عبدالله عبدالله: بانوان مهم‌ترین نقش‌آفرینان جامعه ‌اند

- فاطمه فرامرز

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی می‌گوید که نقش موثر زنان در حکومت‌داری به این معنا است که افغانستان در مسیر توسعه‌ی پایدار قرار گرفته است.
آقای عبدالله که روز سه شنبه ۲۴ دلو سال روان در نشستی زیر عنوان «رویکردهای مختلط دانشگاه امریکایی افغانستان در مورد پیشرفت‌های زنان» صحبت می‌کرد، ضمن اظهار ستایش از سهم‌گیری زنان در حکومت‌داری گفت که توسعه‌ی بدون اشتراک زن و مرد و یا نادیده گرفتن تساوی جنسیتی ممکن نیست و با اشتراک زنان در برنامه‌ریزی‌ها برای این پدیده، توسعه‌ی معنا می‌یابد.
رییس اجراییه همچنان یاد آور شد که بانوان مهم‌ترین نقش‌آفرینان جامعه ‌اند. او گفت: «تجربه‌ی سال‌های پسین نشان داده است که بانوان هم‌گام با مردان در زمینه‌های آزادی بیان، امور اجتماعی، اقتصاد، تجارت، امنیت، صلح و دست‌آوردهای دیگر امروزی کشور سهم فعال داشته‌اند.»
عبدالله عبدالله، از تلاش بانوان به خاطر به دست آوردن حقوق‌شان در جامعه و سهم گرفتن‌ در روند حکومت‌داری، به نیکویی یاد کرده، وعده سپرد که حکومت وحدت ملی متعهد است تا از بانوان و برنامه‌های‌شان به خاطر سهم گرفتن در ساختن جامعه‌ای سالم و مرفه حمایت کرده و در راستای توانمندسازی آنان در بخش‌های مختلف هم‌کاری جدی می‌کند.
رییس اجرایی حکومت وحدت ملی برگزاری چنین سیمینارهایی را به منظور بلند رفتن آگاهی بانوان و دست یافتن‌شان به اهداف بزرگ پر اهمیت شمرده از همکاران و نهادهای بین‌المللی به ویژه از دانشگاه امریکایی در افغانستان، به خاطر حمایت از بانوان و بلندبردن ظرفیت‌های علمی و کاری‌شان سپاس‌گزاری کرد.
رییس اجرایی ضمن سپاس‌گزاری از دولت آمریکا به‌خاطر کمک‌های دوام‌دارش در قسمت پیشرفت، بهبود وضعیت زنان و تامین حقوق شان، افزود: «افتخار می‌کنم که نه تنها حکومت افغانستان و همکاران بین‌المللی‌اش برای حذف تبعیض جنسیتی کار می‌کنند، که جامعه‌ی مدنی و سکتورهای خصوصی نیز در عرصه‌ی رفع تبعیض جنسیتی تلاش می‌کنند. در نتیجه‌ی این گردهمایی ما می‌خواهیم دست‌آورد فوق‌العاده‌ی زنده‌گی زنان را تجلیل کنیم.»
به گفته‌ی داکتر عبدالله عبدالله بعد از شکست طالبان، زنده‌گی زنان افغانستان در یک و نیم دهه‌ی گذشته دست‌خوش تغییرات جدی شده است و میزان بالای شمولیت زنان و دختران در مکتب‌ها و دانشگاه‌ها، سهم‌گیری شان در فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و ارگان‌های امنیتی گسترش یافته است. این می‌تواند نقش زنان را به عنوان تصمیم‌گیرنده‌گان پست‌های کلیدی نه تنها در شهرها، که در روستاهای کشور نیز به اثبات برساند.
رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، ضمن ستایش از نقش و سهم فعال زنان در روند حکومت‌داری تاکید کرد که حکومت متعهد به حمایت همه‌جانبه از برنامه‌های توانمندسازی زنان است.
در همین حال آقای کنیت هولاند، رییس دانشگاه امریکایی افغانستان گفت که مرکز زنان دانشگاه امریکایی افغانستان در تلاش آموزش‌دهی بانوان رهبر در افغانستان است و این دانشگاه برای تحقق مورد مذکور، زنان را در مقاطع مختلف آموزش می‌دهد.
رییس دانشگاه امریکایی افغانستان تصریح کرد که این دانشگاه یک مرکز حمایت از تجارت دارد که به زنان پیشه‌ور کمک می‌کند تجارت موفق داشته باشند. او افزود: «ما یک انستیتوت تخصصی توسعه داریم که دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت و تصدیق‌نامه برای بانوان ارایه می‌کند.»
به گفته‌ی آقای کنیت هولاند هدف اصلی مرکز زنان دانشگاه امریکایی افغانستان تربیت زنان رهبر برای سکتورهای خصوصی و دولتی است. او یاد‌آور شد که حکومت ایالات متحده امریکا این را ممکن کرده است که روی توسعه‌ی بین‌المللی سرمایه‌گذاری شود.
رییس دانشگاه امریکایی افغانستان خاطر‌نشان کرد که حمایت حکومت از بانوان و برنامه‌های شان برای آنان انگیز‌ه‌ای فراوان‌ می‌دهد و مسوولان دانشگاه امریکایی افغانستان نیز تلاش می‌کنند تا به منظور بلند رفتن ظرفیت‌های علمی بانوان و دست یافتن شان به عرصه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اقدامات لازم را انجام دهند.
آقای هولاند نقش بانوان را در جامعه مهم دانسته تاکید کرد که سهم بانوان در عرصه‌های اقتصاد، تجارت، رهبری، توسعه و پیشرفت ضروری و سازنده است. او هم‌چنان افزود که هدف این سیمینارها توانمندسازی هرچه بیشتر بانوان است.

اشتراک گذاري با دوستان :