احتمال منازعه منطقه‌ای در اثر جنگ سوریه

تلاش کشورهای مختلف برای کنترول سوریه، خطر گسترش جنگ در منطقه را افزایش بخشیده است.
به گزارش واشنگتن پست، نیروهای امریکا، روسیه، ترکیه و ایران در سوریه حضور داشته، و احتمال برخورد این نیروها به طور فزاینده‌­ای وجود دارد. در ظرف یک هفته‌ی گذشته جنگنده‌های روسیه، ترکیه، ایران و اسراییل در اثر برخوردهای نظامی سقوط کرده‌اند. ایالات متحده هم با شبه نظامیان قبایلی تحت حمایت ایران در سوریه درگیر شده که در اثر آن نیروهای امریکایی به گونه‌ی عملی وارد جنگ سوریه شده می‌توانند. با غلبه‌ی بشار اسد بر شورشیان سوری و شکست داعش، قدرت‌های رقیب می‌کوشند که بالای آینده‌ی جنگ سوریه تاثیر خود را داشته باشند.
سامی نادر از انستیتوت امور استراتژیک مشرق می‌گوید: «سطح خطر بالا است. جنگ جدید سرد در سوریه راه افتاده و افزایش تنش‌ها راه را برای جنگ منطقه‌ای و یا بین‌المللی با توجه به حضور مستقیم قدرت‌های بزرگ در سوریه باز کرده می‌تواند.»
اسراییل شاهد گسترش نفوذ ایران و شبه‌نظامیان وفادار به آن در نزدیک مرزهایش با سوریه است. یک فروند جنگنده‌ی اسراییلی توسط سیستم دفاع هوایی سوریه که از سوی روسیه و ایران حمایت می‌شود، سقوط داده شد و همچنان یک طیاره‌ی بدون سرنشین ایرانی وارد حریم هوایی اسراییل گردیده، ساقط شد. این برای نخستین بار است که ایرانی‌ها و اسراییلی‌ها رو در روی هم قرار گرفته‌اند.
امریکا هم توجه خود را از تهدید داعش به حضور ایران در سوریه معطوف داشته و ۲ هزار نیرو را در شمال شرق سوریه برای جلوگیری از رشد نفوذ ایران نگه‌داشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :