ترمپ: شهرک‌ها فرآیند صلح اسراییل و فلسطینی‌ها را پیچیده کرد

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، گفته است که شهرک‌های یهودی‌نشین اسراییل فرآیند صلح با فلسطینی‌ها را پیچیده می‌کند و از اسراییل خواست مراقب موضوع شهرک‌ها باشد. او در مصاحبه با یک روزنامه اسراییلی هم‌چنین گفته که فکر نمی‌کند فلسطینی‌ها و احتمالا اسراییلی‌ها آماده‌ی صلح باشند.
به گزارش بی‌بی‌سی، تصمیم ماه دسامبر آقای ترمپ برای شناسایی بیت‌المقدس (که اعراب به آن قدس و اسراییلی‌ها اورشلیم می‌گویند) به عنوان پایتخت اسراییل باعث خشم فلسطینی‌ها شد. آقای ترمپ در آن زمان هم‌چنین تهدید کرد که کمک به فلسطینی‌ها را قطعی کند مگر آن‌که آن‌ها حاضر به مذاکره شوند.
اظهارات تازه‌ی رییس جمهور امریکا در روزنامه‌ی محافظه‌کار «اسراییل هیوم» منتشر شده است. او در پاسخ به این سوال که امریکا چه زمانی طرح صلح خود را پیشنهاد خواهد کرد گفت: «باید ببینیم چه می‌شود. در حال حاضر فلسطینی‌ها دنبال صلح نیستند. در مورد اسراییل هم مطمین نیستم که علاقه‌ای به صلح کردن داشته باشد برای همین باید صبر کنیم و ببینیم چه می‌شود.»
آقای ترمپ در جواب این سوال که آیا شهرک‌های اسراییل بخشی از طرح صلح خواهند بود، گفت: «در مورد شهرک‌ها صحبت خواهیم کرد. شهرک‌ها رسیدن به صلح را خیلی پیچیده می‌کند و همیشه کرده، برای همین فکر می‌کنم اسراییل باید خیلی مراقب موضوع شهرک‌ها باشد.»
بیش از ۶۰۰ هزار یهودی در حدود ۱۴۰ شهرکی که از زمان اشغال کرانه‌ی باختری و شرق بیت‌المقدس توسط اسراییل در سال ۱۹۶۷ ساخته شده‌اند، زنده‌گی می‌کنند. این شهرک‌ها بر اساس قوانین بین‌المللی غیرقانونی به حساب می‌آیند هرچند اسراییل این موضوع را رد می‌کند.
در بخش‌هایی از این مصاحبه آقای ترمپ گفته که شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسراییل یکی از نقاط برجسته سال اول ریاست جمهوری او بوده است.
او گفت: «فکر می‌کنم بیت‌المقدس مساله بزرگی بود و فکر می‌کنم مساله مهمی بود…. این‌که بیت‌المقدس پایتخت بزرگ شما باشد، برای خیلی مهم بود. این یکی از قول‌های مهم من بود و به آن عمل کردم.»
اسراییل مدعی کل این شهر است اما فلسطینی‌ها بخش شرقی آن را پایتخت کشور آینده مستقل فلسطینی می‌دانند.
در پی آن تصمیم محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت که دیگر میانجی‌گری امریکا در فرآیند صلح را نمی‌پذیرد.
ماه پیش سازمان ملل نسبت به تصمیم امریکا برای نپرداختن بیش از نیمی از منابع مالی آژانسی که از پناهنده‌گان فلسطینی حمایت می‌کند ابراز نگرانی کرد.
واشنگتن گفت ۶۰ میلیون دالر از این منابع را به آژانس «امداد و اقدام سازمان ملل» یا یو ان آر دبلیو ای، خواهد پرداخت اما ۶۵ میلیون دالر را تا زمان انجام اصلاحات پرداخت نخواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :