پیوند گرده در کابل؛ اکثر این بیماران جوانان هستند

- حسن کریمی

هشت ماه پیش از امروز، هنگامی که داکتر تابش بختیاری خواست «تیم پیوند گرده» را در شهر کابل راه‌اندازی کند دوستان و همکارانش گفتند: «کسی در افغانستان گرده خود را به دیگری نمی‌دهد»، اما حدس آن‌ها درست نبود. داکتر بختیاری در این مدت در «شفاخانه فوق تخصصی ملت» در چهار راهی تایمنی ۱۹ پیوند گرده را انجام داده است.
علی تابش ناصری بختیاری، داکتر فوق تخصص پیوند و جراحی پیوند گرده است. او در شفاخانه خصوصی فوق تخصصی ملت، مسوول گروه پیوند گرده نیز است. آقای بختیاری دلیل این ‌که چرا این گروه را ایجاد کرده است، گفت: «بیمارانی که دچار عدم کفایه اعضا

داکتر تابش بختیاری در حال انجام عملیات پیوند گرده؛

می‌شوند و گرده‌های شان«failed» و از بین می‌روند، بهترین و قطعی‌ترین و موثرترین تداوی عبارت است از این‌که ما او را تحت پیوند گرده قرار بدهیم… اما در افغانستان [بیش‌تر] مرسوم است برای عدم کفایه گرده تداویی که خون را تصفیه می‌کند نامش همودیالیز است را انجام می‌دهند، این تصفیه خون لازم و ضروری است ولی کافی نیست. به‌ همین خاطر برای نخستین بار در افغانستان بحث پیونده گرده را راه انداختیم.»
شفاخانه فوق تخصصی ملت هشت ماه پیش، برای نخستین بار پیوند گرده را در کابل انجام داد و تا اکنون ۱۹ مریض تحت پیوند گرده قرار گرفته است. به گفته داکتر بختیاری نتایج این پیوندها عالی بوده و هیچ‌گونه مرگ و میر، اختلاط و عارضه‌ای برای بیماران نداشته است. او گفت: «از هشت ما پیش تا هنوز ۱۹ مریض تحت پیونده گرده قرار گرفته است، در این ۱۹ مریض هم خانم، آقا، افرادی نسبتاً سن ‌بالا و افرادی بسیار جوان شامل بوده‌اند.»
گروه پیوند گرده متشکل از ۱۴ نفر هستند. قرار است که این گروه در آینده نزدیک بیماران دیگر را نیز تحت پیوند گرده قرار بدهند.
داکتر تابش بختیاری در نخستین روزهایی که کارش را در افغانستان شروع کرد، با مشکلات زیادی روبه‌رو شد. او شکایت دارد که در افغانستان رقابت‌ها تخریبی است و حکومت افغانستان نیز با آن‌ها همکاری نکرده است: «متأسفانه هیچ‌گونه همکاری‌ای با ما صورت نگرفت، کلاً دوستان «تخریبات» را بر عیله ما شروع کردند و جو تخریبی بود و ما در شرایطی به کار آغاز کردیم که تبلیغات منفی بسیار زیادی در بین مردم وجود داشت. اما ما مردم را و مریضان را قانع کردیم که در افغانستان عملیات پیوند گرده را انجام بدهند، کسب قناعت بیماران کار فوق‌العاده سختی بود.»

بیمارانی که پیوند گرده انجام داده‌اند؛

کسانی‌که حاضر شدند در شفاخانه ملت گرده‌های‌شان را به مریضان اهدا کنند، از فامیل‌های درجه اول و درجه دوم بیماران بوده‌اند. داکتر بختیاری در صحبت‌هایش افزود: «در آغاز کار، یکی از مشلاتی که به من عنوان می‌کردند، این بود که می‌گفتند کسی حاضر نمی‌شود گرده‌ی خودش را به یک هم‌وطن خودش در داخل افغانستان اهدا کند. اما قسمت بزرگی از بیماران ما از خویشاوندان خویش گرده گرفته‌اند.» حتا افراد فقیر و معتاد نزد داکتر بختیاری نیز مراجعه کرده، خواهان فروش گرده‌‌های‌شان شده‌اند.
آقای بختیاری دلیل شایع بودن بیماری گرده در افغانستان را مشکلات ژینیتکی، ارثی، تغذیه‌ای، آشامیدن، رسم و عنعنات در غذاها، سبک زنده‌گی و خون‌ریزی بیش از حد زنان پس از زایمان می‌داند.
داکتر تابش بختیاری تحصیلات عالی خود را در رشته جراحی عمومی تا مقطع فوق تخصصی پیوند اعضا در ایران به پایان رسانیده است. او در سال ۱۳۹۲ خورشیدی فارغ‌التحصیل شده، سپس به افغانستان آمده و مدت سه و نیم سال روی پروسه پیوند گرده در کابل کار کرد.
در افغانستان به‌ دلیل نبود داکتران متخصص، نبود وسایل مدرن طبی و نبود داروهای‌های باکیفیت، باعث شده است که شهروندان کشور بیماران خود را به کشورهای خارج به‌ ویژه هند، پاکستان و ایران ببرند و هزینه‌ی زیادی را متقبل می‌شوند و حتا این پروسه به یک تجارت تبدیل شده، تجارتی که به آن medical tourism می‌گویند.

داکتر بختیاری نخستین پیوند گرده را در کابل هشت ماه پیش انجام داد.

این داکتر ۳۷ ساله در باره دواهای بی‌کیفیت گفت: «ما در این زمینه واقعاً بسیار بد نام می‌شویم، داکتران افغان واقعاً بی‌سواد نیستند. ولی متأسفانه چون دواهای ما بی‌کیفیت است و مریضان نتیجه خوبی نمی‌گیرند، مجبور می‌شوند به خارج بروند. این وضعیت یک جو بی‌اعتمادی را در بین داکترهای افغانستان به وجود آورده است. تضمین کیفیت و کنترول روی صادرات و واردات وجود ندارد و در رقابت غیر سالم تجارتی باعث این می‌شود که شرکت‌های مختلف عین مارک و عین دوا را با کیفیت کاملاً پایین وارد بکنند.»

اشتراک گذاري با دوستان :