برنامه‌ی شرقی انکشاف زراعت روستایی: دهقانان به اقتصاد نامشروع اتکا نکنند

- حسین حیدری

وزارت مبارزه علیه مواد مخدر با راه‌اندازی برنامه‌ی شرقی انکشاف زراعت روستایی در ولایت ننگرهار، تصمیم دارد که دهقانان این ولایت را از کشت مواد مخدر بازدارد.
برنامه‌ی شرقی انکشاف روستایی به همکاری مالی اداره‌ی امور بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر و تنفیذ قانون ایالات متحده امریکا یا INL تا سال ۲۰۲۰ میلادی در ولایت‌های مختلف تطبیق خواهد شد.
سلامت عظیمی، وزیر مبارزه با مواد مخدر حینی که موافقت‌نامه‌ی همکاری برنامه شرقی انکشاف زراعتی روستایی را با والی ننگرهار روز یکشنبه، ۲۹ دلو به امضا می‌رساند، گفت که این برنامه به منظور کمک به کشاورزان و زمین‌داران به شکل امتحانی در ولایت ننگرهار آغاز و در صورت موفقیت، در ولایت‌های دیگر هم تطبیق می‌شود.
خانم عظیمی افزود که وزارت مبارزه علیه مواد مخدر با مقام‌‌های ولایت ننگرهار تعهد کرده‌اند که به همکاری سکتور خصوصی، از دهقانان حمایت کنند و این‌گونه از اتکا بر اقتصاد نامشروع زراعتی یا کشت کوکنار جلوگیری شود. به قول او این برنامه برای تقویت نهادهای ملی، محلی و کمک مستقیم به دهقانان عملی ‌می‌شود.
سلامت عظیمی هم‌چنان گفت: «برنامه‌ی انکشاف زراعت روستایی برای اولین‌بار به عنوان یک طرح آزمایشی در۶ ولسوالی ولایت ننگرهار به ارزش ۲۲،۵ میلیون دالر امریکایی اجرا می‌شود که در آن ۲۷ هزار و ۵۰۰ خانواده و در مجموع «۱۹۹۵۰۰» نفر در این ولسوالی‌ها از آن بهره‌مند خواهند شد و برنامه شرقی انکشاف زراعت و روستایی تا سال ۲۰۲۰ به شکل دوام‌دار ادامه خواهد داشت.»
وزارت مبارزه با مواد مخدر، در قدم اول ننگرهار را برای تطبیق این برنامه انتخاب کرده است.
ننگرهار از ولایت‌هایی است که در آن مواد مخدر زیاد کاشته می‌شود. نبود امنیت در بعضی از ولسوالی‌های این ولایت زمینه‌ی کشت مواد مخدر را فراهم کرده است.
گلاب منگل، والی ولایت ننگرهار در افتتاح این برنامه، کشت کوکنار و مواد مخدر را منبع بزرگ تمویل شبکه‌های مافیایی و تروریستی دانسته، گفت: «در سال جاری، ۷۳۹ هکتار زمین از کشت کوکنار در ننگرهار پاک‌سازی و ۱۴ تن مواد مخدر مختلف‌النوع نیز آتش‌زده شده است.»
والی ننگرهار افزود که امضای این تفاهم‌نامه به آنان کمک خواهد کرد، تا در زمینه‌ی برنامه‌های مبارزه با مواد مخدر از جمله آگاهی‌دهی عامه، معیشت بدیل و تنفیذ قانون کار‌های بیشتر انجام دهند. گلاب منگل تاکید کرد که آنان در کنار این برنامه‌ها، تعداد مراکز درمانی معتادان را هم افزایش می‌دهند.
به قول مسوولان وزارت مبارزه با مواد در سراسر کشور ۱۱۰ مرکز درمان معتادان وجود دارد که در این درمانگاه‌ها سالانه چهل هزار تن معتاد به صورت موقت تداوی می‌شوند.
گفتنی است که در حال حاضر هم، افغانستان بزرگ‌ترین تولید کننده‌ی تریاک در جهان است. از فروش تریاک کشور، سالانه ۷۰ میلیارد دالر به دست می‌آید که تنها یک میلیونش به جیب قاچاق‌بران داخلی می‌ماند و باقی‌مانده‌ی آن را مافیای بین‌المللی می‌گیرند.
مسوولان وزارت مبارزه با مواد مخدر هم‌چنان یادآور شدند که در حال حاضر ۱۱٫۱ درصد جمعیت کشور یا ۶٫۳ میلیون نفر از مواد مخدر متاثر استند. به قول این مسوولان نبود همکاری‌های وسیع منطقه‌ای، بلند بودن تقاضای مواد مخدر، ناامنی، نبود بودجه کافی و تجهیزات، عوامل اصلی افزایش مواد مخدر در کشور‌ اند.
گفتنی است که برنامه‌ی شرقی انکشاف زراعت روستایی تا سال ۲۰۲۰ به شکل دوام‌دار در ولایت‌های مختلف به ویژه ولایت‌هایی که کشت مواد مخدر در آن سرسام‌آور است، تطبیق خواهد شد.
محمدنسیم در ولایت غزنی دهقان است. او از این برنامه‌ی وزارت مبارزه با مواد مخدر استقبال کرده، می‌گوید: «ما که چندان کمک از دولت در کار‌های دهقانی نگرفته‌ایم، کمک برای ما هیچ نمی‌رسد.»
این دهقان از وزارت مبارزه با مواد مخدر خواست که از تطبیق این پروژه ‌نظارت درست داشته باشد، تا پول تعیین شده به دهقانان نیاز‌مند برسد.

اشتراک گذاري با دوستان :