اختلاس ۸۷ میلیون افغانی در شهرک معلمین هرات

- نقیبه بارکزی، مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک ـ هرات

بر بنیاد اسناد و مدارک به دست آمده‌، ریاست معارف هرات ۸۴ میلیون افغانی پول جمع‌آوری شده از آموزگاران را زیر نام «عرضه‌ی خدمات شهری در شهرک معلمین» حیف‌ومیل کرده‌‌ است. افزون‌ بر این، ۳ میلیون افغانی از بودجه‌ی توسعه‌ای معارف این ولایت در پروژه‌های شهرک معلمین ناپدید است.
مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک به اسناد و مدارکی دست یافته ‌است که نشان می‌دهد مسوولان معارف ولایت هرات، این مقدار پول را بین سال‌های ‌۱۳۸۱ تا ۱۳۸۷ خورشیدی هم به‌ گونه‌ی پول نقد و هم در حساب‌های بانک مرکزی و بانک ملی (شعبه‌ی هرات) در بدل سند و هم بدون سند و قباله از آموزگاران گردآوری کرده‌اند، اما آموزگارانی که پول پرداخته بودند، صاحب سرپناه نشده‌اند.
از این میان بیش‌ از یک میلیون افغانی به ۷۸ آموزگار دوباره مسترد شده و تنها ۸۰۰ هزار افغانی اکنون در حساب شخصی مدیر عمومی تعلیمات اساسی ثانوی ریاست معارف هرات موجود است.
مسوولان بخش املاک معارف هرات هر گونه دست‌برد و حیف‌ومیل پول‌های جمع‌آوری شده از آموزگاران را رد کرده اند. این مسوولان ادعا می‌کنند که پول‌های مذکور در پروژه‌های زیربنایی شهرک به ‌مصرف رسیده‌ است، اما شماری از آموزگارانی که پول اریه خدمات شهری را پرداخته و قباله‌ی نمره‌ی زمین شان در شهرک معلمین را دست دارند، به ‌خبرنگار پیک می‌گویند که هیچ‌گونه خدمات زیربنایی‌ای برای شان انجام نشده ‌است.


اتحادیه‌‌ی آموزگاران هرات، نفوذ و دخالت غاصبان زمین در شهرک معلمین، فرار شرکت‌های پیمان‌کار و بی‌کفایتی مسوولان پیشین معارف را، از مهم‌ترین دلایل ناپدید شدن میلیون‌ها افغانی و بی‌سرپناه ماندن دست کم چهار هزار آموزگار مستحق در این ولایت می‌داند.
هیات ۹ نفری مشتمل بر اعضای شورای ولایتی، ریاست‌های معارف، شهرسازی، عدلیه، اراضی، شهرداری و مستوفیت اداره‌ی محلی هرات از یک سال به ‌این ‌سو، معضل شهرک معلمین را بررسی کرده و نتایج این بررسی‌ها را یک ماه پیش در یک گزارش شش صفحه‌ای آماده کرده‌اند.
والی ولایت هرات نیز این گزارش شش صفحه‌ای را امضا کرده است.
بر بنیاد این گزارش، تا اکنون هیچ‌کسی در پیوند به اختلاس و حیف‌ومیل پول‌های آموزگاران و چگونه‌گی روند توزیع زمین شهرک معلمین هرات شناسایی نشده و مورد بازپرس قرار نگرفته ‌است.

توزیع غیرقانونی زمین

اسناد به ‌دست آمده از منابع رسمی، نشان می‌دهد که زمین‌های رهایشی در شهرک معلمین هرات بدون مجوز قانونی توزیع شده‌ است.
هرچند مسوولان بخش املاک معارف این ولایت، توزیع زمین شهرک معلمین را براساس حکم رییس جمهور استناد می‌کنند، اما این حکم که در سال ۱۳۸۱ خورشیدی از سوی حامد کرزی، رییس دولت انتقالی آن‌ وقت صادر شده‌، تنها در مورد تثبیت و تدارک ساحه‌ی شهرک صراحت داشته و از توزیع زمین در این حکم، چیزی گفته نشده ‌است.
فریدون سروری، رییس شهرسازی ولایت هرات با بیان این که این شهرک تا همین ‌اکنون مجوز قانونی وزارت شهرسازی کشور را ندارد، گفت: «ریاست معارف، پیش ‌از آن ‌که مجوز قانونی شهرک را از وزارت شهرسازی و مسکن به ‌دست بیاورد، به توزیع زمین شهرک آغاز کرده‌ است.»
اما آقای محمداعظم خیراندیش، کارشناس املاکی ریاست معارف و تنظیم‌کننده‌ی شهرک معلمین هرات می‌گوید که توزیع زمین براساس حکم رییس جمهور پیشین و ۱۳۵۰۰ افغانی پول ارایه‌ی خدمات شهری براساس فیصله‌ی هیات موظف مقام رهبری ولایت صورت گرفته ‌است.
افزون‌ بر این، اسناد و یافته‌های پیک نشان می‌دهد که شماری از زمین‌های رهایشی شهرک معلمین به برخی ‌از مقام‌های محلی پیشین توزیع شده ‌است.
به ‌گونه‌ی مثال، توزیع نمره‌‌ی زمین در شهرک معلمین به‌ روسای شهرسازی پیشین و اراضی پیشین هرات، به‌ رییس معارف فراه، کارمندان وزارت معارف و کارمندان ریاست معارف هرات در آن زمان، از مواردی اند که در فهرست توزیع زمین‌های شهرک معلمین هرات موجود است.
آقای خیراندیش می‌گوید: «براساس تقاضایی که روسای مذکور از والی وقت کرده بودند از شهرک معلمین به آنان نمرات رهایشی داده شده است و به کارمندان وزارت معارف هم بنا بر هدایت وزارت در این شهرک زمین داده شده بود.»
غلام نبی قانع، رییس پیشین زراعت هرات که یک نمره زمین از شهرک معلمین به او داده شده، این موضوع را رد می‌کند و می‌گوید: «ریاست معارف آن‌ وقت، توزیع یک نمره زمین رهایشی را در شهرک معلمین برایم پیشنهاد کرد و قباله‌ی زمین هم با یک تقدیرنامه توسط وزیر معارف آن‌وقت برایم داده شده است.»
آقای قانع از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵ رییس اداره‌ی زراعت ولایت هرات بود و در حال حاضر کارمند ریاست معادن ولایت هرات است.
بر بنیاد اسناد رسمی، آقای محتسب‌زاده، رییس پیشین شهرسازی هرات نیز یک نمره ‌زمین در شهرک معلمین به دست آورده ‌است. آقای محتسب‌زاده اکنون وظیفه‌ی رسمی نداد. با وجود تماس‌های مکرر، آقای محتسب‌زاده حاضر به گفت‌وگو و ارایه پاسخ در این باره نشد. تلاش‌های خبرنگار پیک برای دریافت نشانی، شماره‌ی تماس و پاسخ از باقی افرادی‌ که نام‌های شان در فهرست توزیع زمین شهرک معلمین درج است، نتیجه نداد.
ماریا بشیر، معاون انجمن حقوق‌دانان هرات می‌گوید: «توزیع زمین و گرفتن پول از آموزگاران زیر نام ارایه‌ی خدمات شهری بدون موافقت وزارت‌های معارف و شهرسازی و یا مصوبه‌ی شورای وزیران، غیرقانونی است.»

حیف‌ومیل پول‌‌های گردآوری شده

گزارش هیات اداره‌ی محلی ولایت هرات برای بررسی قضیه‌ی شهرک معلمین که نقل آن به ‌دست خبرنگار پیک رسیده، نشان می‌دهد که ۳۸۶۱ نمره‌ی زمین رهایشی در بدل قیمت مجموعی ۵۲ ملیون افغانی به آموزگاران و ۳۱ نمره‌ی تجارتی در بدل قیمت مجموعی ۳۱ ملیون و ۷۰۰ هزار افغانی به غیر آموزگاران و بازرگانان توزیع شده ‌است.
شماری از این آموزگاران با ارایه‌ی کاپی سندهای پرداخت پول و برگه‌ی توزیع نمره‌زمین ادعا می‌کنند که با گذشت بیشتر از ده سال نه صاحب زمین شده و نه پول‌شان را واپس گرفته‌اند.
عبدالبصیر‌ واحدی، یکی از آموزگاران لیسه‌ی انقلاب اسلامی هرات در حالی‌ که سند پرداخت پول بانکی و فورم توزیع نمره‌ زمینی به مساحت ۲۴۰ مترمربع را از سال ۱۳۸۷ تا اکنون به ‌دست دارد، به ‌خبرنگار پیک گفت:
«اگر پول نمی‌پرداختیم، ریاست معارف ما را مستحق زمین نمی‌شناخت و فورمه‌ی توزیع زمین را به ‌ما نمی‌داد.»
خانم جمیله، آموزگار لیسه‌ی سلطان غیاث‌الدین غوری و بیش‌ از ۳۰ تن از هم‌کارانش نیز، هر کدام مبلغ ۱۳هزار و ۵۰۰ افغانی به هیات ریاست معارف پرداخته‌اند.
او در حالی ‌که تا هنوز با سایر همکارانش، صاحب نمره‌ی ‌زمین نشده، می‌گوید: «پس‌ از مدتی، قباله‌های نمره‌ی ‌زمین را آوردند که اکنون مدار اعتبار هم نیست، مگر آویز بانک نیاوردند که آیا پول به بانک تحویل شده یا خیر.»
رییس شهرسازی ولایت هرات نیز تاکید دارد که پول جمع‌آوری شده از آموزگاران برای خدمات زیربنایی شهرک مانند جاده‌های فرعی، فضای سبز، مکتب، مسجد، کلنیک، آب، برق و کانالیزاسیون باید هزینه می‌شد، اما چنین نشده ‌است.
هرچند مسوولان معارف هرات تاکید دارند که پول‌های جمع‌آوری شده از آموزگاران در پروژه‌های شهرک به مصرف رسیده و مجموع قیمت این پروژه‌ها به بیش‌از ۷۵ میلیون افغانی می‌رسد، اما از مجموع ۸۷ میلیون افغانی، هنوز هم بیشتر از ده میلیون افغانی ناپدید است.
بر بنیاد اسناد و مدارک به‌ دست ‌آمده‌، پول‌های جمع‌آوری ‌شده از آموزگاران به‌ افزون بر سه میلیون افغانی از بودجه‌ی توسعه‌ای ریاست معارف ولایت هرات در سال ۱۳۸۲ به حساب بانکی «نمبر ۲۳۰۰۰۹- د افغانستان بانک شعبه هرات» واریز و در سال ۱۳۸۴ به‌ حساب بانکی «نمبر۲۰۰۱۲۰۱۰۰۱۶۴۰ –بانک ملی شعبه‌ی هرات» واریز شد.
به تعقیب آن در سال ۱۳۹۰خورشیدی براساس نامه‌ی رسمی ریاست معارف هرات، این حساب غیر فعال شده و پول آن به حساب شخصی خواجه نورمحمد احراری، مدیر عمومی تعلیمات اساسی ثانوی ریاست معارف این ولایت منتقل شده است.
مسوولان بانک مرکزی از ارایه معلومات در باره‌ی برداشت پول از حساب بانکی شهرک معلمین معارف هرات خودداری می‌کنند . آقای احراری به ‌خبرنگار پیک می‌گوید که تنها ۹۲۰ هزار افغانی به ‌حساب او منتقل شده‌ که از این ‌میان بیشتر از ۱۲۰هزار افغانی آن به افرادی که مستحق نمره‌ی ‌زمین نبودند؛ مسترد شده ‌است.
به ‌گفته‌ی او دلیل انتقال پول به حساب شخصی‌اش این بود که پیش از آن هر نهاد دولتی می‌توانست در بانک مرکزی حساب باز کند، اما پس از تغییرات در قانون بانک‌ها، ریاست معارف مصمم شد که پول باید به ‌حساب او انتقال یابد.

غصب یک بر سوم حصه‌ی زمین شهرک

بربنیاد اسناد و یافته‌های پیک، زمین شهرک معلمین هرات در سال ۱۳۸۱خورشیدی به ‌مساحت ۵۰۰۰ جریب در ۱۵ کیلومتری غرب شهر هرات در حاشیه‌ی شاهراه اسلام‌قلعه، ازسوی هیات اداره‌ی محلی مشمول اداره‌ی کادستر هرات تثبیت و تعیین شده ‌بود، اما با گذشت بیش ‌از یک‌ونیم دهه، نزدیک به ۱۵۰۰ جریب زمین شهرک از سوی افراد عادی و زورمند غصب شده ‌است.
خواجه نادر صدیقی، رییس اتحادیه‌ی معلمین هرات می‌گوید که نفوذ و دخالت زورمندان و غاصبان زمین سبب شده تا برخی از شرکت‌های قراردادی کار پروژه‌ها را نیمه‌کاره رها کنند.
آقای صدیقی در حالی‌ که از شخص یا گروهی نام نمی‌برد، می‌افزاید که حتا با وجود حکم و فیصله‌ی دادگاه به نفع شهرک معلمین، هنوز هم صدها جریب زمین شهرک در تصرف زورمندان و غاصبان قرار دارد و حکومت محلی قادر به تصاحب زمین شهرک و مقابله با غاصبان زمین نشده‌ است.
در حالی ‌که محمداعظم خیراندیش، کارشناس املاکی ریاست معارف و تنظیم‌کننده‌ی شهرک معلمین هرات می‌پذیرد که ‌اکنون مساحت زمین شهرک ۳۴۵۳ جریب زمین است، یعنی از مجموع ۵۰۰۰ جریب، بیشتر از ۱۵۰۰ جریب آن در تصرف افراد زورمند و غاصب است، اما می‌گوید که تنها ۳۴جریب زمین شهرک از سوی افرادی به ‌نام «مختارزاده‌ها» غصب شده و باقی زمین‌های غصب شده از سوی دادگاه این ولایت به نفع شهرک معلمین فیصله شده‌ است.
تلاش‌های خبرنگار پیک برای دریافت نظر از «مختارزاده‌ها» و دیگر متهمین غصب زمین‌ بی‌نتیجه ماند.

پروژه‌های خیالی و نیمه‌کار‌ه

گزارش هیات اداره‌ی محلی هرات نشان می‌دهد که مبلغ ۷۵ میلیون افغانی به‌ منظور تطبیق ۱۲ پروژه‌ی زیربنایی و ساختمانی به شرکت‌های پیمان‌کار پرداخت شده‌ است، اما هیچ‌گونه معیار داوطلبی‌ای در اعطای قرارداد این پروژه‌ها درنظر گرفته نشده‌ است.
این پروژه‌ها شامل جاده‌‌سازی، کانالیزاسیون، خط‌‌‌کشی و دیوارچینی نمره‌ها و تهیه‌ی آب آشامیدنی اند که اکنون به ‌استثنای چند نمونه دیوارچینی نیمه‌کاره دیگر اثری از پروژه‌های عملی‌ شده در این شهرک دیده نمی‌شود.
گزارش این هیات، از اختلاس و حیف‌ومیل ملیون‌ها افغانی در این پروژه‌ها پرده برداشته ‌است. به‌گونه‌ی مثال یکی از این پروژه‌ها به‌ ارزش بیش‌ از ۱۲ میلیون افغانی به شرکت ساختمانی وهاب محتسب‌زاده (شرکت ساختمانی عمران) اعطا شده و نزدیک‌ به ۵ ملیون افغانی‌ هم به ‌عنوان اضافه‌کاری به ‌این شرکت پرداخت شده ‌است. این شرکت مربوط به نواسه‌ی کاکای عبدالرشید محتسب‌زاده، رییس پیشین شهرسازی هرات است.
اما وهاب محتسب زاده، دریافت پروژه به اساس روابط فامیلی با عبدالرشید محتسب‌زاده، رییس پیشین شهرسازی هرات را به ‌شدت رد می‌کند و می‌گوید: «قیمت مناسب ارایه شده در میدان داوطلبی باعث شد که این پروژه را به دست آوریم.»
شرکت ساختمانی پاک‌زاد، یکی دیگر از پیمان‌کارانی است که افزون‌ بر ۹۶ هزار افغانی قیمت پروژه، بیشتر از ۶۶۶ هزار افغانی، یعنی ۵ برابر قیمت اصلی پروژه به ‌عنوان اضافه‌کاری به آن پرداخت شده‌ است.
خبرنگار پیک تلاش کرد که با مسوولان این شرکت نیز گفت‌وگو کند، اما رد پای این شرکت در هرات پیدا نشد.
بر بنیاد گزارش هیات اداره‌ی محلی، بیشتر شرکت‌های قراردادکننده با معارف، کار خود را در شهرک معلمین تکمیل نکرده‌اند.

نتیجه و راه‌کار

بر بنیاد یافته‌های پیک، توزیع زمین، اخذ پول از آموزگاران به ‌منظور ارایه‌ی خدمات شهری، افتتاح حساب بانکی به ‌نام شهرک معلمین و اعطای قرارداد پروژه‌ها به‌شرکت‌های داخلی گم‌نام در شهرک معلمین هرات و انتقال پول به حساب بانکی شخصی یک تن از کارمندان ریاست معارف هرات بیشتر در زمان ریاست آقایان بسم‌الله بسمل، محمدالدین فهیم و بصیراحمدآروین طاهری رییسان پیشین معارف این ولایت صورت گرفته است.
بسم الله بسمل از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳، محمدالدین فهیم از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۵و آقای طاهری از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ به حیث رییس در اداره‌ی معارف هرات کار کرده‌اند.
آقای طاهری در تماس تلفنی به خبرنگار پیک گفت به دلیل حیف و میل نشدن پول معلمین مبلغ آن را به حساب خواجه محمداحراری انتقال داده است.
اما آقایان فهیم و بسمل با وجود تماس‌های مکرر خبرنگار پیک حاضر به گفت‌وگو و پاسخ‌دهی در این‌ باره نشدند. آنان گفتند از آن زمان مدت زیاد گذشته و چیزی دقیقی به خاطر ندارند.
هیات اداره‌ی محلی هرات خاطرنشان کرده که پاسخ‌ها و معلومات ارایه شده از سوی مسوولان ریاست معارف، بانک مرکزی و بانک ملی هرات در پیوند با چگونه‌گی روند جمع‌آوری پول و برداشت پول، پر از تناقض و تفاوت‌های پولی است که مورد پی‌گرد قانونی شناخته می‌شوند.
با این ‌همه، آقای جیلانی فرهاد، سخن‌گوی والی هرات از بازداشت شماری از متهمان قضیه‌ی شهرک معلمین و معرفی آنان به دادستانی ولایت سخن می‌زند. آقای جیلانی نگفت که چه کسانی و چه تعداد افراد متهم مورد بازپرس قرار گرفته‌اند.
خواجه عبدالحق احمدی، رییس دادستانی استیناف ولایت هرات برخلاف اظهارات سخن‌گوی والی هرات می‌گوید:
«بررسی‌ها درباره‌ی حیف‌ومیل پول‌های شهرک معلمین هرات آغاز شده؛ اما تا هنوز کسی در پیوند به ‌این موضوع، شناسایی نشده ‌است.»

اشتراک گذاري با دوستان :