شفاخانه‌ی کودکان هرات توانایی پذیرش ۳۰۰ بیمار را در روز ندارد

- سیدحسن حسینی

بیشتر از ۳۰۰ کودک بیمار همه‌روزه برای درمان به شفاخانه اطفال هرات آورده می‌شوند. در حالی که این شفاخانه، توانایی پذیریش بیش از ۱۰۰ بیمار را در یک زمان ندارد. این شفاخانه ۴۴ اتاق برای بستر دارد و در هر اتاق ۶ تخت به چشم می‌خورند. در هر تختی که ویژه‌ی یک نفر است، ۴ تا ۵ کودک بیمار کنار هم افتاده‌اند. یکی «سینه بغل» دارد، دیگری «سرخکان» و کودکی با بیماری دیگری دست و پنجه نرم می‌کند.
گزارش روزانه‌ی شفاخانه‌ی اطفال هرات نشان می‌دهد که در زمستان امسال، هر شبانه‌روز به طور اوسط ۲۰۰ بیمار در تخت‌ها بستری می‌شوند. به گفته‌ی مسوولان این شفاخانه، امسال گراف مراجعه‌ی بیماران به حدی افزایش یافته که حتا کادر کاری شفاخانه توانایی ادامه‌ی کار با وضع موجود را ندارد.
آمار بخش پذیرش شفاخانه همچنان نشان می‌دهد که این روزها بیشتر از ۴۰ درصد بیمارانی که به شفاخانه‌ی اطفال هرات آورده می‌شوند، از بیماری «سینه بغل» رنج می‌برند. بیماری‌ای که در فصل زمستان روند صعودی خود را در هرات و ولایت‌های غربی کشور سیر می‌کند. هنگام ورود به بخش بسترهای شفاخانه‌ی اطفال هرات، بوی گرم و تند عرق و دیتول مشام را می‌آزارد. افزون بر این بیماران، مادران نگران هم در اتاق‌ها به سر می‌برند. مادرانی که نگران اوضاع و احوال صحت کودک خود هستند. افزایش افراد داخل اتاق‌ها، هوا را به قدری آلوده کرده که به سختی می‌شود نفس کشید. بعضی از مادران در صحبت با روزنامه ۸صبح ادعا می‌کنند که برای تمیز کردن اتاق باید بارها به مسوولان شفاخانه مراجعه کنند. آنان می‌گویند هوا در حدی آلوده است که آن‌ها را هم بیمار می‌کند.
در بیرون از شفاخانه، پایوازان و همراهان بیماران که بیشتر از ولسوالی‌های دوردست و ولایت‌های غور، فراه، بادغیس و حتا نیمروز هستند، روی زمین سرد جای خوش کرده‌اند. با آن که فصل زمستان است و برودت هوا گاهی به زیر صفر هم می‌رسد، آن‌ها مجبور اند برای مراقبت از کودک بیمارشان ساعت‌ها و حتا روزها در هوای آزاد صحن شفاخانه به سر ببرند. با آن که بیش از ۸ سال از ساخت شفاخانه‌ی اطفال هرات می‌گذرد، هنوز این شفاخانه، سالن انتظار معیاری و بزرگ برای همه‌ی پایوازان ندارد. مردمی که از اطراف هرات به این شفاخانه مراجعه کرده‌اند، مجبور اند شب را در هتل‌ها و رستوران‌های نزدیک شفاخانه سپری کنند. آن هم اگر به قول خودشان «جای کافی» برای استراحت وجود داشته باشد.
در ده ماه گذشته‌ی سال جاری بیش از ۱۰ هزار و یک‌صد بیمار از ولایت‌های غربی کشور به شفاخانه‌ی اطفال هرات مراجعه کرده‌اند. آمار نشان می‌دهد که از این میان ۱۷۶ کودک بنا بر شدت مریضی و دیر رسیدن خدمات درمانی تلف شده‌اند. شفاخانه‌ی اطفال هرات ۵ داکتر متخصص و ۲۴ نرس دارد که در زمان‌های مختلف به عرضه خدمات می‌پردازند.
میرویس عابدی، آمر شفاخانه‌ی اطفال هرات می‌گوید: «بنا بر زیاد بودن مراجعان و تراکم ساعات کاری، کیفیت و رسیده‌گی به بیماران با مشکل روبه‌رو می‌شود.» آقای عابدی می‌افزاید: «شفاخانه‌ی اطفال هرات توانایی پذیرش این همه بیمار را ندارد.» آقای عابدی می‌گوید که در گام نخست، تمرکز ارایه‌ی خدمات بیشتر متوجه بیماران عاجل است و همین موضوع سبب می‌شود که مردم بیرون دروازه شفاخانه برای ساعت‌های طولانی منتظر بمانند. دوری راه و نبود امنیت، چالش دیگر فرا راه مراجعه‌کننده‌گان است. یکی از پایوازان می‌گوید: «ساعت یک بجه شب بود که کودکم را روی دستانم کنار جاده آوردم، اما به خاطر ناامنی و دور بودن مسافت، هیچ تاکسی‌ای وجود نداشت که مرا به شفاخانه اطفال بیاورد.»
چندی پیش و در پی یک حمله تروریستی بر این شفاخانه که یک سرباز محافظ آن کشته شد و یک تن دیگر زخم برداشت، داکتران برای ۵ روز دست به اعتصاب کاری زدند. آنان از نهادهای دولتی خواهان انتقال شفاخانه اطفال به داخل شهر شدند. آن گونه که آمر شفاخانه‌ی اطفال هرات می‌گوید، برای انتقال شفاخانه از مکان فعلی به مرکز شهر، چانه‌زنی‌ها از ۲ سال به این طرف بین وزارت صحت عامه و وزارت دفاع برای اختصاص سی جریب زمین از وزارت دفاع به شفاخانه‌ی اطفال ادامه دارد، اما هنوز نتیجه‌ی ملموسی به دست نیامده است.
شفاخانه‌‌ی اطفال هرات در دامنه‌ی کوه در قسمت شمال شرقی شهر واقع شده است. شفاخانه‌ای با مساحت کماکان زیاد که از مرکز شهر و شفاخانه‌ی حوزوی هرات حدود ۱۴ کیلومتر فاصله دارد.
گفتنی است که این شفاخانه تنها یک بخش داخله دارد و کودکانی که دچار بیماری‌های گوناگون دیگری هستند برای درمان باید با طی کردن مسافت زیاد، به شفاخانه‌ی حوزوی این ولایت مراجعه کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :