افغانستان و همگرایی منطقه‌ای
نگاه به آینده و امیدهای تازه

- حسن سروش، رییس همکاری‌های اقتصادی وزارت خارجه‌ی افغانستان

از ویژه‌گی‌های اصلی دوره‌ی پساطالبان در افغانستان، ظهور موج جدیدی از همکاری‌های منطقه‌ای افغانستان‌محور است که به طور مشخص با ایجاد چارچوب کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای راجع به افغانستان (رکا) در سال ۲۰۰۵ شکل گرفت. در فراز و نشیب تحولات منطقه‌ای و در فراز و فرود سطح روابط بین کشورهای مختلف در منطقه، آنچه کمتر دستخوش آسیب و انفعال شده است، همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای افغانستان‌محور است که تبارز آن را می‌توان در رشد تدریجی ساختار و جایگاه رکا در ۱۲ سال پسین و همچنین گسترش فعالیت‌های پروسه‌ی استانبول- قلب آسیا در ۷ سال گذشته مشاهده کرد.
اما آیا همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای با محوریت افغانستان موثر بوده و نتایج آن برای مردم افغانستان و منطقه به اندازه‌ی کافی ملموس بوده است؟
در پاسخ به این سوال باید به نقش بالقوه افغانستان در همگرایی اقتصادی منطقه‌ای و میزان استفاده از این ظرفیت نگاه کرد. افغانستان با توجه به موقعیت ویژه‌ی جیواکونومیک خود به عنوان پل زمینی بین آسیای مرکزی و آسیای جنوبی از یک‌سو و بین چین و خاورمیانه و اروپا از سوی دیگر، نزدیک‌ترین و ارزان‌ترین مسیرها برای لوله‌های انتقال گاز، خطوط انتقال برق، تزانزیت جاده‌ای و ریلی و همچنین مسیرهای دیجیتالی را فراهم می‌کند.
لوله‌ی گاز تاپی که زمانی از آن به عنوان یک پروژه‌ی رویایی و غیر قابل اجرا یاد می‌شد، اکنون به مرز افغانستان و ترکمنستان رسیده و به محور یک دهلیز اقتصادی وسیع تبدیل شده است که افزون بر لوله‌ی گاز، شامل خط انتقال برق، فایبرنوری و جاده و راه آهن می‌باشد. با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده مبنی بر این که منطقه وسیع آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و آسیای جنوب غربی تا سال ۲۰۳۰ به یکی از مراکز مهم پویایی اقتصادی در جهان بدل خواهد شد، بر اهمیت چنین دهلیزهای اقتصادی روز‌به‌روز افزوده خواهد شد.
سایر پروژه‌های مهم همچون خط انتقال برق قرغیزستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان موسوم به کاسا ۱۰۰۰؛ راه لاجورد که موافقت‌نامه‌ی آن در این اواخر بین پنج کشور عضو امضا شد؛ خط آهن پنج‌جانبه بین چین، قرغیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران؛ دهلیز حمل و نقل چابهار و راه ابریشم دیجیتال نیز به نمادهایی از پروژه‌های بزرگ منطقه‌ای افغانستان‌محور بدل شده‌اند که تکمیل و بهره‌برداری از آن‌ها نه تنها باعث ایجاد تحول بزرگ اقتصادی در منطقه خواهد شد بل‌که تاثیرات مهمی در تجارت و ترانزیت بین قاره‌ای خواهد داشت.
تحقق هم تکمیلی تجاری از جمله بین آسیای مرکزی و آسیای جنوبی، فراهم شدن زمینه برای ترانزیت میلیون‌ها تن کالا با زمان کمتر و هزینه‌ی پایین‌تر، تکمیل شبکه‌های دیجیتالی منطقه‌ای، ایجاد فرصت‌های اشتغال‌زایی و درآمدزایی، گسترش روابط مردم با مردم و ایجاد و رشد اعتماد منطقه‌ای از جمله‌ی تاثیرات اجرای پروژه‌های متذکره خواهد بود و این همه، رویای احیای راه ابریشم از طریق افغانستان را به واقعیت بدل خواهد کرد.
هرچند منطقه‌ی وسیع ماحول افغانستان، راه درازی برای رسیدن به همگرایی کامل اقتصادی در پیش دارد، اما پیشرفت‌های صورت گرفته از جمله در رابطه با دهلیز اقتصادی شمال- جنوب با محوریت پروژه‌ی تاپی، به عنوان نخستین گام‌های مستحکم و موثر در این زمینه تلقی می‌شود.
با این وجود اما چالش‌ها و موانعی نیز برای همگرایی بیشتر اقتصادی در منطقه وجود دارد که افزون بر مشکلات جیوپولتیک و چالش‌های امنیتی، می‌توان از خلاهای زیربنایی، موانع تجاری و ترانزیتی و ضعف هماهنگی میان ابتکارات و دهلیزهای مهم منطقه‌ای نام برد.
اولویت‌های مرتبط به رسیده‌گی به این چالش‌ها و موانع به خوبی در اجندای همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای افغانستان گنجانیده شده و به صورت جدی در دو چارچوب مهم رکا و پروسه‌ی استانبول پی‌گیری می‌شود.
از جمله‌ی اولویت‌های هفتمین نشست رکا که از تاریخ ۱۴ تا ۱۵ نوامبر سال گذشته در عشق‌آباد ترکمنستان برگزار شد، تشویق سرمایه‌گذاری روی زیربناهای منطقه‌ای از جمله در عرصه‌‌های ترانسپورت، انرژی و تکنالوژی معلوماتی و ارتباطی بود که در این زمینه، متنوع‌سازی منابع مالی از طریق تشویق بخش خصوصی و بانک‌های نو سرمایه‌‌گذاری مورد تاکید قرار گرفت.
پرداختن به موانع تجارت و ترانزیت از طریق اجرای موثر موافقت‌نامه‌های تجاری و ترانزیتی، رفع موانع غیرتعرفه‌ای، هماهنگ‌سازی خدمات گمرکی، بهبود انسجام پالیسی، تقویت اتصال هوایی و تسهیل ویزا سایر مواردی بود که در هفتمین نشست رکا بر آن‌ها تاکید شد. در این نشست همچنین طرح‌های نو از جمله در زمینه‌ی توانمندسازی اقتصادی زنان، ایجاد اتاق تجارت منطقه‌ای و تاسیس مرکز تحقیق و ارزیابی در چارچوب رکا ارایه شد.
بهبود هماهنگی بین سازمان‌ها و چارچوب‌های مختلف همکاری منطقه‌ای و همچنین بین دهلیزهای مهم منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای از جمله‌ی اهداف دیگر افغانستان در چارچوب رکا و پروسه‌ی استانبول است. افغانستان نه تنها نقطه‌ی وصل مناطق پیرامون خود است بل‌که می‌تواند نقش مهمی در ایجاد پیوند و هماهنگی بین چارچوب‌ها و دهلیزهای مهم منطقه‌ای ایفا کند، چارچوب رکا با توجه به ساختار و جایگاه فعلی آن نقش محوری‌ای در این زمینه خواهد داشت.
حکومت افغانستان از بدو تاسیس اداره‌ی موقت در سال ۲۰۰۱ تعهد خود را برای شریک‌ساختن مزایای موقعیت مرکزی افغانستان با کشورهای همسایه و منطقه در راستای رشد و توسعه‌ی اقتصادی منطقه اعلام کرده است، نتیجه‌ی تلاش‌های افغانستان و همکاران منطقه‌ای به ویژه در چند سال اخیر را می‌توان به خوبی در عملی شدن پروژه‌های بزرگی همچون لوله‌ی گاز تاپی و امضای موافقت‌نامه‌ی مهم راه لاجورد مشاهده کرد.
خوشبختانه حمایت مردمی از اجرای پروژه‌های بزرگ زیربنایی در چند سال گذشته یکی از فاکتورهای عمده‌ی موفقیت در تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه‌ها در افغانستان بوده است. اکنون پروژه‌ی تاپی به شکل بی‌پیشینه‌ای باعث ایجاد شوق و تحرک مردمی در ولایات واقع در مسیر این پروژه در افغانستان شده است. در شرایطی که شهر هرات خود را برای مراسم بزرگ اختصاصی دهلیز اقتصادی با محوریت پروژه‌ی تاپی آماده می‌کند، این روزها می‌توان شوق و امیدواری بی‌یپشینه‌ای را در سیمای شهروندان هرات مشاهده کرد.
تحرک منطقه‌ای ایجاد شده در حمایت از همگرایی اقتصادی و حمایت گسترده‌ی مردمی از پروژه‌های منطقه‌ای فرصت بی‌بدیلی برای افغانستان و کشورهای منطقه ایجاد کرده است تا در راستای قوام‌بخشیدن هرچه بیشتر به همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای، تقویت اتصال، گسترش تجارت و تعمیق بیشتر اعتماد و ثبات منطقه‌ای، گام‌های مستحکم‌تری بردارند.

اشتراک گذاري با دوستان :