وزارت صحت ویروس کشنده روتا را مهار می‌کند

- حسین حیدری

مسوولان وزارت صحت عامه‌ واکسین روتا را شامل برنامه‌ی ملی واکسیناسیون می‌کنند. ویروس روتا سالانه در جهان جان نیم میلیون کودک را می‌گیرد و ۴۰ درصد اطفال زیر پنج سال را بستری می‌کند. فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور در یک کنفرانس خبری روز شنبه، هفت دلو گفت که واکسین روتا را به عنوان سیزدهیمن واکسین علیه اسهال، ‌شامل برنامه ملی واکسیناسیون می‌کنند. آقای فیروز افزود که هنوز هم افغانستان سطح بلند مصابیت‌ها، مرگ‌و‌میر اطفال و شیر‌خوران را دارا است. او هم‌چنان گفت: «برای معرفی واکسین روتا ضرورت بود تا پیش‌شرط‌های تمویل‌کننده‌گان را عمل می‌کردیم، یکی از این پیش‌شرط‌ها توسعه و تجهیز مراکز نگه‌داری واکسین‌ها یا زنجیر سرد و پیش‌شرط دوم سهم‌گیری دولت در خریداری واکسین روتا بود، وزارت صحت عامه به همکاری اداره‌ یونسیف، سازمان صحی جهان ظرفیت زنجیر سرد برای واکسین‌ها را توسعه داده است.» به قول وزیر صحت قیمت یک دوز واکسین روتا ۲٫۱۹ دالر است و وزارت مالیه تعهد کرده که ۲۰ سنت هر دوز این واکسین را سالانه بپردازد. وزیر صحت خاطر نشان کرد که واکسین روتا را در مراکز صحی ۳۴ ولایت کشور توزیع کرده‌اند و بعد از این، روتا هم مانند سایر واکسین‌ها برای اطفال زیر یک سال در سراسر کشور قابل دسترس است. واکسین روتا به شکل خوراکی است و برای هر طفل دو دوز از طریق دهن در سنین ۶ هفته‌گی و ۱۰ هفته‌گی به شکل رایگان تطبیق می‌شود و طفل را در برابر اسهالی ناشی از ویروس روتا وقایه می‌کند. فیروزالدین فیروز تصریح کرد: «ویروس روتا شدیداً ساری است و توسط مواد غایطه شخص مصاب به محیط پراگنده می‌شود که بعداً توسط مواد غذایی و آشامیدنی و تماس دست‌ها یا وسایل آلوده به دهن، وارد بدن می‌شود و در داخل روده‌ها بزرگ می‌شود و پروسه جذب مواد غذایی را اخلال و در نتیجه سبب اسهال می‌گردد، رعایت نظافت و تطبیق واکسین در وقایه و کاهش واقعات امرض اسهال ویروسی نقش مهمی بازی می‌کند.»
در همین حال نماینده اداره یونسیف در این کنفرانس از شروع تطبیق واکسین روتا استقبال کرد و گفت که این اداره برای مصونیت زنده‌گی اطفال در افغانستان همیشه همکار بوده است. او افزود که در روز‌های اخیر وزارت صحت عامه واکسین‌های مختلفی آماده کرده است تا اطفال را برای مصون ماندن واکسین کند. نماینده اداره یونسیف اشاره کرد که آن‌ها با تولید واکسین روتا تغیرات مثبتی را برای کاهش امراض اطفال زیر سن به وجود می‌آورند. او یادآورد شد که این واکسین به شکل رایگان علیه ویروس روتا تطبیق می‌شود. به قول او، اداره یونسیف همکاری‌های خود را در بخش واکسین تا زمانی در افغانستان ادامه می‌دهند که هر طفل چانس بزرگ شدن صحی را داشته باشد. روند تطبیق این واکسین روز گذشته رسماٌ افتتاح شد. گفتنی است که در کنار این واکسین وزارت صحت عامه در چوکات برنامه ملی معافیت کتلوی ۱۲ نوع واکسین دیگر را نیز در مقابل مرض‌های کشنده دوران طفولیت دارد. این امراض کشنده شامل توبرکلوز، فلج اطفال، دیفتری، سیاه سرفته، تیانوس نوزادان، زردی سیاه، انفلونزای نوع ب، سینه و بغل و سرخکان می‌شود.
فلج یا پولیو یکی از این بیماری‌ها است و بیش‌تر اطفال به آن گرفتار می‌شود. این بیماری تداوی ندارد، اما یک قطره واکسین در زیر پنج ساله‌گی، اطفال را از گرفتار شدن به این آن نجات می‌دهد. مسوولان وزارت صحت تطبیق شدن همه‌ی این نوع واکسین را برای صحت‌مندی اطفال مهم دانستند و از خانواده‌ها خواستند که بگذارند اطفال‌شان واکسین شوند. این خواست مسوولان وزارت صحت در حالی مطرح می‌شود که شماری از خانواده‌ها، واکسین‌های وقایه‌ای را جدی نمی‌گیرند.

اشتراک گذاري با دوستان :