواند برای نخستین بار این چهار کشور منطقه را در محور منافع اقتصاد کنار هم قرار دهد و این‌گونه ممکن در آینده منجر به فروکش کردن تنش‌های سیاسی و امنیتی نیز شود.
به سه مساله‌ی مهم که اهمیت تاپی را برجسته‌تر می‌کند، باید توجه ویژه شود:

اهمیت اقتصادی تاپی

تاپی برای کشورهای منطقه که عضویت آن را دارند، منافع کلان اقتصادی را بار می‌آورد. طول این پایپ‌لاین از ترکمنستان تا هند ۱۸۰۰ کیلومتر است که ۷۳۵ کیلومتر از خاک افغانستان، از ولایت‌های هرات، هلمند و قندهار می‌گذرد و با عبور از مناطق شمال ‌غربی پاکستان (بلوچستان و ملتان)، داخل کشور هندوستان می‌‌شود. این خط لوله‌ی گاز دارای ظرفیت انتقال ۳۳ میلیارد تن گاز در سال خواهد بود و هزینه‌ی ساخت آن ۱۰میلیارد دالر پیش‌بینی شده است. پروژه‌ی تاپی تا اندازه‌ی زیادی در کاهش قیمت گاز در افغانستان موثر واقع خواهد شد؛ به این دلیل که افغانستان در ده سال اول سالانه ۵۰۰ میلیون متر مکعب، در ده سال دوم یک میلیارد متر مکعب، در ده سال سوم یک‌و نیم میلیارد متر مکعب گاز و در مجموع در مجموع ۳ تریلیون متر مکعب گاز را در این ۳۰ سال به قیمت مناسب خریداری می‌‌کند، هم‌‌چنان در آینده با آغاز کار استخراج معادن گاز، قادر به فروش انرژی گاز به پاکستان و هند با استفاده از خط لوله‌ی این پروژه خواهد شد. دولت افغانستان عواید زیادی از این پروژه به دست خواهد آورد که تنها عواید حق ترانزیت آن نزدیک چهار میلیون دالر است.

اهمیت سیاسی

بیشتر کشورهای عضو تاپی در حال حاضر با یک دیگر رقابت‌های سیاسی دارند که تا حد زیادی آن‌ها را صدمه زده است. این رقابت‌ها که برخی بر سر مسایل ارضی و برخی دیگر بر سر مسایل سیاسی است باعث شده که کشورهای منطقه به جای روابط حسنه وارد تنش‌های سیاسی شوند. این تنش‌ها نه تنها کارآیی خود را در بهبود وضعیت کشورهای منطقه ثابت نکرده، که گاه باعث درگیری‌ها و رویارویی‌های نظامی نیز شده است. همین حالا هندستان و پاکستان، و افغانستان و پاکستان با یک دیگر روابط سردی را که ناشی از اختلافات سیاسی شان است، تجربه می‌کنند. تاپی می‌تواند اختلافات سیاسی و امنیتی را به همکاری‌های اقتصادی تبدیل کند. کشورهای عضو تاپی وظیفه دارند که از تمام امکانات شان برای تامین امنیت این پروژه استفاده کنند. حتا طالبان به عنوان اصلی‌ترین گروه تهدید کننده‌ی امنیت افغانستان، اعلام کرده‌اند که از پروژه‌ی تاپی با سروجان حمایت و دفاع خواهند کرد. این نشان می‌دهد که گروه‌هایی چون طالبان نیز تاثیر تاپی را دریافته اند.

اشتغال زایی

از میان کشورهای عضو تاپی، کم‌از‌کم سه کشور به مشکل بی‌کاری مزمن دچار اند. هند، پاکستان و بیش از همه افغانستان کشور هایی اند با مشکل بی‌کاری حاد روبه‌رو استند. تاپی می‌تواند تا حد زیادی مشکل بیکاری را در این منطقه کاهش دهد. خط لوله‌ی گاز می‌تواند برای صدها نفر زمینه‌ی کار را ایجاد کند. این مساله تاثیرهای زیادی روی کاهش فقر، افزایش امنیت و ایجاد زمینه‌های بهتر شغلی دارد. از این منظر نیز تاپی برای کشورهای منطقه حایز اهمیت زیادی است.

اشتراک گذاري با دوستان :