پایان هفته پر تنش در فراه از جان باختن آمر امنیت پولیس تا استعفای والی

- وحید پیمان

ولایت فراه چند ماهی‌ است که در صدر فهرست ولایت‌های ناامن کشور جا خوش کرده ‌است. ولایتی که به طور میانگین در آن بیش از ۵ سرباز امنیتی هر روز جان‌های‌شان را از دست می‌دهند و در میدان‌های جنگ زخم بر می‌دارند. در تازه‌ترین مورد نیز پس از جان باختن آمر امنیت پولیس این ولایت و تظاهرات گسترده مردم در مرکز، روز پنج‌شنبه محمد عارف‌شاه جهان والی این ولایت از مقامش کنار رفت.
آقای جهان اوایل امسال به جای والی خبرساز پیشین این ولایت محمدآصف ننگ به عنوان والی فراه از سوی رییس جمهور غنی برگزیده شد. آقای جهان پیش از این یک‌بار نماینده مردم غزنی در مجلس نماینده‌گان و یک دوره نیز به عنوان معین تأمیناتی ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان ایفای وظیفه کرده بود.
آقای جهان دقیقاً چند روز پس از اعتراضات گسترده و پی‌هم فراهی‌ها به این پست مقرر شد. شماری از باشنده‌گان شهر فراه اوایل امسال طی تظاهرات و گردهم‌آیی‌هایی که دو هفته به درازا کشید خواستار برکناری محمدآصف ننگ والی پیشین این ولایت شده بودند. دلیل اعتراضات گسترده مردم فراه، افزایش ناامنی‌ها در این ولایت بود تا جایی‌که طالبان در پاییز سال گذشته حتا خودشان را به دروازه‎های شهر فراه مرکز این ولایت نزدیک ساخته بودند.
اما محمد عارف‌شاه جهان والی جدید این ولایت بیش از ده ماه نتوانست در این ولایت ناآرام دوام بیاورد. آقای جهان که در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر فراه سخنرانی می‌کرد در توجیه استعفای خود بیان کرد که از ابتدای تقررش به حیث والی فراه با مشکلات زیادی روبه‌رو بوده ‌است.
آقای جهان تأکید کرد که مشکلاتش در فراه زمانی بیش‌تر از گذشته شد که وی مبارزه با فساد را در اولیت کاری خود قرار داد. به گفته‌ی والی مستعفی فراه، عده‌ای نیز با استفاده از احساسات شهروندان، گروه‌هایی از مردم را به خشونت سوق دادند اما آقای جهان از این که چه کسانی پشت پرده این رویدادها قرار داشتند، چیزی نگفت.
آقای جهان تأکید دارد که در روزهای نخستین کاری‌اش به مردم فراه وعده داده بود که در صورت نارضایتی مردم، از وظفیه‌اش کناره‌گیری خواهد کرد. این در حالی‌ است که روز چهارشنبه، تنها یک روز پیش از استعفای آقای جهان، تظاهرات گسترده‌ای در اعتراض به افزایش ناامنی‌ها در شهر فراه از سوی مردم راه‌اندازی شده بود.
والی مستعفی فراه تأکید دارد که این تظاهرات پیش از این با پولیس فراه در جریان گذاشته نشده بود و هدف آن نیز مشخص نبود. او گفت که سماجت خودش برای حفظ مقام ولایت فراه ممکن بود به وحدت مردم این ولایت صدمه وارد کند و در نتیجه از مقامش کناره‌گیری کرده ‌است.
به تازه‌گی نیز هیأتی از مرکز کشور جهت بررسی وضعیت امنیتی به ولایت فراه رفته ‌است. بسیاری از باشنده‌گان فراه تأکید داشتند که مسوولان محلی این ولایت افراد خاص و مورد نظر خودشان را برای دیدار با هیأت اعزامی مرکز کشور هماهنگ می‌کنند.
افزایش نگرانی‌ها از سقوط احتمالی شهر
نگرانی‌ها در شهر فراه طی دو ماه گذشته به این دلیل افزایش یافته است که همه‌روزه خبرهای زیادی از تلفات نیروهای امنیتی در این ولایت نشر می‌شود. در تازه‌ترین مورد، هفته گذشته گلبهار مجاهد آمر امنیت پولیس فراه زمانی که جهت کمک به سربازان محاصره شده به سمت ولسوالی پشت‌کوه در حرکت بود بر اثر انفجار یک ماین کناره جاده‌ای جان خود را از دست داد.
طی تقریباً کم‌تر از یک‌ماه گذشته شمار قربانیان و زخمی‌های نیروهای امنیتی در ولایت فراه به بیش از ۷۰ تن در ولایت فراه می‌رسد. باشنده‌گان شهر فراه مرکز این ولایت کم‌تر شبی را به راحتی استراحت می‌کنند و صدای سهم‌گین شلیک سلاح‌های سبک و سنگین آرامش را از مردم ربوده ‌است. هر روز ده‌ها تن از باشنده‌گان فراه به شهر هرات و یا شهرهای همجوار مهاجر می‌شوند.
هم‌چنان به گفته‌ی بسیاری از تحلیل‌گران، افزایش نبردها در ولایت فراه جنبه اقتصادی نیز دارد و بخش بزرگی از درآمدهای مخالفان دولت از منابع عایداتی این ولایت از جمله گمرک‌ها تعیین می‌شود. والی فراه و برخی از منابع دیگر تأیید کرده‌اند که طالبان با حضور در مسیر راه بندر تجارتی فراه، روزانه صدها هزار افغانی تحت نام مالیات گمرکی از تاجران پول جمع می‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :