انتظار امریکا برای بازگرداندن بازداشتی‌های داعش به کشورهای‌شان

در حالی‌که گزارش‌ها از افزایش شمار بازداشت‌شده‌گان داعش توسط شورشیان مورد حمایت امریکا در سوریه حکایت دارد، یک مقام ارشد پنتاگون به رویترز گفته ایالات متحده انتظار دارد آن‌ها برای محاکمه به کشورهای خودشان فرستاده شوند.
یک مقام ارشد وزارت دفاع امریکا که نامش فاش نشده، در مورد بازداشت دو شهروند بریتانیایی عضو داعش، به رویترز گفته واشینگتن در حال گفت‌وگو با لندن است تا در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری شود.
پس از آن‌که «نیروهای دمکراتیک سوریه» دو شهروند بریتانیایی از حلقه موسوم به «جلادان داعش» را بازداشت کردند، موضوع بازداشتی‌ها و تابعیت آن‌ها، بار دیگر در کانون توجهات قرار گرفته ‌است.
الشافی شیخ، و الکساند کوتی، دو عضو بازداشت‌شده‌ی داعش، اهل لندن بودند و گفته می‌شود در کنار دو نفر دیگر، مسوول گردن‌زدن و کشتن شماری از اسرا بودند. ویدیوهای گردن‌زدن برخی از اسرا، از جمله شماری از شهروندان کشورهای غربی، از مشهورترین تصاویر تبلیغاتی داعش در اوج پیشروی‌های این گروه در سوریه و عراق بود.
افزودن بر بازداشت‌ها در سوریه و نیز عراق، شماری از «شهروندان خارجی» عضو گروه داعش در کشورهای دیگر، از جمله در ترکیه نیز بازداشت شده‌اند.
اعضای ایتلاف به رهبری ایالات متحده در هفته‌ی جاری، در ایتالیا گرد هم می‌آیند تا در مورد برخی از مسایل از جمله «لازمه‌ی بازگرداندن بازداشتی‌ها به کشورهای خود» گفت‌وگو کنند. این موضوعی ا‌ست -که به گزارش رویترز- مورد تاکید جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا قرار خواهد گرفت.
کتی ویلبارگر، از دستیاران ارشد امور امنیتی وزارت دفاع امریکا، در ایمیلی به رویترز گفته است «به ‌طور عمومی انتظار داریم بازداشت‌شده‌گان در اختیار کشورهایی که تابعیت آن را دارند، قرار گیرند.» در مورد نحوه و محل نگه‌داری بازداشتی‌ها پیش‌تر نیز نگرانی‌هایی مطرح شده ‌بود: نگه‌داشتن شمار رو به‌فزونی دستگیرشده‌گان در زندان‌ها، همراه زندانی‌های معمولی، ممکن است به گسترش عقاید افراطی و نیز رادیکالیزه‌شدن دیگران بینجامد.
موضوع دیگر، پر شدن زندان‌ها و بازداشت‌گاه‌هایی ا‌ست که در کنترول «نیروهای دمکراتیک سوریه» قرار دارد. رویترز به نقل از مقام‌های رسمی ایالات متحده می‌گوید «صدها» بازداشتی خارجی و «هزاران» بازداشتی سوری در حال حاضر در اختیار «نیروهای دمکراتیک» قرار دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :