افغانستان واکسین جدیدی را بر کودکان تطبیق می‌کند

- داکتر دستگیر نظری، رییس عمومی معافیت کتلوی وزارت صحت

امروز قرار است تا تازه‌ترین واکسین برای کودکان زیر پنج سال که به نام روتا یاد می‌شود رسماً در افغانستان از طریق وزارت صحت عامه معرفی شود. این واکسین از فردا در سراسر افغانستان شروع به تطبیق شدن می‌کند و امیدواری وجود دارد که بتواند حتا در مناطق ناامن کشور که در کنترول مخالفان دولت است با توجه به ارزش صحت کودکان، مورد تطبیق قرار بگیرد. واکسین روتا عمدتاً برای جلوگیری از اسهالات و استفراغات شدیدِ کودکان استفاده و واکسین سیزدهمین واکسین در افغانستان است که معرفی می‌شود.
اسهال و استفراغ در میان کودکان یکی از عوامل عمده‌ی مرگ‌ومیر است. بر اساس سنجش‌های سازمان صحی جهان حدود ۶ درصد از مرگ‌ومیرها در کودکان زیر پنج‌سال که مصاب به اسهال و استفراغ می‌شوند، ناشی از ویروس روتا است. بر اساس همین سنجش سالانه در جهان بیش از نیم میلیون کودک (۵۲۷۰۰۰) به دلیل مصاب شدن به ویروس روتا جان‌های‌شان را از دست می‌دهند. و هم‌چنان حدود ۵۵ درصد اسهالات و ۳۶ درصد مرگ‌ومیر میان کودکان زیر یکسال زیر سر همین ویروس مهلک روتا است. تطبیق واکسین روتا ویروس به طور معمول از طریق دهن صورت می‌گیرد که بهترین شیوه استفاده از واکسین در نزد کودکان است. واکسین از اسهال و استفراغی که از اثر مکروب‌های دیگر به وجود می‌آید جلوگیری می‌کند اما در جلوگیری از اسهال و استفراغات شدیدی که از اثر ویروس روتا به وجود می‌آید بسیار مؤثر است.
با این که قیمت هر دوز این واکسین حدود دو و نیم دالر است، اما بر اساس سنجش‌های آماری، هزینه‌ای که تداوی کودکان مبتلا به امراض اسهالی از جمله روتا روی شانه‌های دولت می‌گذارند، بسیار بیشتر از قیمت هر دوز این واکسین است. در نهایت طبق سنجش‌های اقتصادی تطبیق این واکسین نقش اساسی در کاهش مصارف برای درمان کودکان مبتلا به اسهال دارد.
حالا باید کمی درباره‌ی علایم مرض و چگونه‌گی سرایت این مرض صحبت کنیم.
به طور کل اسهال ویروسی یک مرض فوق‌العاده ساری بوده که در آغاز از طریق تماس‌های مستقیم توسط دهن و بعداً به وسیله غذای آلوده و آب ملوث به شخص سالم سرایت می‌کند، چنان‌که شخص مصاب به اسهال با مواد غایطه‌ی خویش تعداد زیاد میکروب‌ها را به خارج دفع می‌کند که باعث آلوده شدن آب، محیط و مواد غذایی می‌شود. زمانی که شخص سالم آب ملوث را بنوشد و یا کسانی که از میوه وسبزی که درست شسته نشده و یا از غذاهای ملوث شده استفاده کنند، یا این که دست‌های ملوث را به دهن خود بزنند مصاب به اسهال می‌گردند.
در کشور‌های در حال رشد نظیر افغانستان، متأسفانه سیستم فاضلاب و بدرفت در حالت بسیار ابتدایی قرار دارد. طوری که به ساده‌گی مواد غایط و فضله انسانی وارد اکوسیستم شده و محیط را به طور کل آلوده می‌سازد. به همین دلیل در این کشور‌ها ابتلا به امراض ویروسی نظیر اسهالات هم در بزرگ‌سالان و هم در کودکان بسیار شایع است. در حال حاضر به دلیل نبود سیستم کانالیزاسیون در افغانستان و استفاده بیش از حد از چاه‌های سبتیک (فاضلاب) بخش عمده‌ای از آب‌های زیرزمینی نیز در کشور، به ویژه در شهر کابل آلوده شده است که خود به افزایش امراض ویروسی کمک می‌کند.
اعراض و علایم این مرض عبارت از اسهال آبگین، استفراغ، تب و شوک بوده و در صورت تداوی غیر مؤثر سبب مرگ می‌گردد. گاهی اسهالی که ناشی از میکروب روتا ویروس باشد آن‌قدر شدید می‌شود که در مدت زمان خیلی کوتاه منجر به کم‌شدن مایعات بدن می‌گردد.
علایم کم‌آبی عبارت‌اند از: تشنه‌گی و خشکی دهن و زبان، ناراحتی عمومی، چشم‌های فرورفته و بدون اشک، خشکی پوست و کم‌شدن و تیره‌شدن ادرار است. این مرض هیچ‌گونه تداوی ندارد به همین دلیل به مریضان مصاب به اسهال، هیچ نوع ادویه داده نشود زیرا خطرناک به شمار می‌رود و صرف از محلول ORS باید استفاده صورت گیرد و در صورت ضرورت، با کارمندان صحی مشورت شود. اما برای پیش‌گیری و جلوگیری از مبتلاشدن به مرض ویروسی روتا لازم است چند نکته اساسی را بیان کنم.
تغذی کودکان توسط شیر مادر صورت بگیرد، تطبیق دوز کمکی ویتامین «A» می‌تواند کمک مفیدی برای جلوگیری از این مرض باشد، استفاده از بیتالخلاها به طریقه درست آن صورت بگیرد تا باعث گسترش ویروس نگردد، بعد از «رفع حاجت» دست‌ها باید با آب پاک و صابون شسته شود، آب نوشیدنی باید حداقل ۲۰ دقیقه جوش داده شود، مواد غذائی به صورت پاک و درست نگهداری شود، خصوصاً از دسترس مگس‌ها محافظت شود، استفاده از شیر چوشک و چوشک خطرناک است و نباید به کار گرفته شود و برای کودکان واکسین ویروس روتا تطبیق شود.

اشتراک گذاري با دوستان :