انفلوانزای مرغی به کابل رسید

یک منبع معتبر در وزارت زارعت و آبیاری به روزنامه‌ ۸صبح گفته است که بیماری انفلوانزای مرغی به شهر کابل رسیده است. منبع گفت که این بیماری در شماری از فارم‌های مرغ‌داری در منطقه کمپنی کابل مشاهده شده است. عامل انتشار این بیماری، مهاجرت پرنده‌گان مهاجر از جنوب به شمال خوانده شده است. با توجه به نزدیک شدن فصل بهار، پرندگان مهاجر به طور معمول از مناطق جنوبی به سمت شمال پرواز می‌کنند، به همین دلیل در مسیر راه خویش تا رسیدن به مناطق شمالی کره زمین، برخی بیماری‌ها را نیز منتقل می‌کنند که یکی از آن‌ها انفلوانزای مرغی است.
پیش از این هم خبرهایی مبنی بر انتشار این بیماری در ولایت هرات، خوست و پکتیا منتشر شده بود. به گفته‌ی‌ منبع، در پی نشر خبرهای شیوع این بیماری، وزارت زراعت افغانستان حدود یک صد و پنجاه هزار مرغ را در ولایت‌هایی که ظن ابتلای این بیماری در آن‌ها می‌رفت، از میان برده و آن‌ها را به طور مصون دفن کرده‌اند.
در همین حال وزارت زراعت افغانستان دستور داده است تا تا واردات مرغ از کشورهای ایران و پاکستان به طور موقت متوقف شود.
بیماری انفلوانزی مرغی یک بیماری ساری است که از پرنده‌گان به پرنده‌گان و از طریق آن به انسان سرایت می‌کند. از علایم این بیماری می‌توان به بی اشتهایی، اشکال در تنفس با یک صدای خاص تنفسی، اسهال سفید و سبز، کاهش در تولید تخم مرغ، تیره‌گی تاج به همراه خونریزی در ریش و ساق پا، پژمرده‌گی شدید پرنده‌گان، آبریزی از چشم و بینی و افزایش شدید مرگ و میر آن‌ها است.
پیش از این خبرهایی مبنی بر شیوع این بیماری در کشور ایران نیز منتشر شده بود. در حال حاضر مهم‌ترین صادر کننده مرغ و تخم مرغ به افغانستان، کشورهای ایران و پاکستان اند.

اشتراک گذاري با دوستان :