تاپی، نقطه‌ی عطفی در اقتصاد افغانستان

- سیدحسن حسینی

آخرین هفته‌ی ماه حوت، تقویم پایان کار عملی احداث خط لوله‌ی انتقال گاز پروژه‌ی تاپی در خاک ترکمنستان و آغاز کار آن در خاک افغانستان است. روزی که با نزدیک شدن به آن، تدابیر شدید امنیتی در شهر هرات حکم‌فرما شده است. از دو روز به این طرف، جاده‌های اصلی منتهی به مرکز شهر با پوشش امنیتی گسترده‌ای زیر نظر ارگان‌های امنیتی قرار گرفته و به موترهای شیشه سیاه و بدون اسناد و افراد مشکوک اجازه تردد در ساحات مرکزی شهر داده نمی‌شود.
قرار است روز چهارم حوت، با حضور مقام‌های بلندرتبه‌ی کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند پروژه‌ی تاپی به طور رسمی گشایش یابد.
از طرفی، روزشماری شهروندان هرات برای آغاز پروژه‌ی «تاپی» در خاک افغانستان شروع شده است. با نگاهی گذرا در بازارهای شلوغ و پر رفت و آمد هرات، می‌توان دید که شهروندان این ولایت با برافراشتن پرچم‌ سه‌رنگ افغانستان بر در و دیوار دوکان و محل کار، خوشحالی‌ شان را از آغاز کار پروژه‌ی تاپی و ارزش‌گزاری به آن نشان می‌دهند.
با تغییراتی که امروزه در بازارهای شهر دیده می‌شود، هرات نفس تازه‌ای در خود احساس می‌کند. سنگ‌فرش خیابان‌های اصلی شهر، به‌سازی و نوسازی آسفالت جاده‌ها، رنگ‌آمیزی و طراحی‌های مفهمومی، نصب بنرهای مختلف در چهارراه‌های‌ شهر به حمایت از تاپی، شور و نوای تازه‌ای به این شهر بخشیده است.
تاپی، خط لوله‌ی انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان و پاکستان به هندوستان به درازای ۱۸۱۴ کیلومتر است که افغانستان از رهگذر آن، سالانه نزدیک به ۵۰۰ میلیون دالر عواید دارد.
احمدشعیب معصومی، مسوول کمیسیون برگزاری تاپی در ولایت هرات در صحبت با روزنامه‌ی ۸صبح تاکید می‌کند که از دو ماه به این سو، آماده‌گی‌ها برای اجرای برنامه‌های متنوع در زمینه‌های فرهنگی، لوژستیکی و مطبوعاتی برای برگزاری با شکوه مراسم گشایش کار عملی پروژه‌ی تاپی در ولایت هرات کلید خورده است.
آقای معصومی می‌افزاید که ساخت دو فرودگاه کوچک برای پذیرایی هلیکوپترهای حامل رییسان جمهور چهار کشور عضو پروژه‌ی تاپی، به‌سازی تالار مولانای بلخی، آسفالت بیش از سه کیلومتر جاده‌ی اصلی منتهی به تالار مولانای بلخی و نوسازی تالار عمومی مقام ولایت هرات از جمله‌ی برنامه‌های تدارکاتی برای راه‌اندازی جشن و استقبال از هیات بلندپایه‌ی کشورهای عضو است.
بنا بر گفته‌ی مسوول کمیسیون برگزاری تاپی در هرات، قرار است دو برنامه در دو سطح متفاوت برای تجلیل از آغاز کار پروژه‌ی تاپی اجرا شود. او تصریح می‌کند که یک برنامه با اشتراک وزرای هر چهار کشور در شهرک تورغندی هرات راه اندازی می‌شود و برنامه‌ی اصلی در تالار مولانای بلخی با اشتراک ۱۲۰۰ نفر از شهروندان هرات در کنار هیات‌های بلندپایه‌ی چهار کشور عضو اجرا خواهد شد.
آقای معصومی همچنان می‌افزاید که در منطقه‌ی «سلیم چشمه» در کشور ترکمنستان که هم‌مرز با شهرک تورغندی ولایت هرات است و نقطه‌ی پایان خط لوله‌ای انتقال گاز در خاک کشور ترکمنستان خوانده می‌شود، یک نمایشگاه مشترک فرهنگی ترکمنستان و افغانستان با اشتراک هیات بلندپایه‌ی دو کشور روی دست گرفته شده است.
از سوی دیگر وافی امین، رییس کمیسیون تاپی در افغانستان در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که برای آغاز برنامه، یک سب استیشن گاز به گونه‌ی نمادین در حواشی ولسوالی گذره ولایت هرات ساخته شده است و در آینده‌ای کمتر از یک سال، «امکان» ساخت کامل آن به گونه‌ی معیاری مورد بررسی قرار می‌گیرد.
آقای امین تصریح کرد: «هم اکنون ۶ کمیته‌ی امنیتی، لوژستیکی، فرهنگی، ولایتی، مطبوعاتی و تشریفاتی شبانه‌روز در همکاری با نهادهای دولتی مسوول در هرات برای اجرای برنامه تلاش می‌کنند.»
عبدالرحمن عطاش، رییس کمیسیون لوژستیک پروژه‌ی تاپی تاکید می‌کند که ۹۹ درصد کار آماده‌گی برای افتتاح پروژه‌ی تاپی پیش رفته است. او تصریح می‌کند که آماده‌گی برای تجلیل و گشایش پروژه‌ی تاپی بیش از ۲ میلیون دالر روی دست دولت خرج گذاشته و این مصارف، برای آبادسازی شهر هرات «قابل ارزش» است.
از سوی دیگر جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید که همزمان با پروژه‌ی تاپی، سه پروژه‌ی اقتصادی مهم دیگر که شامل پروژه‌ی تاپ؛ انتقال برق ترکمنستان از مسیر افغانستان به پاکستان، فایبر نوری و خط آهن به طول ۱۳ کیلومتر است، اجرا می‌شود.
قابل ذکر است که پس از مطرح شدن ایده‌ی تاپی از دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی، مذاکرات جدی برای اجرای آن، در سال ۲۰۰۳ با حمایت بانک انکشاف آسیایی آغاز شد.
هند در سال ۲۰۰۸ به طور رسمی به این پروژه پیوست و نخستین موافقت‌نامه مربوط به آن، در سال ۲۰۱۰، میان چهار کشور افغانستان، هند، پاکستان و ترکمنستان امضا شد. قرارداد اجرای آن نیز، در دسامبر ۲۰۱۵ میان رهبران چهار کشور به امضا رسید و در نهایت، کار عملی در ۲۰۱۶ آغاز شد.
احتمال دارد تا اوایل سال ۲۰۲۰، مرحله‌ی گازرسانی این طرح آغاز شود.
گفتنی است که مقام‌های کشورهای عضو تاپی از جمله افغانستان، آن را فراتر از یک پروژه می‌دانند و معتقد اند به عنوان یک همکاری فراگیر، افغانستان و منطقه را به سمت آبادانی، همکاری‌ بیشتر و توسعه اجتماعی- اقتصادی آسیای مرکزی و جنوبی سوق خواهد داد.

اشتراک گذاري با دوستان :