نبیل دیگر ممنوع‌الخروج نیست

۸صبح، کابل: دادستانی کل کشور ممنوع‌الخروجی رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین اداره‌ی امنیت ملی را رفع کرده است.
پیش‌تر از این، روزنامه‌ی ۸صبح به نقل از سازمان سیاسی «محور مردم افغانستان» خبر داده بود که رحمت‌الله نبیل طی حکمی از سوی حکومت ممنوع‌الخروج شده است. نبیل عضو شورای رهبری این جریان است.
اما ۸صبح، به تازه‌گی به سندی دست یافته است که دادستانی کل کشور در نامه‌ای به وزارت داخله ممنوع‌الخروجی رحمت‌الله نبیل را نزدیک به بیست روز پیش رفع کرده است.
ریاست عمومی سارنوالی مبارزه علیه جرایم امنیت داخلی و خارجی دادستانی کل به تاریخ شانزدهم جدی سال روان از ممنوع‌الخروج شدن آقای نبیل به وزارت داخله اطلاع داده بود.
در نامه‌ی ریاست عمومی سارنوالی مبارزه علیه جرایم امنیت داخلی و خارجی دادستانی کل کشور در باره‌ی چرایی ممنوع‌الخروج شدن رییس پیشین اداره‌ی امنیت ملی چیزی نیامده، اما گفته شده است که قضیه‌ی آقای نبیل «تحت رسیده‌گی و تحقیق» این نهاد قرار دارد.
محور مردم افغانستان می‌گوید که آقای نبیل به‌ دنبال افشاگری‌هایش در ارتباط به مداخله سازمان استخباراتی پاکستان در امور افغانستان در سال‌های گذشته و هم‌چنین افشا ساختن فعالیت‌های «سیستماتیک و نظام‌مند رهبری حکومت کنونی» در جریان انتخابات ریاست ‌جمهوری گذشته ممنوع‌الخروج شده است.
محور مردم در بیانیه‌ای گفته است: «راس حکومت وحدت ملی به این گمان است که می‌تواند با اتخاذ چنین تصامیمی، اراده‌ی مردم افغانستان را در راستای داشتن یک حکومت مشروع و قانون ‌مدار تضعیف کرده و در میان فعالان و رهبران اپوزسیون رعب و وحشت ایجاد کند. حکومت غافل از آن است که امروز در سراسر کشور، صدای دادخواهی، عدالت طلبی و داشتن یک حکومت مبتنی‌ بر قانون و آرای مردم، بیش از هر زمانی بلند تر شده است. ما بدون هر نوع تزلزل، مبارزه خود را علیه این حکومت در چارچوب قانون، تشدید بخشیده و به هیچ‌وجه تسلیم زور و بی عدالتی نمی‌شویم.»
رحمت‌الله نبیل در ماه عقرب امسال گفته بود که در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۳، ماشین‌های چاپ کارت‌های رای در خانه یکی از مقام‌های ارشد حکومتی گذاشته بود و کارت‌های جعلی رای‌دهی توزیع می‌شد.

اشتراک گذاري با دوستان :