رییس ‌جمهور: تاپی دسترخوان ما را تغییر می‌دهد

- سیدحسن حسینی

کار عملی خط لوله‌ی انتقال گاز ترکمنستان از مسیر افغانستان و پاکستان به هندوستان، با حضور روسای جمهور ترکمنستان و افغانستان، صدراعظم پاکستان و وزیر دولت در امور خارجه‌ی هندوستان در تالار مولانای بلخ در هرات افتتاح شد.
در کنار تاپی، پروژه‌ی تاپ یا انتقال گاز ترکمنستان از مسیر افغانستان به پاکستان، خط آهن تورغندی- میدان هوایی و پروژه‌ی فایبر نوری نیز کلید خورد.
محمداشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در مراسم گشایش پروژه‌ی تاپی در تالار مولانا، افغانستان را «نقطه‌ی وصل» کشورهای منطقه خوانده و تأکید کرد که تاپی، «کریدور انکشافی» منطقه است.
آقای غنی با اشاره به پیشرفت‌های توسعه‌ای و اقتصادی اخیر در هرات، تاپی را نقطه‌ی خیز انکشاف اقتصاد افغانستان خواند.
رییس جمهور افغانستان گفت که افغانستان سیاست «وصل» دارد نه «جدایی». او افزود: «اکنون پس از بیش از یک قرن جدایی، آسیای جنوبی به آسیای مرکزی از طریق افغانستان وصل می‌شود.»
آقای غنی گفت که امیدوار است نسل آینده به این باور برسند که تهداب پروژه‌ی امروز می‌تواند بر «فقر، افراطیت و بی‌کاری» غلبه کند.
تاپی، گاز ترکمنستان را از حوزه‌ی «گالکینیش» در جنوب ترکمنستان از راه ولایت‌های هرات، فراه، هلمند و قندهار افغانستان به کویته، بلوچستان و از آن جا به شهر ملتان پاکستان انتقال می‌دهد. این لوله‌ی گاز در منطقه‌ای موسوم به «فاضیلکا» در پنجاب هند به پایان می‌رساند. ذخایر گاز تاپی که از ترکمنستان انتقال می‌یابد تا ۱۶ تریلیون متر مکعب برآورد شده است.
درازای این خط لوله، در مجموع ۱۸۱۴ کیلومتر است. ۸۱۶ کیلومتر این لوله، از خاک افغانستان عبور می‌کند و ظرفیت انتقال سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز را از ترکمنستان به سه کشور دیگر عضو تاپی دارد.
رییس جمهور افغانستان با تأکید بر انتقال پیام «صلح و امید» به منطقه و جهان، تصریح کرد که هرات دوباره چهارراه آسیا خواهد شد.
او به کشورهای عضو گفت که مردم هرات، فراه، قندهار و هلمند تعهد وسیع دارند که امنیت این خط را خودشان می‌گیرند.
آقای غنی همچنان گفت که افغانستان با هیچ کشوری سر ستیز ندارد و برای عملی‌شدن پروژه‌های اقتصادی از هیچ عملی کوتاهی نمی‌کند. او افزود که تاپی «روشنایی را به خانه‌های تاریک افغانستان و هند می‌رساند.»
قربان قل‌بردی محمدوف، رییس ‌جمهور ترکمنستان در این مراسم گفت که می‌خواهد همکاری اقتصادی کشورش با افغانستان تداوم پیدا کند.
او گفت: «ما کشوری بی‌طرف هستیم، سیاست «درهای باز» را داریم و از این پس، در توسعه‌ی اقتصادی کشور افغانستان هم ادامه کار می دهیم». «سیاسی، اجتماعی و فرهنگی» ادامه داد.
رییس‌ جمهور ترکمنستان با یادآوری از اهمیت اقتصادی راه آهن گفت: «این خط آهن منطقه‌ی ما را به منطقه‌ی سیاسی بدل می‌کند و اجرای این طرح‌ها این مناطق را در آینده نقش مهمی می بخشد و باعث توسعه‌ی پایدار و تأمین امنیت خواهد بود».
خط آهن تورغندی هم اکنون به تعداد ۷۶ واگن دارد و در آینده، احتمال افزایش واگن‌ها وجود دارد.
این خط آهن در نهایت به میدان هوایی هرات وصل شده و نقطه‌ی وصلی به خط آهن هرات- خواه خواهد بود.
مبشر جواد اکبر، وزیر خارجه هندوستان گفت که با آن که افغانستان به تنهایی قادر به مبارزه با تروریسم است، اما هند می‌خواهد در زمینه‌ی تأمین امنیتی با این کشور همکاری کند.
آقای اکبر افزود که با این پروژه، کشورهای عضو به منافع جهانی می‌رسند و فقر در نهایت ریشه‌کن می‌شود.
شاهد خاقان عباسی، صدراعظم پاکستان از حسن نیت «مردم و دولت» پاکستان نسبت به پروژه‌ی تاپی یاد کرد.
آقای عباسی بر تداوم همکاری منطقه‌ای کشورهای عضو تأکید کرد و گفت که پاکستان با راه‌اندازی این پروژه، نیاز به انرژی را در کشورش برطرف خواهد کرد.
در پایان مراسم گشایش پروژه‌ی تاپی در افغانستان؛ کار ساخت یک سب استیشن فرعی گاز در ۲۵ کیلومتری غرب هرات با فرمان رییس جمهور غنی آغاز شد.
این سب استیشن ظرفیت انتقال ۳۳ میلیون متر مکعب گاز را دارد و با نیم میلیون متر مکعب گاز، نیاز هرات به سوخت به طور کلی برطرف خواهد شد.
مطابق قرارداد ۳۰ ساله‌ی تاپی، افغانستان در۱۰ سال نخست این پروژه، سالانه ۵۰۰ میلیون متر مکعب، در ۱۰ سال دوم سالانه ۱ میلیارد متر مکعب و در۱۰ سال سوم ، سالانه یک‌ و نیم میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان می‌خرد.
هزینه‌ی تمدید لوله‌ی انتقال گاز تاپی، حدود هفت‌ و نیم میلیارد دالر امریکایی می‌باشد. حدود ۱۵ میلیارد دالر دیگر نیز در بخش گاز سرمایه‌گذاری شده است.
در طول مسیر خط لوله‌ی گاز تاپی، ۱۲ پمپ فشار نصب شده که پنج پایه‌ی آن به ارزش یک میلیارد دالر در افغانستان خواهد بود.
درآمد افغانستان از بابت حق‌العبور، سالانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دالر امریکایی خواهد بود که به اندازه‌‌ی نزدیک به یک چهارم عواید داخلی حکومت در حال حاضر است.
تخمین زده می‌شود که شرکت‌های قراردادی و حکومت افغانستان، بین ۷ تا ۱۰ هزار نفر را برای کارهای ساختمانی، مطالعات فنی و حمل و نقل مواد مورد نیاز پروژه، و کماکان به همین تعداد افراد دیگر را برای تأمین امنیت آن استخدام کنند.
به صورت غیرمستقیم، این پروژه در رشد اقتصادی، افزایش قدرت خرید مردم، کاهش میزان بی‌کاری و فقر، به کار افتادن صنایع گاز سوز، کاهش قیمت گاز در سراسر کشور، تثبیت جایگاه و اهمیت اقتصادی و استراتژیک افغانستان در آسیای میانه و آسیای جنوبی و منطقه‌ای شدن امنیت افغانستان اثرگذار خواهد بود.

اشتراک گذاري با دوستان :