تاپی، گفتمان متفاوت در جایگاه و روابط افغانستان با منطقه

- ضیا دانش

کار عملی پروژه‌ی خط لوله انتقال گاز ترکمنستان به پاکستان و هند از طریق افغانستان، سرانجام هفته‌ی آینده در ولایت هرات افغانستان افتتاح خواهد شد پروژه‌ی مذکور در نوع خود تحول کلانی در بخش‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و اجتماعی در منطقه و سرآغاز اتصال کشورهای مرکز به جنوب آسیا به حساب می‌رود.
این پروژه‌ی کلان که کم از کم، بیش از ۲۲ میلیارد دالر ارزش اقتصادی -هزینه‌ی خط لوله‌ی گاز و قیمت گاز مصرفی- دارد، می‌تواند تحولات جدیدی در توسعه‌ی اقتصادی- اجتماعی کشورهای آسیایی مرکزی و جنوب آسیا به وجود بیاورد. افغانستان نیز در این پروژه، صاحب مناسبات و جایگاه جدید و متفاوتی در منطقه خواهد شد. افغانستان که درگذشته‌ی تاریخی به عنوان قلب آسیا مطرح بود، پس از مدت زمانی دوباره در تقلای به دست آوردن این جایگاه است؛ جایگاهی که می‌تواند روابط متفاوت و گفتمان نوی را در مناسبات این کشور با همسایه‌گان و سایر کشورهای منطقه رقم بزند.

تاثیرات منطقه‌ای پروژه‌ی تاپی

تاپی، یکی از بزرگترین پروژه‌های منطقه است و تا سال ۲۰۱۶ که کار عملی آن در ترکمنستان آغاز نیافته بود، تصور می‌‌شد این پروژه، رویاپردازیی بیش نباشد. هزینه‌ی کلان مالی این پروژه، مشکلات سیاسی میان کشورهای عضو پروژه از جمله افغانستان و پاکستان و هند و پاکستان، تلاش‌های ایران برای تحقق خط لوله‌ای مشابه به نام «خط لوله‌ی صلح» ناامنی‌ها در افغانستان و… از چالش‌های عمده‌ای بود که هر آن می‌توانست مانع عملی شدن این پروژه شود.
اما اکنون کار عملی این پروژه درکشور مبدا (ترکمنستان) تکمیل شده و به طور عملی کار آن در خاک افغانستان آغاز شده است. هزینه‌ی مالی اعمار این خط لوله نیز تامین شده و کشورهای مشتری گاز ترکمنستان همچنان برای خرید گاز و ادامه‌ی کار پروژه مصمم استند.
اکنون می‌شود امید زیادی به تکمیل این پروژه داشت و به تغییرات و تحولاتی که این پروژه می‌تواند بر سرنوشت منطقه به‌جا بگذارد، دل بست. اکثر تحلیل‌گران بین‌المللی و مقامات ارشد چهار کشور عضو پروژه معتقد اند که تاپی دگرگونی‌های شگرفی را در منطقه رقم خواهد زد.
نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان در مراسم افتتاح کار عملی تاپی در سال ۲۰۱۶ در ترکمنستان گفت: «پروژه‌ی پایپ‌لاین گاز تاپی، سبب به ‌وجود آمدن صلح و تشویق تجارت بین کشورهای منطقه خواهد شد».
مقامات کشورهای عضو تاپی از جمله افغانستان معتقد اند که تاپی، فراتر از یک پروژه است و به عنوان یک گفتمان فراگیر، افغانستان و منطقه را به سمت آبادانی، همکاری‌های منطقه‌ای و تغییر در توسعه‌ی اجتماعی- اقتصادی آسیایی مرکزی و جنوبی سوق خواهد داد. چنان که معاون رییس‌ جمهور هند نیز در این نشست اعلان کرد: «تاپی اهمیتی بیشتر از یک پروژه‌ی اقتصادی را دارد و نخستین‌ گام برای وحدت کشور‌های منطقه است».
آگاهان بین‌المللی مسایل انرژی نیز معتقد اند که پروژه‌ی تاپی این ظرفیت بالقوه را دارد که سبب گسترش روابط میان کشورهای عضو این پروژه شود. چارلس هیندری، وزیر پیشین انرژی انگلستان گفته است: «چنین پروژه‌های بزرگ و مشترک از نظر جغرافیای سیاسی و به ‌دلایل منافع مشترکی که برای کشورهای عضو دارد، سبب متحد شدن آن‌ها می‌شود».

تاپی؛ افغانستان، شاهراه ترانزیتی منطقه

تاپی تنها پروژه‌ی گازرسانی نیست بل‌که همراه با این لوله‌ی گاز، لین برق، خط ‌آهن، جاده و فایبر نوری از مسیری عبورخواهد کرد که افغانستان را برای تبدیل شدن به کانون اتصالات (چهارراه) منطقه‌ای نزدیک‌تر می‌کند.
پروژه‌ی لین انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت بین ترکمنستان، افغانستان و پاکستان (تاپ) از عین مسیر تاپی خواهد گذشت. یادداشت تفاهم این پروژه بین روسای جمهور ترکمنستان و افغانستان و صدراعظم پاکستان در دسمبر ۲۰۱۵ و بیانیه‌ی مشترک وزرای مربوط سه کشور در این زمینه، به‌ تازه‌گی امضا شده است، ارزیابی تخنیکی و پلان دیزاین این پروژه در آینده تکمیل خواهد شد.
همچنین بخش غربی فایبر نوری حلقوی افغانستان از مسیر تاپی خواهدگذشت. خط آهن افغانستان- ترکمنستان نیز در همین روز و همزمان با پروژه‌ی تاپی افتتاح می‌شود. مسوولان اداره‌ی خط آهن افغانستان می‌گویند که این همان خط آهنی است که قرار است در آینده‌ی نزدیک، از طریق بندر ترکمن باشی به کشورهای آذربایجان، جورجیا و ترکیه و سپس به اروپا وصل شود و همچنان با استفاده از شبکه‌ی خط آهن ترکمنستان، به خط آهن کشور قزاقستان و سایر کشورهای مشترک المنافع اتصال یابد.
بر اساس پلان انکشافی خط آهن افغانستان، در داخل این خط آهن، از یک طرف به ولایت هرات و از طریق قندهار به خط آهن پاکستان وصل می‌شود و از سوی دیگر، با اتصال به ولایات بادغیس، فاریاب، بلخ و کندز شبکه‌ی خط آهن ازبکستان و تاجیکستان وصل خواهد شد.
افغانستان که سال‌هاست از یمن موقعیت ژیوپولیتیکی‌اش حوادث تلخ و پیام‌های ناگواری را تجربه می‌کند، اکنون به این دل بسته است که بتواند اهمیت اقتصادی جغرافیایی خود را به جای اهمیت سیاسی و نظامی آن بیشتر معرفی و تثبیت کند.
حکومت وحدت ملی، سیاست خارجی خود را سیاستی اقتصادمحور اعلان کرده و تلاش‌های گسترده‌ای برای معرفی اهمیت اقتصادی و ترانزیتی افغانستان برای کشورهای مرکز، جنوب، شمال و شرق آسیا به راه انداخته است. به نظر می‌رسد که اکنون پروژه‌های بزرگ مانند تاپی و ملحقات آن، افغانستان را برای تبدیل شدن به کانون اتصالات منطقه‌ای بیش از پیش نزدیک کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :